72 Comments

 1. İşten arta kalan vaktindee kendi kendine ingilizce öğrenen birisiyim. Bu nedenle sürekli çeşitli kaynakları ve çalışma yöntemlerini inceliyorum. Birçok kitap ve çalışma yöntemini denedim, en sonunda bir süredir sürdürdüğüm çalışma yöntemine benzer bir yöntemi burada gördüğüme çok sevindim.

  Ben de ilk başta Fono’nun (reklam vermek gibi olmasın) kendi kendine ingilizce setiyle başladım. Gramer ve reading’i birlikte götürdüm. Yaklaşık 6 ayda orta seviyeye gelip temel metinleri anlayabilecek düzeye geldikten sonra temel düzeyde listening ve writing çalışmaları yapmaya başladım. Şimdi speaking haricinde tüm becerilerimi aynı anda ilerletmeye çalışıyorum. Tüm gramer konularını kabataslak bitirmekle birlikte reading ve writing yaparken sağlama yapmak için arada açıp bir bakıyorum. Tüm bu becerilerin en iyi şekilde nasıl kullanılacağını ben 2-3 yıl boyunca kendi kendime deneme yanılma yöntemiyle buldum. Bulduklarım da sizin anlattıklarınızın ancak yarısı kadar verimli idi. Sayenizde tam etkili bir şekilde çalışabiliyor ve gelişmemi görebiliyorum.

  Tekrar teşekkürler hocam,
  Umarım bir gün bir yerlerde buluşup bir şeyler içme fırsatımız olur. (Vallahi o gün ingilizce ile ilgili bir şey sormayacağım, sadece havadan sudan konuşacağız söz 🙂

  1. Uğur Bey merhaba, bu güzel mesajınız için teşekkür ederim. İstanbul’a gelmeden yazın, ofisimde bir çay içeriz. İngilizce de sorabilirsiniz, sınırlama getirmiyorum 🙂

 2. Hocam, zannediyorum ki, sanal ortamda sizi takip eden öğrencilerinizin en yaşlılarından biriyim. Liseden sonra Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden birinde, Uluslararası İlişkiler bölümü okudum. Şu anda da AÖF’de öğrenciyim.

  Bugüne kadar İngilizce öğrenmek için kurslara gittim, özel dersler aldım, emek, zaman ve para harcadım. Hiçbir zaman tatmin edici bir ilerleme sağlayamadım. Şimdi anlıyorum ki, İngilizce öğrenmek için yaptığım çalışmalar hiçbir tutarlı ve bilimsel temele dayanmıyormuş. Tabii, hayal kırıklığıyla sekteye uğrayan birçok atılım dönemim, uzun aralar vermeme sebep oluyordu.

  Size diyebilirim ki, Türkiye’nin dünya çapındaki hocalarından aldığım derslerde iyi “öğreticiliği” takdir edecek bir iç-değerlendirme hassası kazandım. Ve bu görüş gücüyle, yukardaki yazınızın değerine paha biçecek bir ölçüt, ben henüz, bilmiyorum.

  Size karşı şükran, minnet ve samimi iyilik dileklerim daim olacak.

  Belki de şu alemdeki en büyük dua, kişinin kendisinin ihlas ve dürüstlükle yaptığı çalışmalardır. Bizim sizin için ettiğimiz dualar, sizin fiili dualarınızın üzerindeki küçük, sevimli süslerdir.

  1. Bu güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Bu yorumu bu derinlikte yazabilmeniz gerçekten ciddi bir tecrübe ve anlayışın eseri. Anlaşılmak ve böylesi dualar almak gerçekten çok kıymetli.

 3. Yeni başlayan ingilizce serüvenimin içinde olmanız beni çok mutlu ediyor hergün en az 3saat çalışmaya çalışıyorum yeni şeyler öğrenmek çok zevkli bazende sıkıcı ama sizin yönlendirmeleri iz canlandırıyor gramerdeyim tenslerden kurtulamadım henüz sizi tanıyınca hiiiiççç bişey bilmediğimin çaresizliğini yaşıyorum yardım edin hocam yeni başlayanlar için de ders çekin… Allah kolaylık versin takipçinizim…

 4. Merhaba lisede dil okuyup ve hiçbir şekilde ingilizce öğrenemeyen biri olarak şu an bir kursta a1 seviyesini tamamlamak üzereyim fakat kursun diğer kurlarına gitmeme kararını sizin youtube kanalınızı keşfedince aldım. Kendi kendime çalışma yöntemimi oturtmak istiyorum. Çalışmaya gramerden başladım fakat elimdeki kaynaklarda konular sıralı değil başlıkları farklı internettede baştan sona tüm gramer konularını sırayla bulamadım sizden ricam gramer konularını baştan sona sıraları bir şekilde vermeniz. Şunu da eklemek isterim daha önce oluşturduğum kelime defterimdeki yöntemim yanlış olduğu için sizin tavsiye ettiğiniz şekliyle yeni bir kelime defterine başladım. Sizin yolunuzdan giderek 1 yıl için ingilizce yi öğrenip. Öğrenmede kullandığım metodlarla yeni bir dile başlamak. Öğrenmeye hevesli insanlara doğru yolu gösterdiğiniz için teşekkür ederim

 5. Merhaba Hocam, bu yazının başında bu öğrenme şeklinin yetişkinlere yönelik olduğunu söylediniz. Benim lise 2’ye giden öğrencim var. Ortaokulda ingilizcesi berbattı. Liseye geçtikten sonra daha da zorlandı, seviyesi A1 civarlarında, kelime bilgisi çok kötü ve cümle dahi zor kuruyor çünkü grameri iyi değilmiş. Bu yaz ingilizce de kendini geliştirmeye karar verdi. Yalnız kursa gitmek istemiyor. Evde kaynaklarla ve internetle kendi başına ingilizcesini geliştirmek istiyor. Sizin sitenizde yazmış olduğunuz sıfırdan ingilizce öğrenmek bölümündeki yazınızda önerdiğiniz öğrenme şekliyle yapsa olur mu? Çünkü bu yazının başında ‘ İngilizce öğrenmeye başlamak ve İngilizce çalışmak konusunda şimdi söyleyeceklerim yetişkin öğrencilere yönelik olacak. Çocukların dil öğrenim süreçleri ile yetişkinlerin dil öğrenim süreçleri ve beklentileri arasında epey fark var. Benim aldığım sorular çoğunlukla yetişkinlerden geldiği için ve uzmanlık alanım yetişkinler olduğu için bu yazı 18 yaş ve üstü gruba hitap edecek. ‘ demiştiniz.
  ‘Çocukların dil öğrenim süreçleri ile yetişkinlerin dil öğrenim süreçleri ve beklentileri arasında epey fark var.’ derken ne demek istemiştiniz, bu fark nedir? Kısaca bu ‘ilk önce gramer , reading,hikaye kitapları, dinleme, yazma, konuşma’ çalışma şekliyle ingilizce kaynaklar,hikaye kitapları ve internetle çalışmaya başlayabilir mi? Yoksa ‘çocukların ve yetişkinlerin dil öğrenim süreçleri ile beklentileri arasında epey fark var’ demiştiniz, öğrencim ingilizce öğrenmek için farklı bir yol mu izlemeli? Tavsiyeleriniz nelerdir? Teşekkürler.

  1. Lise 2 öğrencisi bu sistemi takip edebilir. Çocuklarla yetişkinlerin temel farkı çocukların dili öğrenmek yerine yaşayarak “edinmeleri”

 6. Umarım emeğinizin karşılığını alırsınız . Az önce biraz göz atayım dedim gerçekten yardımcı olmak isteyen bir eğitmensiniz ve şuan derslerinize başlamak üzereyim başarılarınızın devamı dilerim . Teşekkürler !

 7. Hocam iyigunler ben 42 yasindayim ve ilkokul mezunuyum orta ve liseyi aciktan okudum suanda acikogretim onlisans okuyorum ama ing1 ve ing2 dersinden dolayi bitiremiyorum okulu lutfen hocam bana yatdimci olurmusunuz ingilizcem hic yok nerden nasil baslayacagimida bilmiyorum bana tedayli bir sekilde yazarmisiniz ne izliyim hangi kitabi alayim amacim sular seller gibi ing bilmek degil okulumu bitireyim o kadarlutfen hocam yardiminizi bekliyorum simdiden tesekkurler kolay gelsin

 8. Hocam Merhaba öncelikle size teşekkür etmek istiyorum bu yazınızı okuduktan sonra bir çok karar aldım ve işinin hakkını veren nadir kişilerden biri olduğunuzu düşünüyorum. İngilizceyi hemen hemen öğrendim sayılır davinci metoduyla dilgoo üzerinden 3300 kelime öğrendim ufakta bir gramerim var fakat konuşmakta büyük bir sıkıntı çekiyordum. telaffuzlarım yeterli değildi. Speaking rehberinizin çok faydalı olacağını düşünüyorum. Teşekkürler

 9. Gunaydin hocam ben 1988 yilinda ilkokulu bitirdim orta ve liseyi aciktan okudum simdi ise aciktan onlisans okuyorum butun derslerimi verdim lakin ing1 ve ing2 duruyor hep aciktan okudugum icin ing bilgim sifir hocam ve nerden nasil baslayacagimida bilmiyorum lutfen hocam bana yardim edin ne yapmam lazim nereden baslamam lazim bana yol gosterin hocam okulumu bitirmem lazim tek umudum once allah sonra siz ayrintili sekilde ne yapmam gerektigini ne almam yada nerden neyi izlemem gerektigini yazarsaniz cok sevinirim hocam allah yardimciniz olsun hoscakalin

  1. Sevda Hanım bu sayfadaki yol haritası baştan sona okuyup videolardaki tavsiye ve yönlendirmeleri dinleyip uyguladınız mı?

 10. hocam 11.sınıfım ama ingilizce sizin dediğiniz gibi yanlış adımda başladım
  2 yıl içinde sıfırdan başlamak istiyorum bana adım adım öğreneceğim kitap veya kitaplar önerir misiniz?

 11. Üstadım her konuda olduğu gibi kelime öğrenmeyide çok güzel açıklamışsınız bir de kelimeleri öğrenmeye kaynak gösterirseniz makbule geçer.

 12. Paylaştığınız bilgiler o kadar kıymetli ki hocam. İnanın okul hayatım boyunca hiç duymadığım bilgileri sizinle öğrendim. Ne kadar teşekkür etsem az.

 13. Hocam 24 yaşındayım önlisans mezunuyum ve bu yaşıma kadar okulda öğrendiklerimle kaldım. Hala temel düzeydeyim. Kelime haznem kadarıyla bazı yazıları veya konuşmaları anlayabiliyorum. Ama yine de herşeye en baştan başlamak istiyorum, yazınızı baştan aşağı okumama ve videolarınızı pür dikkat izlememe rağmen tam olarak nasıl başlayacağımı da bilemiyorum. Her site gramere farklı bir giriş yapmış haliyle kafam karıştı. Dediğiniz gibi gramerden başlayayım diyorum en azından bir tekrar olarak ama hangi konudan başlayayım nasıl plan kurayım kısaca fikir verirseniz çok sevinirim. Kendime inanıyorum. İçimdeki bu heves ve heyecan sönmeden başlamak istiyorum. Şimdiden çok teşekkürler.

  1. Merhaba Elif Hanım, bu konuda seviyenize uygun beğendiğiniz bir gramer ve okuma kitabı seçip çalışmaya başlayabilirsiniz. Ben özellikle okumaya da vakit ayırmanızı öneririm başlangıç seviyesinde.

 14. cok tesekkurler,Azerbaycandan salamlar.emeyiniz icin cok tesekkur ederiz.Allah karsiligin verir insallah.

 15. Hocam merhaba sizin sitenize farklı sitelerden link vermişlerdi oradan bulup geldim bütün yazılarınızı okudum 🙂 teşekkürler :))

  1. Merhaba Ekram Bey, bireysel derslerim epey bir süre dolu. Öğrencilerimi bu dönem Hüseyin Demirtaş Akademi‘de hazırladığım kapsamlı İngilizce video eğitim paketlerine yönlendiriyorum. Özellikle okuma ve yazma ile ilgili çok ciddi çalışmalar tamamladık.

 16. Hocam umutsuz olduğum yerde umut oldunuz cesaret verdiniz şu çektiğiniz video ile size borçlandım ve ben biliyorum ki borcumu ancak İngilizceyi öğrenip ülkeme faydalı olarak ödeyebilirim 17 nisan 2019 başlıyorum 5 ay sonra buraya dönüp hocam grameri bitirdim readinge alıştım sıra writingde diyeceğim 🙂

  1. Ben de şimdi bu yorumu görünce çok sevindim. Başarılar diliyorum. Güzel haberlerinizi bekliyorum.

  1. Hayır. Eğer kendiniz için soruyorsanız siz yeni konuşmaya başlayan çocuk değil dil bilgisi, kelime bilgisi ve dünya bilgisi olan bir kişi olarak dili birebir bir bebek ya da çocuk gibi öğrenmezsiniz

 17. Hüseyin Bey selam,

  İngilizce öğrenme programlarını önerir misiniz peki? ingilizceogrenmeprogrami sitesinde gördüğüm Cambly, busuu vb. ingilizce öğrenme programları bulunmakta. Bu programlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Şimdiden teşekkürler.

  1. Bu tarz programlar becerileri geliştirmek ve İngilizcenizi ilerletmek konusunda yardımcı olur ama sıfırdan her şeyi kapsamlı olarak şu anki halleriyle öğretmeleri zor görünüyor. Tek kaynak değil ama faydalı ve tamamlayıcı birer kaynak.

 18. Hocam çok yararlı bir yazı olmuş teşekkürler emekleriniz için. Ben İngilizce öğrenmek için kelime ezberlemenin daha önemli olduğunu düşünüyorum. Bu olaya çok kafa yordum . Gramer konusunda , iletişim kurabilme ve pratik yapma konusunda hepsinin temelinde kelime yatıyor ve cidden zorlanıyorum kelime ezberleme konusunda.O yüzden biraz araştırma yaptım ve davinci metodu diye birşey buldum (Şu Sherlock’da geçen hafıza sarayının bir değişiği) hatta bu metodu da bir İngilizce eğitim setinden gördüm ve mantıklı geldi aldım. İki haftada bana hem kelime öğrendirdi hem de bundan sonraki kelimeleri aklımda nasıl tutacağımı öğrendim.Sizin önerilerinizin yanında yardımcı olarak kullanıyorum benimle aynı problemi yaşayanlara öneririrm.

 19. Merhabalar oncelikle temel ingilizce taleplerini onemseyip calismaniz icin kendi adima cok tesekkur ederim emeginize saglik.cok heyecanlandim ve cok sevindim.

 20. Hocam merhaba, ilkokuldan beri yıllardır gramer olarak İngilizce dersleri aldım ama İngilizce’yi tam olarak öğrenememiştim. Gerçekten çok faydalı şeyler paylaşmışsınız ve paylaşımınız benim yolumu daha da pekiştirdi tüm emekleriniz için teşekkür ederim. Şimdi de speaking üzerine ilerleyeceğim sizin tavsiyelerinizle.

 21. Hocam merhaba. Sıfırdan ingilizce öğrenmeye başlayacağım. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz. Kurs, kitap vb kaynak gibi. Yada izleyeceğim yol gibi bu konularda desteğe ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Açıkçası şu anda İngilizce öğrenmek için bir kursa gitmek şart değil. Özelleşmiş eğitim veren kaliteli kadrosu olan bir kurs fayda sağlar ama kurs olsun diye açılmış kursa gideceğinize siz kitap ve internet üzerinden çalışsanız daha çok verim alırsınız. Şu an Hüseyin Demirtaş ile İngilizce kanalında İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlar ya da evde İngilizce öğrenenler için Sıfırdan İngilizce dersleri serisi başlattım. Onu takip etmenizi öneririm.

 22. Hocam iyi günler,
  Bütün yazınızı baştan sona okuyup videoları izledim fakat anlamadığım bir nokta var o da şu ki Oxford dictionary indirdim fakat full İngilizce olduğu için hiçbir şey anlayamıyorum. Sizin videoda dediğiniz gibi bir kelimenin hem sıfat fiil zarf vs. hallerini öğrenmeye çalıştım yapamadım kafam çok karıştı ne yapmalıyım? Nasıl yapmalıyım anlayamıyorum. Bu arada İngilizcem seviyem çok kötü. İyi günler

  1. Başlangıç seviyelerinde Türkçe sözlükten destek alın, seviyeniz ilerledikçe İngilizce sözlüğe yönelin.

 23. merhaba hocam metre araştırırken rastladım sayfayı inceledim ödülle ilgili bazı sorularıma cevapta buldum özellikle öğrenmeye ilgili
  şimdi ben ingilizce olarak sıfır görüyorum kendimi artık galiba biraz da aht ettim öğrenecem öğrenece diye sizden ricam nerden nasıl ve hangi dokumanlarinizi izleyelim yada bana listelenmis bir şekilde yazabilirsiniz çünkü o kadar çok kafam karıştığı artık nerden nasıl başlıca bilemiyorum cevabınız bekliyorum tesrkkurler

  1. Merhaha Uğur Bey evet kaynaklar arttıkça karışıklık artıyor. Hüseyin Demirtaş ile İngilizce YouTube kanalındaki dersleri seviye ve becerilere göre oynatma listelerine bölüyorum. Kanalda popüler videoların altındaki bölümlerde temelden ileri seviyeye dersler beceri bazlı sıralanmış durumda. Oradaki sıra ile çalışmanızı önerebilirim.

 24. Merhaba hüseyin bey bemerhaba resul adanada yaşıyorum. Bizim okulda ERASMUS Programı var bulgaristan ve Romanya’ya gidilecek ben de aday bulunmaktayim bana nasıl ingilizce öğrenilmesi gerektiğini anlatırsanİzmir dünyanın en mutlu insanı olacağım. Lütfen bana yardımcı olun Size ihtiyacım var

  1. Resul Bey bu yazı sorunuzu cevaplıyor aslında. Yazıyı baştan sona okuyup içindeki video dersleri tamamlarsanız kendi yol haritanızı rahatça çizebilirsiniz. Tabi anlatılanları okuyup, izleyip özümsemek birkaç gününüzü alabilir.

 25. Hocam Merhaba
  Kelime öğrenme videonuzda ingilizce ingilizce öğrenmeden bahsettiniz kelime bilgim çokça az bu işlemin benim için zor olacağını düşünüyorum.
  Bu konuda öneri verir misiniz

 26. Merhabalar Hüseyin bey;

  İsmim Mahmut Bodur, 32 yaşındayım ve ortaokul mezunuyum. Esnafım; bilgisayar ve telekomünikasyon sektöründe iş yeri sahibiyim. Öğrenmeye aç olan ama bu isteğimi okul zamanlarında başarı ile kullanamayan daha çok iş sektöründe başarı sağlayan bir kişiyim. İngilizce konuşmak, akıcı bir biçimde konuşabilmek en büyük isteğim. Yıllardır filmleri Türkçe alt yazı ile izleyen ve bilgisayar sektörü ile iç içe olmam sebebi ile sürekli İngilizce yazılar okumak ve onları anlamak zorunda olmamdan dolayı kelime konusunda baya birikim yapmış birisiyim. İşim sebebi ile İngilizce forum sitelerinde aradığımı bulabilecek seviyedeyim yanlız en büyük sorunum gramer çünkü hangi kelimenin veya cümlenin nasıl kullanılması gerektiğini bilmiyorum. Sizin de video da örneklediğiniz gibi gramer olmadan bile bir İngiliz ile sadece biriktirdiğim cümleleri kullanarak iletişim kurabilirim. Sizin sayenizde nereden devam etmem gerektiğini öğrendim ve başlama tarihi baabında burada paylaşıyorum. Değerli bilgi birikiminiz ve kendine bir şeyler katmak için çaba gösteren tüm kişilere değerli zamanınızı ayırdığınız için teşekkür etmek istiyorum.

  1. Mahmud Bey selamlar, rica ederim. Tecrübelerinizi paylaştığınız için de ayrıca teşekkür ederim. Başarılar diliyorum. İlk etapta seri bir şekilde bir gramer kitabı bitirdikten sonra bolca seviyeli okuma, sonrasında Listening Nasıl Gelişir dersimdeki çalışma programını öneririm. Bu ikisi konuşma ve yazma için temel hazırlar.

 27. Değerli kardeşim,bir raslantı sonucu internette yaptığın calısmaları buldum,öncelikle kutlarım sistematik olarak İngilizce öğretimini bu denli metodik anlatan bir eğitmene ilk defa rastladım.Kutlarım, başarılarının devamını dilerim.Sevgilerimle

  1. Merhaba Ömer Bey, bu değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Ayrıca araştırma ruhunuzu da kutluyorum.

 28. Hocam merhaba,
  İngilizceye sıfırdan başlayan kisiler için günde kaç saat gramer çalışılmasını öneriyorsunuz?

  1. Günde şu kadar saat çalışmaktan ziyade esas olan herkesin kendi şart ve imkanları çerçevesinde verimli çalışabildiği en yüksek süreyi çalışması. Genelde en az 1 saat diyebiliriz. Ancak kimi öğrenci günde mola vererek vakti de varsa 4-6 saat arasında çalışabiliyor. Yani herkes kendi durumuna göre elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışsın. Üst sınır söylemek zor ama alt sınır en azından düzenli olarak 1 saat diyebiliriz.

 29. Yazım Hatası: Çok elzem değil ama görmüşken yazmak istedim.

  Sıralama Neden Böyle? Başlığı altında:

  Un olmadan ekmez olmaz. Ekmez yazılmış ”EKMEK” olmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir