Listening Dersleri – İngilizce Dinleme

Listening ya da bir başka deyişle İngilizce dinleme becerisi ülkemizde çok ihmal edilen becerilerden birisi. Bakıyorsunuz öğrenci İngilizce okuduğunu anlıyor, yazı yazabiliyor ama dinleyince hiç bir şey anlamıyor. İngilizce biliyorum diyebilmek için İngilizce duyduğumuz şeyleri anlayabilmeliyiz.

listening nasıl gelişirBu konuyla ilgili olarak Listening nasıl gelişir? Kişisel bir hikaye ve tavsiyeler isimli yazımı okumanızı öneririm. Bu yazı size listening gelişme süreciyle ilgili önemli ipuçları, benim şahsen yaşadığım zorlukları ve çözüm yöntemlerini anlatacak.

Listening için düzenli olarak pratik yapmak çok önemlidir çünkü eğer listeninginizi ilerletmeden ara verirseniz öğrendiklerinizi de unutursunuz.

Listening Nasıl Gelişir?

Listening için tavsiye ettiğim kaynaklar

Yeni yeni listeninge adım atacaksanız her gün 2-3 tane VOA Learning English haberi ve ses dosyası dinlemenizi öneririm. Önce ses dosyasını 2-3 kez kendinizi zorlayıp anlamaya çalışarak dinleyin. Sonra metini detaylıca okuyup kelimelerini çıkarın. Daha sonra metin kapatıp yine sadece ses dosyasına odaklanarak her şeyi anlamaya çalışın. Bunu 2 ay aralıksız ve emek vererek yaparsanız listening becerinizin çok ilerlediğini göreceksiniz.

VOA artık kolay gelmeye başladığında ise YouTube'daki TED-ED kanalını izlemeye başlayın. Yukarıdaki çalışma yöntemini TED-ED videoları için de uygulayın.

 


Etiketler: ingilizce dinleme dersleri, listening dersleri, listening konu anlatımı, listening hazırlık