Boğaziçi Hazırlık Atlama

Boğaziçi hazırlık atlama, Boğaziçi Üniversitesine yeni başlayacak pek çok öğrenci için önemli bir konu. Ben de hem bir Boğaziçi mezunu hem de yıllarca pek çok öğrenciyi bu süreçte hazırlamış bir eğitmen olarak Boğaziçi Üniversitesinde hazırlık sınıfını atlama ile ilgili çeşitli bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

boğaziçi hazırlık atlama

boğaziçi hazırlık atlama

Boğaziçinde hazırlık sınıfını atlamak için 3 farklı yöntem var.

BUEPT ile Boğaziçinde hazırlığı atlamak

Birisi kayıt döneminde üniversitesinin BUEPT / BÜYES isimli sınavına girip geçer puan almak. BUEPT yılda 4 kez gerçekleşir: Eylül, Ocak, Haziran ve Ağustos. Sınav Reading, Writing ve Listening bölümlerinden oluşur. Geçer not 60'tır. (Bkz. BUEPT / BÜYES özel ders)

TOEFL ile Boğaziçinde hazırlık atlamak

TOELF IBT ile Boğaziçinde hazırlık sınıfını atlamak için en az 79 alınmalı ve writing bölümü notu en az 22 olmalıdır. Sınavda 79 ve üzeri alıp writingde 22 alamayan öğrenciler Boğaziçinin sadece writing içeren Boğaziçi TWE yani Test of Written English sınavına girip geçerli puanı alırlarsa hazırlıktan muaf olurlar.

IELTS ile Boğaziçinde hazırlık atlamak

IELTS ile Boğaziçinde hazılıktan muaf olmak için genel puanın en az 6.5 olması gerekir. IELTS'te genel puanı 6.5 ve üzeri olup writing bölümünde 6.5 alamamış öğrenciler Boğaziçinin sadece writing içeren Boğaziçi TWE yani Test of Written English sınavına girip geçerli puanı alırlarsa hazırlıktan muaf olurlar.

 


Etiketler: boğaziçi hazırlık atlama, boğaziçi hazırlık muafiyet, boğaziçi hazırlık atlama sınavı, boğaziçi hazırlık atlama ielts, boğaziçi hazırlık atlama toefl

“Boğaziçi Hazırlık Atlama” hakkında 10 yorum

 1. Hocam 1 sene günde 4 saat boyunca inglizce çalışırsak hazırlığı atlayabilirmiyiz bu sene boğaziçi tutmazsa tyt-ayt ile ingilizceyi aynı anda götürmeyi düşünüyorum da ondan soruyorum

  1. Hüseyin Demirtaş

   Doğru yöntemlerle mümkün. Bu konuda tavsiyelerim için Hüseyin Demirtaş ile İngilizce YouTube kanalını inceleyin.

  1. Hüseyin Demirtaş

   Evet çünkü İTÜ ve Boğaziçinin sınavı farklı ve karşılıklı olarak kabul edilmediği için tekrar sınava girmeniz gerekir.

  1. Hüseyin Demirtaş

   Okuldaki ders programını diyorsanız genelde hem sabah hem öğleden sonra ders var. En çok ders sayısı beginner grubunda. Yanılmıyorsam 8.30-9 gibi başlayıp 3.30-4 gibi bitiyor. Bazı günler daha erken.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir