Reading Dersleri – İngilizce Okuma

Reading yani İngilizce okuma becerisi listening, speaking ve Writing gibi diğer becerilere temel oluşturur. İyi bir reading anlama becerisi ve kelime dağarcığı oluşturmadan iyi bir yazı yazmak ya da İngilizce dinlediklerinizi iyi anlamak pek mümkün değildir.

Tavsiye Ettiğim Kaynaklar

Bu bölümde Reading için tavsiye ettiğim kaynaklar yer alıyor.

Graded Reader – Seviyeli Hikaye Kitabı

Seviyeli İngilizce hikaye kitabı okumak İngilizce okuma becerinizi ve genel dil hakimiyetinizi geliştirmek için yapabileceğiniz en etkili ve eğlenceli çalışmalardan biridir. O sebeple İngilizce öğrenirken seviyeli hikaye kitabı okumayı kesinlikle öneririm.

 • Oxford Bookworms
 • Collins
 • Macmillan Readers

Ben burada birkaç yayınevinden bahsettim ama pek çok yayınevinin kalitesi seviyeli İngilizce hikaye kitapları var. Size en yakın olan ve en cazip bulduğunuzu alabilirsiniz.

Genel & Akademik Reading Kitabı

Aşağıda sayacağım kitaplar hem rahat ulaşabileceğiniz hem de şu ana kadar on binlerce kişiye yardımcı olmuş kitaplar.

Reader at Work 1 & Reader at Work 2

Reader at Work serisi temelden orta düzeye kadar olan İngilizce metinleri içeriyor. 2 kitapla toplamda 300 civarı parça bulunuyor ve zengin bir konu çeşitliliği var.

More to Read 1 & More to Read 2

More to Read serisi, Reader At Work kitaplarının devamı niteliğinde. More to Read metinleri orta seviyeden ileri seviyeye kadar uzanıyor. Metinler tematik üniteler şeklinde verilmiş. Mesela çevre ile ilgili metinler, sanat ile ilgili metinler gibi.

Videolu Reading Dersleri

Reading Analiz

Reading Analiz video dersleri şu ana kadar on binlerce ziyaretçime İngilizce kompleks cümleleri bölmeyi, analiz etmeyi ve anlamlandırmayı gösterdi.

 

Reading Akademi

Reading Akademi, temel reading bilgilerinden ileri seviye metin, makale ve haber analizlerine kadar zengin bir içeriği kapsayan detaylı reading eğitim programım.

Reading için Siteler

İngilizce okuma anlama becerinizi geliştirmek bunu yaparken de genel kültürünüzü artırmak için takip edebileceğiniz pek çok site var. Ben aşağıda sizinle daha kola

Başlangıç için kaynaklar

İleri Seviye kaynaklar

 • BBC
 • Huffington Post
 • New York Times

Reading Analiz Facebook Grubu

İngilizce okuma anlama becerisini geliştirmek isteyenler için Reading Analiz Facebook grubunu kurdum. Anlamadığınız cümleleri ya da aklınıza takılan reading sorularını bu grupta sorabilirsiniz.

İngilizce Okuma Becerinizi Geliştirecek Yazılar

Hüseyin Demirtaş ile Reading Analiz Video Eğitimi

Reading ile ilgili genelde okuma anlama sorunları yaşanıyor. İlk önce İngilizce okuduğumu anlamıyorum ne yapabilirim diye soranların sorularına cevap verdim. Reading problemlerinin temelinde yatan 2 büyük sorun var ülkemizde. İlki gramer saplantısı. Türkiyedeki gramer saplantısının sonuçları ve çözümleriyle ilgili olarak Türklerin gramerle imtihanı yazısını hazırladım.

Reading ile ilgili ikinci temel sorun ise öğrencilerin İngilizce kelime öğrenmeyi bilmemesi. Pek çok öğrencinin nasıl kelime çalışması gerektiğinden haberi yok. Bu sorunla ilgili olarak İngilizce kelime öğrenme için kanıtlanmış 6 strateji yazısında bilim ve tecrübe ışığında etkili kelime öğrenme adımlarını listeledim.

Reading çalışan öğrencilerin kelime defteri tutmasını tavsiye ediyorum. Bu amaçla da kelime defteri nasıl hazırlanır yazısını oluşturdum.

Reading Nasıl Gelişir sorusu en çok aldığım sorulardan biriydi. İngilizce okuma becerinizi geliştirmek için o yazıyı okuyun.

Reading eğitimiyle ilgili artan talepler üzerine reading metinlerini video üzerinden cümle cümle canlı analiz ettiğim Reading Analiz video eğitim serisini başlattım.

Reading Akademi

İngilizce okuduğunuzu anlamayı, kompleks cümleleri nasıl bölüp anlamlandıracağınızı öğrenmek ister misiniz? O zaman Reading Akademi‘yi inceleyin.

 


Etiketler: ingilizce okuma dersleri, reading dersleri, reading konu anlatımı, reading hazırlık

19 thoughts on “Reading Dersleri – İngilizce Okuma”

 1. Bir öğrenci velisi olarak sizi tebrik ediyorum Hüseyin Öretmen;
  Sizin öğrencilere bir kaynak olarak yardım etmenizi sadece ingilizce öğreniminde değil; matematik, fizik, kimya ,biyoloji,tarih, coğrafyada ve üniversitelerin her bölümünde okutulan tüm diğer derslerde de ve hatta Türkçe öğretiminde dahi Türkiye deki diğer tüm öğretmenlere YÖK ve MEB tarafından örnek gösterilmeni dilerim.
  SEVGİLER ve hatta SAYGILAR sunarım.

  1. Merhaba Gamze Hanım, bunlar neredeyse tüm büyük kitapçılarda olan kitaplar. DR, Kitapyurdu, İdefix ya da ODTÜ Yayıncılığın kendi sitesinden alabilirsiniz.

 2. Hocam bilgilerinizle bizi aydınlattığınız ve farkındalık oluşturduğunuz için teşekkür ederim. Tavsiye ettiğiniz Gramer kitabını bu sayfada açıkladığınızı söylemişsiniz Hocam videonuzda; ben mi göremedim acaba? Yorumlardan analiz ettiğiniz değil de sizin için kült olan Gramer Kitap ismini tekrar yazabilir misiniz? Teşekkür ederim 🙂

  1. İngilizce olarak Grammar In Use – intermediate pek çok öğrenci için yeterli ve güzel bir kaynak. Türkçe olarak ELS English Grammar Inside Out çok kapsamlı ve güzel bir kitap.

 3. Hocam merhaba,toefl dan 80 almak için hazırlanıyorumda,”Reader at Work 1 & Reader at Work 2″ kitabı faydalı olur mu geliştirir mi yoksa düşük seviye mi toefl için ?

  1. TOEFL ön hazırlık için kullanılabilir. TOEFL readinglerine göre basit kalıyor. Ama alyapınız sağlam değilse Reader At Work ve More to Read serisini bitirip daha sonra TOEFL seviyesini reading çözmenizi öneririm.

 4. Hüseyin Hocam merhabalar öncelikle allah cc sizden razı olsun böyle faydalı bilgileri bizlerle paylaştığınız için size bir sorum olacaktı müsait olduğunuzda cevap verebilirseniz memnun olurum belki arkadaşlara yardımcı olur soracağım soru Hocam reading çalışırken bilmediğimiz bir kelimeyi İngilizce İngilizce sözlükten bakıyoruz ama bir kelimenin 15 e yakın farklı tanımı oluyor ve bunu yazmak çok vakit alıyor 2-3 sayfa yazmak zorunda kalıyorum ama zaman anlamında çok kayınba sebeb oluyor nerdeyse 1 saat 1 kelimeyi yazmakla geçiyor sizin burda tavsiyeniz ne yönde okur

   1. Hocam temel anlamlar ayrımı nasıl yapalım peki burda tavsiyeniz ne olur bunu çok ayırt edebilecek seviyeye sahip olmayanlar için

    1. Hüseyin bey,arkadaşın sorduğu gibi bu temel anlamları nasıl çıkartabiliriz yeni başlangıç seviyesi öğrencisi olarak sözlükten yazmak çok uzun zaman alıyor

     1. Gamze Hanım merhaba, vakit alması ve zorlaması çok doğal. İdmansız koşucu gibi çoğu öğrenci. İlk aşamada İngilizce sözlükteki açıklamaları anlamak için Türkçe sözlükten destek alabilirsiniz.

 5. Merhabalar ben intermedia üniversite hazırlık öğrencisiyim. Readingte okuduğumu anlamama sorunu var bende de. Reader at work 1 i tam bitiremedim ara ara yazdırıp çalışmıştım. İntermedia seviyesi için Reader at Work 2 yi mi yoksa More to read 1-2 yi mi önerirsiniz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir