İçeriğe geç

Reading Dersleri – İngilizce Okuma

Reading yani İngilizce okuma becerisi listening, speaking ve Writing gibi diğer becerilere temel oluşturur. İyi bir reading anlama becerisi ve kelime dağarcığı oluşturmadan iyi bir yazı yazmak ya da İngilizce dinlediklerinizi iyi anlamak pek mümkün değildir.

Tavsiye Ettiğim Kaynaklar

Bu bölümde Reading için tavsiye ettiğim kaynaklar yer alıyor.

Graded Reader – Seviyeli Hikaye Kitabı

Seviyeli İngilizce hikaye kitabı okumak İngilizce okuma becerinizi ve genel dil hakimiyetinizi geliştirmek için yapabileceğiniz en etkili ve eğlenceli çalışmalardan biridir. O sebeple İngilizce öğrenirken seviyeli hikaye kitabı okumayı kesinlikle öneririm.

 • Oxford Bookworms
 • Collins
 • Macmillan Readers

Ben burada birkaç yayınevinden bahsettim ama pek çok yayınevinin kalitesi seviyeli İngilizce hikaye kitapları var. Size en yakın olan ve en cazip bulduğunuzu alabilirsiniz.

Genel & Akademik Reading Kitabı

Aşağıda sayacağım kitaplar hem rahat ulaşabileceğiniz hem de şu ana kadar on binlerce kişiye yardımcı olmuş kitaplar.

Reader at Work 1 & Reader at Work 2

Reader at Work serisi temelden orta düzeye kadar olan İngilizce metinleri içeriyor. 2 kitapla toplamda 300 civarı parça bulunuyor ve zengin bir konu çeşitliliği var.

More to Read 1 & More to Read 2

More to Read serisi, Reader At Work kitaplarının devamı niteliğinde. More to Read metinleri orta seviyeden ileri seviyeye kadar uzanıyor. Metinler tematik üniteler şeklinde verilmiş. Mesela çevre ile ilgili metinler, sanat ile ilgili metinler gibi.

Reading Nasıl Gelişir?

Reading nasıl gelişir, İngilizce okuduğunu anlamak için nasıl bir çalışma planı gerekiyor gibi soruları bu derste cevapladım.

Reading Rehberi ile İngilizce okuma anlama becerinizi geliştirin ✈️

Reading Rehberi, farklı, yenlikçi ve pratik bir İngilizce okuduğunu anlama kitabı. Reading Rehberi, kelime ve cümle seviyesinden başlayıp paragraf ve kompleks İngilizce metinlere kadar ilerleyen kapsamlı bir içeriğe sahip. Tüm cümle ve örnek metinlerin Türkçe çevirilerini de içerdiği için bireysel çalışma ve İngilizce okuyup anladığınızı teyit etmek için ideal bir kaynak.

Videolu Reading Dersleri

Reading Analiz

Reading Analiz video dersleri şu ana kadar on binlerce ziyaretçime İngilizce kompleks cümleleri bölmeyi, analiz etmeyi ve anlamlandırmayı gösterdi.

 

Reading Akademi

Reading Akademi, temel reading bilgilerinden ileri seviye metin, makale ve haber analizlerine kadar zengin bir içeriği kapsayan detaylı reading eğitim programım.

Reading için Siteler

İngilizce okuma anlama becerinizi geliştirmek bunu yaparken de genel kültürünüzü artırmak için takip edebileceğiniz pek çok site var. Ben aşağıda sizinle daha kola

Başlangıç için kaynaklar

İleri Seviye kaynaklar

 • BBC
 • Huffington Post
 • New York Times

İngilizce Okuma Becerinizi Geliştirecek Yazılar

Hüseyin Demirtaş ile Reading Analiz Video Eğitimi

Reading ile ilgili genelde okuma anlama sorunları yaşanıyor. İlk önce İngilizce okuduğumu anlamıyorum ne yapabilirim diye soranların sorularına cevap verdim. Reading problemlerinin temelinde yatan 2 büyük sorun var ülkemizde. İlki gramer saplantısı. Türkiyedeki gramer saplantısının sonuçları ve çözümleriyle ilgili olarak Türklerin gramerle imtihanı yazısını hazırladım.

Reading ile ilgili ikinci temel sorun ise öğrencilerin İngilizce kelime öğrenmeyi bilmemesi. Pek çok öğrencinin nasıl kelime çalışması gerektiğinden haberi yok. Bu sorunla ilgili olarak İngilizce kelime öğrenme için kanıtlanmış 6 strateji yazısında bilim ve tecrübe ışığında etkili kelime öğrenme adımlarını listeledim.

Reading çalışan öğrencilerin kelime defteri tutmasını tavsiye ediyorum. Bu amaçla da kelime defteri nasıl hazırlanır yazısını oluşturdum.

Reading Nasıl Gelişir sorusu en çok aldığım sorulardan biriydi. İngilizce okuma becerinizi geliştirmek için o yazıyı okuyun.

Reading eğitimiyle ilgili artan talepler üzerine reading metinlerini video üzerinden cümle cümle canlı analiz ettiğim Reading Analiz video eğitim serisini başlattım.

 


Etiketler: ingilizce okuma dersleri, reading dersleri, reading konu anlatımı, reading hazırlık

“Reading Dersleri – İngilizce Okuma” hakkında 52 yorum

 1. Bir öğrenci velisi olarak sizi tebrik ediyorum Hüseyin Öretmen;
  Sizin öğrencilere bir kaynak olarak yardım etmenizi sadece ingilizce öğreniminde değil; matematik, fizik, kimya ,biyoloji,tarih, coğrafyada ve üniversitelerin her bölümünde okutulan tüm diğer derslerde de ve hatta Türkçe öğretiminde dahi Türkiye deki diğer tüm öğretmenlere YÖK ve MEB tarafından örnek gösterilmeni dilerim.
  SEVGİLER ve hatta SAYGILAR sunarım.

  1. Hocam merhaba ben Yunanistanda lise 2ye geçecek bu yıl. Lise 3’ü bitirip Türkiyede okumak istiyorum ama sanırım hazırlık sınavlarında ingilizce gerekiyormuş bu nedenle inlizce mi daha da geliştirmek istiyorum İngilizce seviyemde orta düşük falan Önerdiğiniz kitap var mı?
   Örneğin Reader at Work 1 & Reader at Work 2 kitabını almam uygun olur mu?

   1. Hüseyin Demirtaş

    Sanırım üniversiteyi Türkiyede okumak istiyorsunuz. İngilizce çoğu okulda şart ama sınavların zorluğu üniversiteden üniversiteye değişiyor. Eğer temel gramer bilginiz varsa Reader at Work 1 veya Reading Rehberi ile İngilizce okuma çalışması yapabilirsiniz. Ancak genel olarak hangi sırayla çalışayım, nasıl ilerleyeyim derseniz İngilizce Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım ? İşte Cevabı dersini çekmiştim YouTube kanalı için. Ona bakabilirsiniz.

   1. Hüseyin Demirtaş

    Merhaba Gamze Hanım, bunlar neredeyse tüm büyük kitapçılarda olan kitaplar. DR, Kitapyurdu, İdefix ya da ODTÜ Yayıncılığın kendi sitesinden alabilirsiniz.

  2. Hocam bilgilerinizle bizi aydınlattığınız ve farkındalık oluşturduğunuz için teşekkür ederim. Tavsiye ettiğiniz Gramer kitabını bu sayfada açıkladığınızı söylemişsiniz Hocam videonuzda; ben mi göremedim acaba? Yorumlardan analiz ettiğiniz değil de sizin için kült olan Gramer Kitap ismini tekrar yazabilir misiniz? Teşekkür ederim 🙂

   1. Hüseyin Demirtaş

    İngilizce olarak Grammar In Use – intermediate pek çok öğrenci için yeterli ve güzel bir kaynak. Türkçe olarak ELS English Grammar Inside Out çok kapsamlı ve güzel bir kitap.

  3. Hocam merhaba,toefl dan 80 almak için hazırlanıyorumda,”Reader at Work 1 & Reader at Work 2″ kitabı faydalı olur mu geliştirir mi yoksa düşük seviye mi toefl için ?

   1. Hüseyin Demirtaş

    TOEFL ön hazırlık için kullanılabilir. TOEFL readinglerine göre basit kalıyor. Ama alyapınız sağlam değilse Reader At Work ve More to Read serisini bitirip daha sonra TOEFL seviyesini reading çözmenizi öneririm.

  4. Hüseyin Hocam merhabalar öncelikle allah cc sizden razı olsun böyle faydalı bilgileri bizlerle paylaştığınız için size bir sorum olacaktı müsait olduğunuzda cevap verebilirseniz memnun olurum belki arkadaşlara yardımcı olur soracağım soru Hocam reading çalışırken bilmediğimiz bir kelimeyi İngilizce İngilizce sözlükten bakıyoruz ama bir kelimenin 15 e yakın farklı tanımı oluyor ve bunu yazmak çok vakit alıyor 2-3 sayfa yazmak zorunda kalıyorum ama zaman anlamında çok kayınba sebeb oluyor nerdeyse 1 saat 1 kelimeyi yazmakla geçiyor sizin burda tavsiyeniz ne yönde okur

    1. Hocam temel anlamlar ayrımı nasıl yapalım peki burda tavsiyeniz ne olur bunu çok ayırt edebilecek seviyeye sahip olmayanlar için

     1. Hüseyin bey,arkadaşın sorduğu gibi bu temel anlamları nasıl çıkartabiliriz yeni başlangıç seviyesi öğrencisi olarak sözlükten yazmak çok uzun zaman alıyor

      1. Hüseyin Demirtaş

       Gamze Hanım merhaba, vakit alması ve zorlaması çok doğal. İdmansız koşucu gibi çoğu öğrenci. İlk aşamada İngilizce sözlükteki açıklamaları anlamak için Türkçe sözlükten destek alabilirsiniz.

     2. Merhabalar ben intermedia üniversite hazırlık öğrencisiyim. Readingte okuduğumu anlamama sorunu var bende de. Reader at work 1 i tam bitiremedim ara ara yazdırıp çalışmıştım. İntermedia seviyesi için Reader at Work 2 yi mi yoksa More to read 1-2 yi mi önerirsiniz ?

       1. Hocam Reader at work 2 more to read 1 den daha ağır bir kitap değil mi yoksa bana mı öyle geldi ? Mr1 rw1 in mr2 rw2 nin devamı niteliğinde sanki

        1. Hüseyin Demirtaş

         Bu karışıklığın sebebi kitapların kendi içinde zorlaşması. Mesela RW1 kitabının başları kolay ama sonlara doğru zorlaşıyor. MR1 için de başlarda daha basit metinler var ama üniteler ve konular ilerledikçe daha zor metinler geliyor. Yani kitaplar kendi içinde hep aynı seviye sayılmaz.

         1. Hoca ilaveten ben reading videoları dinleyerek daha çok gelişiyorum ya da ben mi yanılıyorum kendi seviyemde ya da bir tık ötesi reading videolarında sizin olsun başka yerde olsun izleyerek çeviriyi daha doğru öğreniyoruz belki de ondan daha çok geliştim hem de daha çok uygulayasım geliyor tek başına çevirmek okumaktansa başka birisinin çevirisini izlemek daha yararlı ve zevkli sanırım aynı anda gitmek ++sizin fikrinizi de almak istedim yanlış yapmayalım sonra 😀 ++ bir de more to read 1 e başladım günde kaç parça okumalıyız çevirmeliyiz 1-2-3 ideal mi duruma göre her gün ? Teşekkürler iyi günler

        2. Hocam merhaba .Sizin sitenizi ve youtube daki çalışmalarınızı çok severek takip ediyorum.More to read serisini de bitirdikten sonra önerebileceğiniz kitap var mı(özellikle yds ,toefl genel sınavı için ) yoksa artık bundan sonra Cnn ,NYT gibi haber sitelerini mi takip etmemi önerirsiniz .

         1. Hüseyin Demirtaş

          Merhaba Murat Bey, öncelikle eğer More to Read serisi bittiyse tebrik ederim. Bundan sonra 2 seçenek var. Bu 2 seçeneği birlikte yürütürseniz daha sağlıklı olur. İlki TOEFL ve IELTS için hazırlanmış reading metinleri ve denemeleri okumak, ikincisi ise BBC, New York Times, Scientific American gibi yayınlar okumak, Economist de bu açıdan iyi gelir. Bu iki seçeneği birlikte götürürseniz maksimum verim alırsınız.

        3. Hocam merhabalar,

         2 yds,2 yökdil ve 2 itü proficiency tecrübem oldu. Bu sınavlardan ydslerden 50 60, yökdillerden 58 62, profdan 58 ve son profda barajı geçemeyip 29 aldım( 30 alınca ikinci aşamaya geçiliyordu fakat bugün katılamayacağımı öğrendim). Hocam İTÜ yüksek lisans beklemeli öğrenciyim ve bir dönem ders seçemedim temmuzdaki sınavı mutlaka geçmem gerekiyor ve son profda restatementda 11 doğru yaptım 15 üzerinden, reading rezalet geçmişti. Eylülde hevesim kırılmadan ders seçmek istiyorum temmuz sınavından 65 alarak geçmem için ne önerirsiniz çalışma şekli, kaynak vb. olarak? Çok teşekkür ederim şimdiden,iyi günler dilerim..

         Saygılar..

         1. Hüseyin Demirtaş

          Merhaba Sıla Hanım, aslında yapacağınız şeyler çok karmaşık değil. Reading için çözüm önerilerim: İngilizce Kelime Nasıl Öğrenilir dersimi izleyin ilk önce YouTube kanalımdan, sonra Reading Nasıl Gelişir dersini izleyin. Sonra Reading Analiz ve 41 Gün İngilizce serisindeki bütün dersleri bitirin. Sonra da More to Read 2 ve 10 tane YDS denemesini reading ve kelime dersindeki yöntemleri izleyerek detaylıca analiz edip bitirin. Bitmese bile en azından yarıyı geçin. Bu büyük ihtimalle size sınavı geçirir.

        4. Merhaba Hüseyin Bey,
         Önerdiğiniz yabancı yayınlar biraz pahalı. Daha uygun fiyata Dorlingo Yayınları ve Altınpost Yayınevi’nin İngilizce kitapları var. Bu yayınları önerir misiniz?
         Sevgiler.

        5. Hocam merhabalar ve hoşgeldiniz,
         Kitap olarak burada önerdiğiniz ”More to Read” ile YDS kısmında önerdiğiniz ”ELS Through Reading” arasındaki fark nedir? Yani sizin öğrettiğiniz gibi reading’i bir bütün olarak düşünüyorum ancak siz birbirine benzeyen iki kitabı farklı başlıkların altına koyunca, ikinci kitabı almam gerekli mi diyede düşünmeye başladım.
         Yanıtlarsanız çok faydalı olur, teşekkürler.

         1. Hüseyin Demirtaş

          More to Read parçaları daha uzundur ve özellikle üniversite İngilizce hazırlık sınıfı ya da TOEFL, IELTS gibi sınavlar için kullanılan parça uzunluğuna daha yakın. Yani ELS sonrası MTR çözülebilir.

        6. Hocam merhaba,
         1 yıl sonra IELTS’den 7.0 average almak istiyorum, ve yaşam boyu İngilizce okumak + izlemek + yazmak istiyorum. Ama ilk hedef IELTS..

         LISTENING, READING, WRITING, SPEAKING ve GRAMER için bir çalışma planı yapmak istiyorum, bunu nasıl yapabilirim.
         TEMEL READING ise RAW 1-2, MORE TO READ 1-2 ile başlamak mı?

         Çalışmak için zamanım var sıkıştırmadan ilk olarak neyi halletmek gerekir. Bu alandaki tüm videolarınızı izledim.

         Çalışma planı nasıl olmalı..
         İlk Önce: GRAMMER mi?
         Bir gün READING + WRITING; diğer gün LISTENING + SPEAKING mi?
         Tüm kaynakları okuyacak zaman da yok, Internette de çok fazla link var. Artık kaydettiğim linklerden belirli bir sırada çalışamaz hale geldim.

         BASİT BİR ÇALIŞMA YÖNTEMİ ve SIRA için ne yapalım hocam?
         Lütfen bununla ilgili bir video da pek çok kişi için çok aydınlatıcı olacaktır, kaynaklar var ama bir kirlilik de var nette, önerileriniz değerli, teşekkür ediyorum, iyi çalışmalar.

         1. Hüseyin Demirtaş

          Merhaba Süleyman Bey, en genel hatları ile hızlıca gramer sonra kolaydan zora bolca reading, sonra listening, sonra writing, sonra da speaking. Fırsat bulunca da bir video ile detaylı ele almaya çalışacağım bu konuyu.

        7. Hocam Merhaba 😀 facebook youtube yayınlarınızı açıklamalarınızı dikkatle takip ediyorum.Ancak phrasal verb lerle ilgili hiçbir açıklamanıza videonuza bildiriminize rastlamadım.Bu konuyu önemli bulmadığınızdan mı acaba?.Phrasal verblerin ingilizcedeki önemi nedir ve özel kurslarda genelde hocaların söylediği 100-150 tane ezberle iş görür dediği doğru mudur?Cevaplarsanız çok sevinirim 😀 😀 😀

        8. Merhaba hocam ben geçen sene hazırlıktan kalmis bir öğrenciyim seviyem b1sayilir yds den 60 alirsam araliktaki ydsde bolume geciyorum onumdeki 2aya yakin surede akillica bir calisma yaparsam basarabilirim diye dusunuyorum siz ne önerirsiniz umarim erken gorebilirsiniz bu mesaji simdiden tesekkurler.

         1. Hüseyin Demirtaş

          İlk önce 2 tane YDS denemesi çözüp şu an ne durumda olduğunuzu, hangi alanlarda eksik olduğunuzu görüp ona göre plan yapın.

         1. Hüseyin Demirtaş

          Evet ama ona gelmeden önce daha diğer sınavlar için planlı pek çok proje ve çalışma var. Onlar biterse SAT için de bir rehber hazırlayacağım.

        9. Merhaba hocam.Değerli yazılarınız için teşekkür ederim. Birşey sormak istiyorum. VOA’yı kullanmak ingiliz ingilizcesi öğrenmek isteyen biri için fark eder mi? Ya da fark eder mi, böyle bir ayrım var mı? BBC biraz daha gerçekten ileri düzey, öncelikle VOA’yı kullanıp sonra oradan okumaya başlamak sorun yaratır mı?

         1. Hüseyin Demirtaş

          Temel fark telaffuz farkları. Kelime ve gramer büyük oranda aynı İngiliz ve Amerikan aksanında yani iki aksana ait kaynaklardan da çalışılabilir. Hatta güzel tarafı böylece kulağınız iki aksanı da duymuş ve alışmış olur. Okuma açısından ise neredeyse hiç fark yok.

        10. Merhabalar hocam ingilizce öğrenmeye yeni başlıyorum ilk olarak hangi kitabı almalıyım?
         Reader at Work 1 & Reader at Work 2 ya da Reading Rehberi kitabını mı?

        11. Hocam ingilizceye yeni başlacağım ve doğal olarak bir gramer kitabına ihtiyacım var. Başlangıç seviyesi için “English Grammar Inside Out” kitabını almalıyım ? Yoksa bu kitap bende ingilizceye karşı önyargı mı oluşturur?(Ayrıntılı olduğu için). Ya da alacaksanız tek seferde bu kitabı mı alın diyorsunuz? Ne yapmalıyım. Kafam çok karışık. Baştan stres yapmak istemiyorum. Cevabınızı bekliyorum lütfen.

         1. Hüseyin Demirtaş

          English Grammar Inside Out çok kapsamlı bir kitap o sebeple eğer o kadar enerjiniz yoksa ve sıfırdan başlıyorsanız daha basit Türkçe anlatımlı bir kitap seçebilirsiniz.

        12. Hocam listening bölümünde alt yazılı dizi izlemenin listeninge değil daha çok readinge faydası olduğundan bahsetmiştiniz. Seviyesi düşük olan öğrenciler hem readingini geliştirmek hem de eğlenmek için dili basit olan dizileri alt yazılı izleyebilir mi , önerir misiniz ?

         1. Hüseyin Demirtaş

          Merhaba Kerem Bey, dediğiniz gibi temel seviyedeki birisi iki beceriyi birleştirip eğlenmek için bu şekilde çalışabilir. Bunun elbette listening becerisine faydası olur ama tamamen listening odaklı bir çalışma gibi olmaz. Bir de çalışmak her zaman hiç çalışmamaktan iyidir. Muhakkak sonuç verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.