Similar Posts

60 Comments

 1. Tüm yazılarınızı keyifle okudum bir gecede. Özelikle kısa ve meselelerin özüne odaklanan bilgilendirme biçiminiz takdir edilesi. Gercekten uzun zamandır bu kadar keyifle bir bloğu,siteyi takip ettiğimi hatırlamıyorum. Ben de size bir soru sormak istedim. Özellikle burdaki yazınız ilgimi çekti. Ankarada ekonomi bilimlerine lisans ve masterımı tamamladım. İngilizceye dinleme ve okuma düzeyinde oldukca hakim olduğumu düşünüyorum. Amerika merkez bankası kararlarına dair ingilizce 6 sayfa yazı yazabilirken, günlük hayatta yaşadıklarımızı ingilizce yazıya dökeyim derken duraklıyorum. Hatta başarısız oluyorum. YDS benim için asla bir belirleyici olmadı ama 92.5 puanı gördüm. Toefl’dan yıllar önce lisansın hazırlığından hemen sonra 95- 97 arasında bir puan almıştım. En karışık finans terimlerini makalelerini okuyup yazabilirken hatta konuşabilirken, merdivenleri çık derken duraklamak çıkmak fiili neydi diye duraklamak kendimi çok kötü hissettiriyor. Bu konuda sizce neler yapabilirim. Deneyiminiz bana yol gösterebilir diye düşünüyorum. Kelime bilgimi artırırken türkçe karsılıklarını hiç yazmazdım kendi defterimde. Türkçe karsılığı olursa tembelliğe alışacakmışız gibi bir algı oluşturulmuştu hazırlık ve lisanstan beri. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda Hüseyin Bey. Kelime defterinde Türkçe karşılık benim için baya işlevsel aslında ama Türkçe karsılıklarını yazmak dile hakim olma süreçinde istenmeyen bir eylem midir ?

  1. İlker Bey, merhaba kelime defterinde Türkçe karşılık temel bir parça olarak değil de tamamlayıcı bir parça olarak yer almalı. Yani biz yine kelimelerin İngilzice açıklamalarına odaklanmalıyız. Türkçe karşılık sadece Türkçesinin ne olduğunu hatırlamak için yazılmalı. Çok kompleks konularda yazıp konuşup basit şeyleri söylemede zorlanmaya gelirsek, aslında bu gayet doğal çünkü dilde ne öğrenirseniz onu üretirsiniz. Siz finans öğrenmişsiniz, İngilizce finans diline hakimsiniz. O yüzden o alanda kendinizi rahat ifade ediyorsunuz ama İngilizceyi sokakta evde kullanmadığınız için o alanda zorluk yaşıyorsunuz. Bunu aşmanın yolu, sitcom tarzı diziler izleyip oradaki günlük dili kapmak ya da İngilizcenin konuşulduğu bir ülkede günlük hayatta insanları izleyip kullanılan ifadeleri, neyin nasıl söylendiğini öğrenmek. Yani günlük dilin kitabını okumak tabiri caizse.

   1. sağlık bilimleri fakültesi öğrencisiyim
    bahsedilen kelime defteri tutma yöntemiyle en zor kelimeleri bile kolaylıkla ezberledim
    anatomi ve kinezyoloji derslerinde ingilizce not tutma alışkanlığım oluştu şu an çok eğlenceli geliyor yeni kelime öğrenmek 🙂

    1. Gülgün Hanım merhabalar, çok sevindim bu yöntemi kullanıp başarılı olmanıza. Ben tüm öğrencilerime öneriyorum. Sizden böyle bir başarı hikayesi duymak beni mutlu etti.

 2. Merhaba ben yeni ingilizce öğreniyorum ancak sınıfta diyaloglar var ve benim hiç ingilizcem yok sınıfta çok zorlanıyorum ve utanmak sıkılmak çekingenlik ve bunalıma giriyorum psikolajik olarak çöktüm hoca bana birşey sormasın diye yere bakıyorum sürekli , hocaya da ısnınamadım nasıl yapmalıyım kendimi aşmak için teşekkürler.

  1. Yeliz Hanım merhaba, anlaşılan siz seviyenizin üstünden bir kurda başlamışsınız. Eğer sınıf yapabiliyor ama siz zorlanıyorsanız bir alt kura geçip temel şeyleri öğrenip ondan sonra şu anki kuru/eğitimi almak daha sağlıklı olur. Yani bu durum sizle ilgili değil herkesin başına gelebilir. Öğrencinin seviyesine uygun bir eğitimle başlaması gerekir.

 3. Merhaba ben de yazılarınızı çok beğenerek okudum.Ben de şu an pre intermediate seviyesindeyim.Speaking ve listening de zorlanıyorum.Telafuzzum da pek iyi degil. Bana ne önerirsiniz?

  1. Suzan Hanım merhaba, Listening için VOA Learning Enlish sitesinden önce okuyup sonra metinsiz dinleme yapmanızı tavsiye ederim. Speaking ve telaffuz için ise dinlediğiniz ses dosyalarını bir aktör edasıyla cümle cümle tekrar edin. Dilinizi açar ve telaffuzunuzu düzeltir bu yöntem.

 4. merhaba bilgileriniz için saolun benim sorum kelime defteri almak gerekir mi yoksa herhangi bir defteri kullanabilir miyiz, birde alfabetik sıraya göre mi yazmalıyım yoksa karışık mı

  1. Herhangi bir defter olur. Alfabetik sıra gerekli değil. Metindeki sıraya göre yazmak daha iyidir.

 5. Merhabalar kelime defterinde ingilizce açıklamalar yapmamızı istiyorsunuz ama başlangıç için bu fazla zor olmaz mı yavaşlatır mı die düşünüyorum. Çünkü o açıklamaları anlayabilmek için de elimizde bir türkçe-ingilizce sözlük olması gerekecek açıklamaları anlamak için asıl zaman harcanıcak ve bu çalışmada ingilizce-türkçe sözlükle olucak ve dolayısıyla sizinde anlattığınız gibi verimli bir çalışma olmayacak. Dönüp 2,3 gün sonra yapıcağımız tekrarlarda da bu açıklamaları hatırlamak anlamak da zor olucak.

  İlk zamanlar daha hızlı ve verimli öğrenmek için bir tavsiyeniz var mı Hüseyin Hocam?

 6. Benim okudugum sinifta ingilizce duzeyi hemen hemen ayni test cozerken zorlanmasamda hoca soru sordugunda cevap veremiyorum kendi yontemimle cozuyorum nedense yani demek istedigim bana yeterli ingilizcem ama dersin isleyisine katilamiyorum eksikligim nedir yada ne yapmaliyim tesekkurler

  1. Kendi yöntemin iyi sonuçlar veriyorsa ve sürekli ilerliyorsan yaklaşımının herkesle aynı olmasına gerek yok. Okuma eksikliği olabilir. Sadece testle İngilizce olmaz.

 7. Merhaba
  Site için teşekkür ederim. Çok faydalı bilgiler var. Benim sorunum konuşma sırasında bildiğim kelimeler aklıma gelmiyor. Ya da kullanmak istediğim kelimenin almanca karşılığı (biraz almanca bilgim var) aklıma geliyor. Ne yapmalıyım.Yardımlarınız için teşekkür ederim.

  1. Abdulkerim Bey merhaba, bunun sebebi pratik eksikliği. Bisiklet sürmenin kurallarını bilip pratik eksikliğinden dolayı sürerken dengeyi kaybetmek gibi. Yani aslında biliyorsunuz fakat uygulama yok. Bunu aşmak için de mümkün olduğunca ya biriyle ya da kendinizle pratik yapın. Tekrar tekrar kullandıkça yerleşir kelimeler.

 8. Hocam paylaştığınız faydalı bilgiler için teşekkürler, hazırlığı geçtikten sonra ingilizcemi geliştirme çabalarına uzun bir süre ara vermiştim ama yeniden başlamaya karar verdim ve tavsiye ettiğiniz yöntemleri uygulamaya çalışıyorum. Fakat bazen kendi seviyemden yüksek yayınlara göz attığımda, eğitim için yapılan bir videoyu değil de gerçek bir konuşmayı dinlediğimde onları rahatça anlayamıyor olmak canımı sıkıyor. Size sormak istediğim şu, bu seviyedeki yayınları anlamak verimli bir çalışma sistemi ile ne kadar zaman alır?
  Kelimeler ile ilgili ise şunu sormak istiyorum, okuduğumuz bir parçada anlamını bilmediğimiz her kelimeyi not edip incelemeli miyiz yoksa ”sıkça kullanılan kelimeler” diye bir araştırma yapıp o kelimeler üzerine mi çalışmalıyız? Bir de günde en az kaç kelime öğrenmek gerekir? Şimdiden teşekkürler..

  1. Bahsettiğiniz seviyeye gelmeniz yaklaşık 1 yıllık yoğun bir çalışmayla mümkün. Kelime listesinden çalışmak yerine bol bol okumak, dinlemek ve metin içinde gördüğünüz kelimeleri öğrenmek daha verimli.

 9. Hocam selamlar
  Kanalınızı yeni keşfettim.Gayet çok güzel videolar ve ipuçları var.Benim sorunum şu konuşurken bildiğim kelimeler aklıma gelmiyor.Okurken bir sıkıntı yok;ama iş konuşmaya gelince bazen en basit bir kelimeyi bile unutabiliyorum.Bunu nasıl aşabilirim

  1. Okurken kendi kendinize o kelimelerle ilgili cümleler kurun, hem yazın hem söyleyin. Yani o kelimeleri TV izler gibi izlemeyin. Kullanın. Kullandıkça yerleşir

 10. Hocam merhabalar kelime defteri nasıl olmalı içeriği nasıl olmalı ve ben 11.sınıf dil sınıfında yım B1 seviyedeyim yds ye kadar nasıl bir yol izlemeliyim

 11. Hocam Merhaba, ingilizce en iyi nasıl öğrenilir araştırmaları yaparken sitesini gördüm. Yönteminiz bana mantıklı ve uygun geldi. İngilizce alt yapım pek fazla yok. Bu yüzden English Grammar Today almaya karar verdim. Kelime öğrenmek için kitap öneriniz var mı ? Sizin dediğiniz gibi kelimelerin isim sıfat halleri şeklinde öğrenmek istiyorum bu şekilde kendim internetten araştırarak kelime defterinde hepsini mi birleştirmeliyim yoksa böyle hepsini veren kitap öneriniz var mı ?

  1. Bildiğim kadarıyla hepsini derli toplu veren bir kitap yok ama bu sıkıntı değil çünkü öğrencinin araştırma yaparken sözlükten kendi arayarak öğrenmesi de güzel bir yöntem.

 12. Hocam
  Kelime defterini yazmak ,örnekler,sıfat,fiil,isim derken ciddi bir zaman sarf ediyorum.Bu normal midir ?
  Cevaplarınızdan birinde emek olmadan sonuç alamazsınız dediğinizi biliyor ve size katılıyorum.

  Paylaşımlarınız için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  1. Vakit alması normal. Ancak daha kısa notlar alıp o an detaylı inceleyemediğiniz kelimelere daha sonra dönebilirsiniz.

 13. Hocam Merhabalar.Yeni öğrendğimiz bir kelimeyi kelime defterine yazdıgımızda o kelimenin diğer türlerini yani adj adv formlarıyla ilgili de örnek cumle yazalım mı?

  1. Vaktiniz ve enerjiniz varsa evet yoksa erteleyip o kelimeler karşınıza çıktığında da yazabilirsiniz.

 14. Merhaba Hocam, öncelikle şahsınıza teşekkürü bir borç biliyorum.paylaşımlarınızı zevkle okuyorum.ben İngilizce öğrenmek ve konuşmak için inanılmaz hevesliyim fakat nereden başlamalıyım ve nasıl ilerlemeliyim bilemiyorum.Seviyem başlangıç yani “what is your name?” demekten başka bir şey BİLMİYORUM. Sizden ricam hangi kitaplara çalışmalıyım ya da gramer bilgisiylemi başlamalıyım? Defter tutmalımıyım ? cevabınızı heyecanla bekliyorum.

   1. Tekrardan merhaba hocam, sanırım biraz heyecan yaptım ve aceleyle yorum yaptım 🙂 aradığım cevapların hepsini buldum teşekkürler 🙂

 15. Merhabalar hocam speaking konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum fakat kurduğum cümleler genelde basit oluyor. Daha complex cümle kurabilmek için neler yapmalıyım. Bolca okuyorum ama pek not almıyorum bu bir eksikmiş. Farkettim. Onun dışında neler yapabilirim.

  1. Kompleks cümleler içeren metinler okuyup o cümleleri modelleyin, kopyalayın, değiştirin ve kendiniz yeniden yazmaya çalışın.

 16. Marmara Üniversitesi İlahiyat öğrencisiyim. Sizin tavsiyeleriniz sayesinde dil öğrenim ve öğretimindeki bazı düşüncelerim tamamlandı. Teşekkür Ederim..

 17. Hocam iyi günler,
  Videonuzda Cambridge English dictionary ve ya Oxford dictionary uygulamalarının herhangi birini kullanabileceğimizi söylemiştiniz, fakat ben satın almak istiyorum internette o kadar çok birbirine benzeyen var ki hangisi olduğunu şaşırdım hangi siteden alabileceğimizi ve ya tam olarak ismini söyleyebilir misiniz? İyi günler

  1. Açıkçası mobil uygulama olarak almanız ya da direk bilgisayar veya telefondan internet üzerinden kullanmanız daha pratik. Basılı olarak almak zorunda değilsiniz.

 18. Hüseyin Bey Merhaba;

  İngilizce ile ilgili gelişimimi herhangi bir destek almadan kendi başıma yapmaya çalışıyorum. Bu anlamda; pratik, doğru ve hedef odaklı verdiğiniz bilgiler ile yönlendirmeleriniz için çok teşekkür ediyorum. Yoğun iş temposundan mutlaka zaman yaratarak derslerinizi dinliyor ve notlar alıyorum. Writing kısmını dinlerken etkili 5 adımdan bahsettiniz. Kelime öğrenirken ingilizce – ingilizce sözlük kullanmak gerektiği. Bunu uyguluyorum ancak kelimelerin anlamını ingilizce okurken anlamakta bazen zorlanıyorum ya da hiç anlamadığım kısımlar oluyor. Açıklama için de sözlüğe tekrar baktığımda beni hayli yavaşlatıyor. Bu durum başlangıç için normal midir ve ya bu bir ileri adım dersek benim nereden başlamamı önerirsiniz ?

  Değerli görüşünüz için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  1. Merhaba Aycan Hanım, kelime sorusundan bağımsız olarak mutlaka İngilizce Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım dersini izleyip bitirmenizi öneririm. İngilizce kelime öğrenme sorunuza gelirsek zorlanmanız çok doğal. Temel kelime bilginizi geliştirmek ve bunu İngilizce sözlükle yapmak çok emek ve zaman alır. Ancak ilerledikçe kolaylaşır. Yani mesela orta seviye sonrası daha kolay bir hal alır. İlk başta işinizi kolaylaştırmak için İngilizce açıklamaları takip edemediğiniz ya da anlamadığınız yerlerde Türkçe sözlükten destek alabilirsiniz. İkinci olarak bir kelime çok detaylı ise her şeyi yazmak yerine en önemli birkaç anlamı örneklerle not edip geri kalanını okuyup ilerleyebilirsiniz.

 19. HOCAM MERHABALAR; TAM OLARAK İNGİLİZCE KELİMELER ÖĞRENMEK İÇİN NE YAPMALIYIM? YAZIINIZI OKUDUM AMA GERÇEKTEN ANLAYAMADIM. YANİ NERDEN BAŞLAMAM GEREK?

 20. merhabalar hocam,kelime öğrenirken cümleyi kendimiz mi kuracaz hazır cümle mi yani parçadakini mi yazacaz

  1. İki türlü de olur. İdeali sizin kendi cümlelerinizi kurmanız ama kuramıyorsanız var olan örnek cümlelerden beğendiklerinizi yazın ya da onları adapta edin.

 21. Hocam merhabalar kelime öğrenmek için ing-ing sözlükten bakacağız tekrar edeceğiz cümle okuyup yazacağız kelime formlarını öğreneceğiz fakat eş anlamlısı veya zıt anlamlısını nasıl öğreneceğim hocam yani bunun için bir site veya mesela atıyorum ing sözlük sitesinde işte bu kelimenin eş anlamlısı budur veya zıt anlamlısı budur diye onu nasıl yapacağım gerçekten anlamadım bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim hocam şimdiden teşekkürler 🙂

  1. Google Translate üzerinde bir kelimeyi aradığınızda aşağıda eş anlamlılar bölümü çıkıyor ama tabi çok sonuç var. En temel birkaç eş anlamı not etmeniz ilk etapta yeterli.

 22. Hocam iyi günler. Ben şunu öğrenmek istiyorum. Bir kelimeyi öğrenmek istiyoruz ama İngilizce sözlükten baktığımızda varsayalım 10 tane farklı anlamı oluyor ve bizim genel olarak bildiğimiz ilk anlamıdır. Örneğin “have” fiili, bildiğimiz ve ilk anlamı “sahip olmak” ama sözlükten baktığınızda bir sürü farklı anlama ve farklı yerde kullanıma sahip. Bunların hepsini yazsak kelime içinde boğuluyoruz yazmasak eksik kalıyoruz. Genel olarak fiillerle ilgili bu durum. Bunun için ne önerebilirsiniz?

  1. Bu bir denge olayı İbrahim Bey. İngilizce seviyeniz ilerledikçe zaman içerisinde o farklı anlamların hepsiyle karşılaşıyorsunuz ve öğrenmeniz gerekiyor ama hepsini tek seferde öğrenmek zor geliyor öğrencilere. Bu tür bir durumda tavsiyem şu hepsini okuyun en azından bir görmüş olun, örnek cümleleri inceleyin ama not alırken en temel ya da gerekli gördüğünüz 2-3 anlamı ve örneklerini not edin. Daha sonra o kelimeyi tekrar ve farklı anlamlarıyla gördüğünüzde sözlüğe ve araştırma aşamasına dönüp daha detaylı çalışabilirsiniz.

   1. İngilizce’yi sizin sayenizde biraz daha temele oturttum ancak bu durumdan dolayı çalışırken sıkılıyordum. Aslında dediğiniz gibi okuyarak yani görerek anlamak, anlamlandırmak ve tekrar bakmak. Ezberlenecek bir şey değil. Yanıtladığınız için teşekkür ederim. İyi günler.

 23. Hocam merhaba. Belirttiğiniz şekilde kelime defteri tutuyorum ama kelimeyi İngilizce -İngilizce yazını en temel 2-3 formunu ekledikten sonra cümle yazmalı mıyım yoksa bu kelimeyi öğrenmem için yeterli midir?
  Şimdiden teşekkürler ??

  1. Bu sizin ne kadar hatırladığınıza, ne kadar derinlemesine çalıştığınıza bağlı. Örnek cümle yazmak fayda sağlar kesinlikle. Yazmasanız bile en az birkaç örnek cümle okumanızı öneririm.

  2. Merhaba videonuzda bahsettiğiniz ingilizce-ingilizce sözlükten(mesela longman sözlük)bakıcaz ama seviyem daha yeni olduğu için ve sözlükte herşey ingilizce olduğu için anlamakta zorluk çekiyorum.Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim acaba.

   1. İngilizce-İngilizce sözlük sıfırdan başlarken ağır gelir hatta çoğu öğrenci için kullanılabilecek durumda olmaz. İlk başta İngilizce-Türkçe sözlükle başlayın ama İngilizce basit cümleleri anlar hale geldikten sonra adım adım İngilizce-İngilizce sözlüğe kayın.

 24. Hocam merhaba, sizin reading ve listening üzerine çektiğiniz videolarda öğrendiğim üzere her gün listenaminute.com’dan iki-üç metin dinliyorum ve ODTÜ’nün ‘Reader At Work’ kitabından her gün üç-dört metin çeviriyorum. Yalnız, metinlerde öğrendiğim kelimelerin defterimde tutuyorum, cümle kuruyorum, ing-türkçe açıklamasını yapıyorum, hatta hatırlatıcı karikatür bile çiziyorum, ama bir ya da iki gün sonra kelimeyi başka bir metinde görünce, ilk defa görmüş gibi sözlüğe bakıyorum, sonra, “Aaa bu muydu? Doğru ya!” diyorum, metni okusam bile çağrışım yapmıyor. Kitaba beraber başladığım arkadaşım, kelimeleri öğrenerek biriktirirken, ben gördüğüm 10 kelimeden yalnızca 5’ini belki hatırlıyorum. Artık hafızamda problem olduğunu düşünmeye başladım ve balık yağı bile aldım, kullanıyorum. Verebileceğiniz tavsiyeleri merakla bekliyorum. Teşekkürler, sağlıklı günler.

  1. Merhaba Barış Bey aslında güzel bir şekilde çalışmışsınız ancak herkesin öğrenme hızı ve biçimi farklı olabilir. Siz başkasına göre değil kendinize göre ilerleyin. Farklı teknikler deneyerek performansınızı karşılaştırın, mesela kelimelerle ilgili hayaller kurun, kelimeleri tekrar tekrar yazın, cümleleri seslendirin, İngilizce açıklamaları daha detaylı okuyun. Bir de bahsettiğiniz durumda sizinki normal olan, arkadaşınızın her şeyi hatırlaması normal üstü bir durum. Yani bir kelime birkaç kez görmekle yerleşmez bazen on bazen yirmi bazen otuz bazen elli kez görmek gerekebilir. Her şey zaman içinde tekrarla oturur.

 25. Merhabalar Hocam,
  Kelime defteri oluştururken anlamını bilmediğimiz kelimelerin İngilizce açıklamasını da not almalı mıyız? İngilizce açıklamasında da bilmediğim kelimeler oluyor, ona da bakınca iyice karışıyor işler. Var mı bu konuda bir öneriniz?

  1. Merhaba Büşra Hanım, aslında zaten amaç bir kelimenin İngilizce açıklamasını okurken yeni kelimeler öğrenmek, kelimeden kelimeye geçmek. İlk başta kelime dağarcığınız zayıfken bu vakit alır ve yorar ama uzun vadede çok katkı sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir