İçeriğe geç

İngilizce hazırlık sınıfı için veliler kadar gençler de insiyatif almalı

ingilizce hazırlık

Sizinle son zamanlarda karşılaştığım bir durumu paylaşmak istiyorum. Özellikle de üniversite yerleştirme sonuçlarının ardından pek çok veli benimle iletişime geçip oğlunun ya da kızının üniversite hazırlık sınıfını atlaması ya da ders alması konusunda planlamalar yapıyor. Öncelikle onca işin arasında çocuklarının hazırlık sınıfını geçmesiyle ilgili tüm detayları takip eden velileri tebrik ediyorum. Ancak bu konuşmalarda sık sık şahit olduğum şey bu inceleme araştırma sürecinin büyük oranda veliye bırakılmış olması.

Gençler sorumluluk almalı

Üniversiteye yerleşen bir genç bence kendisi de anne babasına bu süreçte yardımcı olmak adına İngilizce hazırlık sınıfı müfredatı, hazırlık sınıfını geçmek için kabul edilen sınavlar, gireceği üniversitenin hazırlık sınavı formatı ve tarihleri gibi konularda araştırma yapıp ailesini bilgilendirmeli. Sonuçta bu o öğrenciyi birinci dereceden ilgilendiren bir konu ve üniversiteye başlayacak bir öğrencinin bu tür bir süreci takip etmesi, edebilmesi lazım.

Mesela öğrenci gireceği okulun hazırlık muafiyet sınavı hangi tarihte, sınav formatı nasıl, başka hangi sınavlar kabul ediliyor gibi soruların cevabını bilmeli. İngilizce hazırlık sınıfı geçebilecek durumdaysa ailesiyle bu sınavı geçip geçmemek konusunda fikir alışverişinde bulunmalı. Sınavı geçecekse hemen hazırlıklara başlamalı. Birkaç deneme sınavı çözüp eksik olduğu alanları görmeli ve bu eksikleri gidermeye çalışmalı.

Temel Sorunlar: Writing & Speaking

Benim öğrencilerle gözlemlediğim temel eksiklik İngilizce yazma ve konuşma alanlarında. Neredeyse tüm üniversiteler İngilizce hazırlık muafiyet sınavlarında İngilizce bir kompozisyon yazdırıyor. Benzer şekilde üniversitelerin kabul ettiği TOEFL ve IELTS gibi sınavlarda İngilizce essay yani kompozisyon yazma bölümleri var. Writing şu ana kadar çalıştırdığım öğrencilerde gördüğüm kadarıyla Türkiyedeki eğitim sisteminde ya hiç öğretilmiyor ya da çok zayıf bir şekilde öğretiliyor. O yüzden pek çok öğrenciyle öncelikle birebir writing dersleri yapıyorum. Daha sonra eğer girilecek sınavda speaking isteniyorsa speaking dersleriyle devam ediyoruz.

Daha da temel bir sorun: Reading

Writing ve Speaking belli bir İngilizce temeli olan öğrencilerin karşılaştığı sorunlar ama aslında önümüzde bunlardan çok daha vahim bir sorun var. Pek çok öğrenci İngilizce okuduğunu anlamıyor. Belki basit cümleleri anlıyor ama biraz gazetevari ya da resmi cümlelerle karşılaşınca cümlenin içinden çıkamıyor.

Eğitim dili İngilizce olan bir okulda eğitim görecek bir öğrencinin akademik İngilizce okuma becerisinin üst seviyede olması lazım. Yoksa lisans hayatı çok zorlu olur. Öğrencilerin okuduklarını anlamamalarının temel sebeplerinden birisi İngilizce kelimeleri doğru düzgün öğrenmemek. İngilizce kelimeleri sağlıklı bir şekilde öğrenmek için İngilizce kelime ezberleme için 6 kanıtlanmış strateji yazımı okuyabilirsiniz.

Ayrıca yine reading problemi yaşayanlara yol göstermek için hazırladığım Reading Analiz video eğitimlerini inceleyebilirsiniz.

Uzun sözün kısası

Üniversiteye yerleşen ve İngilizce hazırlık sınıfı okuyacak ya da muafiyet sınavına girecek bir öğrencinin kendisini nelerin beklediğini bilmesi gerekiyor. Ayrıca öğrencinin kendi eksikleri neler, bu eksikler ne kadar zamanda kapanır gibi konularda da düşünmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir