10 Comments

  1. YDS ile bazı üniversitelerde hazırlık atlanabiliyor ama YÖKDİL’den emin değilim. Onu da birkaç üniversite kabul ediyor olabilir ama yaygın olarak duymadım.

 1. yds ile hazırlığı geçmek için en son ydsye mi girmiş olmamız gerekiyor? nisandaki ydsden 85 almıştım bu puanı kullanabiliyor muyum?

  1. Eğer gireceğiniz okul hazırlığı atlamada YDS’yi kabul ediyorsa son sınava girmiş olmanız gerekmiyor. TOEFL ve IELTS için son 2 yıl içinde olması şartı var. YDS de en az 2 yıl geçerli olması lazım

 2. Hocam merhaba ben geçen yıl yökdilden 90 almıştım bu sene sadece b1 kuru için hazırlığa kaldım. B2de geçmek istiyorum geçebilir miyim? Yani illa bu sene mi sınava girmem lazım geçen yılki puanla da olur mu?

  1. Okula sormak lazım. Yökdil ile hazırlık atlama kabul ediyor mu ve sınavı kaç yıl geçerli sayıyor diye. Kurumdan kuruma değişebilir detaylar.

 3. Hocam ben simdi mezun ve önümüzdeki sene sınava hazırlanmayı düşünüyorum ve hemde bu hazırlık atlama sınavınada calısmak istiyorum ikisi birden olurmu?
  Bide hazırlık atlama sınavinda okuyacagimiz fakulteyle ilgili bilgiler cikiyormu mesela tıp okuyacak biri hazirlik sinavinda biyolojik kelimelerin ingilizcelerini falan gorecekmi ? Veya sinavda bunlar cikacakmi yada sadece ingilizce gramer reading falan tekmi cikacak?

  1. Her üniversitenin hazırlık sınavı formatı ve içeriği farklı. Ancak o üniversitedeki herkes aynı sınava girer yani birine tıp birine hukuk birine coğrafya İngilizcesi sorulmaz. Genel olarak tüm okullarda reading oluyor. Onun dışındaki bölümler okula göre değişiyor. Gideceğiniz okulların proficiency sınavlarını inceleyin. Eğer çalışmak için vaktiniz ve enerjiniz varsa buna da eş zamanlı çalışabilirsiniz ama bana tüm enerjiyi üniversite sınavına vermek daha makul geliyor.

  1. Robert Koleji veya Üsküdar Amerikan gibi ya da o ayarda eğitim veren bir yerde okumadıysanız hazırlığı lise hazırlık bilgisi ile üniversite hazırlığı atlamak zor. Tabi burada gidilen üniversite önemli. İyi üniversitelerin hazırlıkları zor. Daha orta halli bir üniversitede daha basit bir sınavla karşılaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir