İçeriğe geç

Boğaziçi Proficiency Sınavı için Tavsiyeler

soru sor hd

Bu yazıda zamanında hazırlık okumadan girip atladığım, yıllarca da öğrenci yetiştirdiğim bir sınav olan BUEPT ile ilgili bir okuyucumun sorularına verdiğim tavsiyelerin genişletilmiş hali yer alıyor. Her ne kadar Boğaziçi için yazılmış olsa da, bu yazı genel olarak İngilizce yeterlilik sınavına girecek farklı üniversitelerden öğrencilere de yardımcı olacak noktalar içeriyor.

Bogazicinde hazirlik okuma cabalarindayim. Su an profa girsem reading ve listening de sinirda kalirim, writingden gecemem. Biraz hizli bir cozum bulmam lazim. Malum sinava az kaldi. Verebileceginiz bir tavsiye muhakkak vardir diye dusundum. (Preindermediate kurundayim)

Merhaba, evet bu konuda söyleyecek, anlatacak çok şey var.

Writing

Writing için en temel tavsiyem, onlarca örnek yazı oku her birinden beğendiğin güzel ifade ve kelimeleri not alıp bunları kendi yazılarında kullan. Eğer genel essay matığıyla ilgili soruların varsa, Nasıl Essay Yazılır yazısına bir göz at. Writingi geliştirmenin en temel yolu, başkalarının yazılarından öğrenmek, bol bol okumak ve yazmaktır. Burada önemli bir nokta şu: yazılarını düzeltip sana rehberlik yapacak birine ihtiyacın var. Bu ilerlemen için önemli. BuProf essay kontrol paketlerine bakabilirsin.

Reading

Reading için Decoding Proficiency kitaplarını bitirebilirsin. Reader at Work kitapları da proficiency düzeyinde hazırlık için faydalı kaynaklar. Bunlara ek olarak, İngilizce bir gazete ya da dergiyi düzenli takip etmeye çalış. New York Times veya the Guardian iyi seçenekler. Kelime dağarcığını geliştirmek için İngilizce-İngilizce sözlük kullan. Öğrendiğin her bir kelimenin varsa isim, sıfat, fiil, zarf hallerini, eş, zıt ve benzer anlamlılarını da öğren.

Listening

Listening için VOA learning English sitesinden bolca haber dinle, oku gündemi takip et. Sonra TED.com üzerinden farklı konularda konuşmalar dinleyip metinlerini oku. Bu ikisi dinleme becerine çok fayda sağlar. Listening için çok önemli bir diğer nokta ise not alma becerilerini geliştirmek. İyi not alabilmek için ilk önce dinlediğini iyi anlaman gerekir. Bu aşamayı geçtikten sonra not alırken, cümleleri yazma onun yerine sürekli kısaltmalar kullan ve anlam temelli notlar almaya çalış. Mesela “I would like to thank you for all you have done for us” gibi bir cümleyi not alırken “thanks” diye not almak yeterli.

Şimdilik aklıma gelen temel noktalar bunlar. Kolay gelsin.

Bireysel destek için BUEPT özel ders sayfasına bakabilirsiniz.

 

Son Kez İngilizce

İster TOEFL, IELTS, YDS veya Proficiency için isterseniz de reading, writing, listening ve speaking için çalışın. Hüseyin Demirtaş ile İngilizce e-posta bülteni size İngilizce öğrenmede bilinç ve başarı getirecek kaynaklar sunuyor.

 

Etiketler: boğaziçinde hazırlık okumak, boğaziçinde hazırlık öğrencisi olmak, buept, proficiency sınavı, büyes, yadyok, boğaziçi hazırlık atlama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.