68 Comments

 1. Merhaba Hüseyin Bey,

  Ben ilets sınavına gireceğim. Essay yazıyorum ancak ne derece dogru bilemiyorum. Essay kontrol ediyor musunuz, bilgi alabilir miyim?

  Tşk.

  1. Merhaba Aylin Hanım. Evet IELTS, TOEFL ve Writing sınavları için essay kontrol ediyorum. Şu ana kadar 1000’e yakın essay kontrol edip geribildirim verdim. Detaylı bilgi için sayfasındaki e-posta adresine sorularınızı gönderebilirsiniz.

 2. Why do you think some couples prefer to live together before marriage? diye bir essay konusuna nasıl giriş yapabilirim bu nasıl bir essay türüdür Cause and Effect mi acaba?

  1. Semiha Hanım, merhaba bu bir cause and effect yazısı ancak sizden sadece cause yazmanız istenmiş. Giriş olarak ise son zamanlarda değişen yaşam şartları ve sosyal normlar sebebiyle evlilik öncesi ilişkilerin değiştiğinden ve bu sebeple bazı insanların böyle bir terchi yaptığından bahsedebilirsiniz. Thesis cümlesi olarak ise bu durumun sebepleri şunlardır diye gelişme paragraflarında kullanacağınız sebepleri yazabilirsiniz.

 3. Ne olur yardım edin yarın vize sinavim var hoca essay yazacaksinjz dedi bi konunun avantaj ve dezavantajları ile ilgili olcak lütfen yardımcı olursanız sevinirim

   1. Çok çok teşekkür ederim Allah razı olsun sizden ellerinize sağlık ellriniz dert görmesin gerçekten çok sağolun 🙂

 4. Merhaba bende Hazırlık atlama sınavına gireceğim ve for and against yazmayı düşünüyorum yani avantaj ve dezavantaj bunun ile ilgili bana yardımcı olabilir misiniz

  1. Ali Bey merhaba, sizin tam olarak ihtiyacımız ne? Detaylıca yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

 5. Bir paragraf,olumluysa hep olumlu olumsuzsa hep olumsuz olmali,yoksa paragraf çöker dediler , acaba bu essay dede ayni sekilmidir ?

  1. Paragrafın kendi içinde tutarlılığı olmalı. Essayde ise bir paragraf bir konunun artılarından bir diğer paragraf ise o konunun eksilerinden bahsedebilir yani aynı essay içinde iki farklı görüş açısına yer verilebilir. Ancak bunları farklı paragraflarda olmalı bu fikirler.

 6. Merhaba hocam. Bir konu verilmiş diyelim. O konunun hangi tür ile yazılacağını nerden anlıyoruz? Mesela ”If you could do it would you rather travel to the future or the past? Why would you choose one over another?” Bu essayi hangi türde yazmalıyız?

  1. Merhaba, essay türünü anlamak için bize verilen essay konusunu iyi analiz etmemiz gerekir. Essay türü essay konusunudan anlaşılır. Mesela bir konu verip sonra “What do you think about this issue?” gibi bir şey derse o zaman bu opinion yani bizden fikir isteyen bir essay olur. Ancak konuyu verip “Discuss the advantages and disadvantages of this issues” tarzı bir şey söylerle o zaman bu essay kişisel görüş içermeyen bir avantaj ve dezavantaj yazısı olur. Sizin verdiğiniz örnekte kişisel görüş isteniyor yani bir opinion essay örneği. Yani içinde hem argümanlar olacak hem de kişisel görüşünüz yer alacak.

 7. merhaba prof sınavındaki argumentative essay tekniğini yani 1 paragrafta karşıt fikir sonra onu refute etmek. bu ıelts de “to what extent do you agree or disagree?” sorularında yapabilirmiyiz. teşekkürler

  1. Merhaba, yapılabilir. Ancak şöyle olur burada to what extent dediğinde muhtemelen bir görüşe daha yakın olacağız. Gelişme paragraflarında yakın olduğumuz görüşe daha çok yer ayırır diğer görüşe daha az yer veririz. Mesela birine 2 paragraf diğerine 1 paragraf gibi.

 8. Ben 21 yuzyilin becerileri hakkinda 5 paragraflik bir yazi yazacam yardimci olurmusunuz nasil basliyacam bilemedim

  1. Enes Bey merhaba, ne tür başlangıç yapacağınız essay türüne bağlı. Ancak genel olarak tanımlayıcı bir yazı yazacaksanız, o zaman “21. yüzyıl hayatımıza pek çok değişiklikler getirmiştir. Bunları özellikle bilim ve teknolojide görüyoruz. Bu değişimlerden dolayı bu çağda insanların ihtiyaç duyduğu beceriler değişmiştir. Bu çağın en çok ihtiyaç duyulan becerileri teknoloji okuryazarlığı ve eleştirel düşünme becerisidir” diye bir giriş yapabilirsiniz.

 9. Merhaba. descriptive paragraf yazmam gerekiyor.Sınavımda text verilecek ve bununla ilgili bir tane soru sorulacak. 1. topic sentence 2.) evaluate 3.) support sentence. 4.) evaluate 5.) concluding. Ben sadece bu sıralamayı biliyorum. Nasıl yapacağım hakkında bir bilgim yok malesef. Bana yardımcı olmanız,örnek yazı vermeniz mümkün mü? Çok rica ediyorum lütfen.

  Teşekkürler.

  1. Merve Hanım mesela size “küresel ısınma” nedir diye anlatan bir metin verilecek. Sonra da sizden o metni anlatan açıklayan bir paragraf yazmanız istenecek. Paragrafa başlarken yazacağınız ilk cümleye “topic sentence” denir yani “konu cümlesi”. Bu paragrafın ne konuda olduğunu anlatır. Sonra da “evaluate” kısmı ile metinde okuduklarınızı değerlendiren bir iki cümle yazacaksınız. Sonasında “support sentence” ile bir önceki kısımda söylediklerinizi desteklemek için orijinal metinden alıntı yapacaksınızı. En sonda ise bir iki bitiriş genel özet cümlesi yazacaksınız.

   Mesela, eğer benden küresel ısınma ile ilgili okuduğum bir metin açıklayan bir paragraf yazmam isteniyorsa:

   The text is about the causes of global warming which is a threat to the future of humanity and the world. The points given the text about the causes of global warming seem to be accurate. For example the text states that a major cause of global warming is human acitivities. This seems to be true because there is a connection between the increase in global warming and human development. Another cause that is given in the text for global warming is industrialization. This is another reasonable point becaause factories pollute the environment and thus increrase global warming. To sum up, global warming is a serious problem and the text lists human activites and industrialization as the main causes of global warming.

 10. Merhaba, Bir konuda yazacaklarımı giriş gelişme sonuç bölümlerine yerleştirmede sıkıntı yaşıyorum. Mesela şuan yazmam gereken konu ‘how can we protect animals’ . Girişe ne, gelişme1e ne, gelişme2 ye ne yazmalıyım? Girişi ve sonucu bir şekilde yazsam da, bu konuyu hangi 2 yönden ele alıp da 2 tane gelişme paragrafı yazabilirim? Birinci gelişme paragrafında hayvanların yok olma sebeplerini anlatsam, ikinci gelişme paragrafında ise onları korumak için neler yapılabileceğinden bahsetsem diye düşünüyorum lakin essay konusunda sadece direk korumak için ne yapmalıyız diyor. Gelişme paragraflarını yazmak diğer konularda da genel olarak sıkıntı çektiğim bir nokta. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  Teşekkürler

  1. Sena Hanım merhaba, bu aslına bakarsanız oldukça uzun ve kapsamlı bir konu. Essay geliştirmeyi ve planlamayı Essay Rehberi kitabında detaylıca anlatıyorum ama sizin bu sorunuza pratik cevap vereceksek şöyle diyebiliriz. Bir kere sadece nasıl korunur diye sorulduğu için sizin gelişme paragraflarınızın sadece koruma yöntemleri üzerine olması gerekir. Aslında bu da basit hemen 2 tane argüman üretelim. İlki “hayvan öldürmenin ağır hapis ve para cezası olsun”, diğeri ise “hayvan hakları ile ilgili bilinci artırmak için okullarda dersler olsun”. Siz bir gelişme paragrafında ilk argümanı ikinci gelişme paragrafında ikinci argümanı kullanarak gelişme paragraflarını yazabilirsiniz. Girişe gelecek olursak giriş paragrafında “hayvanlar doğa ve insan için önemlidir, öldürülmemelirdir, hakların korunmalıdır” şeklinde bir giriş yapabilirsiniz.

 11. Merhaba ben lise 2. Sınıfım ve bizden profesyonel bir essay yazmamız istendi konum türkiyede ergen olmak fakat bununla ilgili nasıl bir şey yazacağımı bilmiyorum mantığını anladım fakat nasıl başlamam gerektiğini neler söylemem gerektiğini bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

 12. Merhaba hocam çok acil essay yazmam gerekiyor potansiyel enerji ve kinetik enerji ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ahmet Bey merhaba ne tür bir yardıma ihtiyacınız var? Yazdınız mı? Kontrol mü gerekli? Fikir mi geliştiremiyorsunuz? Kaynak mı yok?

 13. Should schools and businesses give more incentives for people to do volunteer work?
  Bununla ilgili bir essay yazmam istendi ödev olarak bana atabilir misiniz rica etsem

 14. merhbalar hocam..her essay türü için mail adresime birer tane örnek gönderebilr misiniz..teşekkür ederim..iyi günler..

 15. Hocam üniversitemizdeki hocamız introductionda yazdığımız essayın türünü belirtmemizi istiyor, bunu nasıl göze çarptırmadan yazabiliriz ?

  1. İdil Hanım merhaba, introda essay türünü göze çarptırmamaya değil aksine belli etmeye çalışırsınız. Mesela advantage disadvantage türü bir yazıda “There are both advantages of X such as A, B and disadvantages of X such as C, D” gibi bir thesis yazarsınız. Essay türü thesisde belli olur. İlk cümlelerde genel bilgi verip konuya girmeniz yeterli.

 16. hocam bende akademik essay yazamıyorum bunun için nasıl bi yol izlemem lazım c2 seviyesi ing alıyorum geçmem gerek ne yapmalıyım?

  1. Merhabalar, size ilk tavsiyem Essay Rehberi’ni alıp baştan sona bitirmeniz olur. Sorunlarınızın çoğunu çözer.

 17. merhaba hocam; ben erasmus başvurusu yaptım ve bunun için ingilizce yeterlilik sınavına gireceğim , essay yazmayı biraz unuttum. Essay de bulunması gereken temeller ve karşıma çıkabilecek soru tipleriyle alaklı örnek verebilirseniz çok sevinirim ayrıca reading ve speaking sınavıda mevcut bunun içinde onlar içinde örnek sunabilrseniz çok sevinirim.

 18. Merhaba Hüseyin Bey benden klonlamanın iyi yada kötü olduğuna dair bi essay yazmam istendi.Fakat ben konuya nasıl bi giriş yapacağımı bilemiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

 19. Merhaba Hüseyin bey. “Some people say the fashion has a bad effect on people’s lives. Do you agree?” diye bir essaye nasıl başlayabilirim acaba?

  1. Fashion nedir, niye önemli ilk önce bu tarz bir genel giriş, sonrasında ise fashion üzerine artı ve eksileri anlatıp, bazı insanlar olumsuz olduğunu düşünür diye açıklarsınız. Thesis’de kendi bakış açınızı vererek girişi tamamlarsınız.

  1. Okuyan kişiye yazının neyle ilgili olduğunu açıkça göstermeli. En temel kriterlerden birisi bu.

 20. Merhaba Hüseyin Hocam “write a comparison and contrast essay describing two different educational experiences you have participated in” konulu essayın thesis statementlarını giriş paragraflarına nasıl eklemem gerekiyor. Direkt okulun boyutu, eğitimi gibi farklılıkları mı öne sürmem gerekiyor?

  1. Bu durumda A tecrübesi ve B tecrübesi oluyor. Bir paragrafta A tecrübesini seçtiğiniz kriterlere (öğretmenler, ortam, öğrenciler, zaman, verimlilik vb.) göre anlatırsınız, diğer paragrafta da B tecrübesini seçtiğiniz kriterlere göre anlatırsınız

 21. hocam merhaba ben unıversıte 4. sınıf öğrencısıyım normal essaylerden cok yuksek puanlar alabılıyorken şiir analizini yapsam bıle contemporary poetry dersinde siiri bır turlu essay olarak anlatmakta yetersız kalıyorum lütfen bana yardımcı olur musunuz ve bır ornek gonderebılır mısınız tesekkurler…

  1. Lisansta İngilizce edebiyatı dersinde bu tür şeyler yazmıştık ama şu an elimin altında sizinle paylaşabileceğim bir örnek yok.

 22. Hocam yarın bizim ingilizce sınavımız var.Writing bölümü de olacakmış.Neler yazabilirim ? Fakat öğretmen karşılaştırmayı sorarım dedi.

  1. Compare and contrast dediğimiz essay türü oluyor. Bu konudaki örnekleri okuyu ve kendinize faydalı ifade ve kelimeler çıkarın.

 23. hocam merhaba
  writing exam konumuz; a descriptive paragraph olacakmış.
  ve bize kelimeler verilecekmiş nasıl bir giriş yapılabilir ve devam edilebilir ?

 24. Ben yurt dışında okuyorum yakında 10 günlüğüne Türkiye ye geleceğim speaking rehberi ve esat rehberi kitaplarını nereden temin edebilirim

 25. Yarın sabaha vignette türünde essay yazmam gerek 1050 kelimelik essay yazdım ama Vignette türünü tam anlamadım. Yardımcı olabilir misiniz

  1. Vignette normalde çok sık karşılaşılmayan bir essay/kompozisyon türü. Bu alanda How to Write a Vignette ve Vignette sayfasında örnekler var ama bu örnekler sizden istenenden çok daha kısa. Bu yazılardaki örnekleri ve yapıları modelleyip kendi ödevinizi tamamlayabilirsiniz.

 26. Hocam sizden bir isteğim var bugün için gerekli zengin olmanin avantajları ve dezavantajları hakkında kompozisyon yazabilirmisiniz

 27. Merhaba hocam kolay gelsin:)
  What benefits can living in the countryside bring for people? Diye essay topic var. Nasıl bir giriş yapabilirim? Güzel bir giris yapamadım bir türlü..

  1. Şehir hayatının strese ve sağlıksızlığa sebep olduğu bir dönemde kırsalda yaşamak iyi bir alternatif olur. Dahası insanlara X, Y, Z faydaları sağlar tarzı bir giriş olabilir. Yani seçenek çok da şu an hemen aklıma gelen bu oldu.

 28. hocam merhaba ” having a university degree is a must to find a good job” konusunda essay yazmam gerekiyor ama aklımda taslak oluşturamıyorum girişi nasıl yapabilirim gelişmede hangi başlığa değinmeliyim fikir verir misiniz? şimdiden teşekkür ederim.

  1. Zaman ilerledikçe meslekler daha spesifik hale gelir, özel bilgi ve eğitim gerektirirden başlayıp konuyu üniversite eğitimine bağlayabilirsiniz.

 29. hocam merhaba ben pandemi önce ve sonrası insanların ruhsal değişimleri ile ilgili bir essay yazmam gerekiyor. Nasıl bir giriş yapabilirim ve nasıl bir argüman belirleyebilirim bir türlü halledemedim. Yardımcı olabilir misiniz. Şimdiden çook teşekkür ederim.

  1. İnsanlar sosyal hayatın içinde olmaya dışarıda çok vakit geçirmeye alışıktır ama pandemi sebebiyle tüm hayat değişti. Sosyal ilişkiler azaldı ve çalışma şekilleri değişiyor babında bir giriş yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir