İçeriğe geç

Essay Yazma — İngilizce essay nasıl yazılır

Essay yazma dersimizde İngilizce essay nasıl yazılır ve İngilizce essay yazma teknikleri nelerdir sorularına pratik bir örnek üzerinden adım adım cevap vereceğim. Essay yazımı ile ilgili her türlü kaynak ve soru için İngilizce Essay Rehberi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ingilizce essay nasıl yazılır

ingilizce essay nasıl yazılır

Akademik eğitimini İngilizce sürdüren pek çok insan için İngilizce essay (kompozisyon) yazmak olmazsa olmazlardan birisi. Pek çok üniversitenin İngilizce yeterlilik sınavında — mesela Boğaziçinde 2 essay yazılır — ve İngilizce yeterliliğini ölçen TOEFL, IELTS ve PTE gibi uluslarası sınavlarda öğrencilerden verilen bir konuda essay yazmaları beklenir. Dahası hazırlık sınıfını tamamladıktan sonra öğrencilerin eğitim hayatlarında ve sonrasında iş hayatlarında sürekli olarak essay yazmaları gerekir. Essay yazmak bu kadar hayati bir öneme sahip olduğu için bu konunun iyi şekilde öğrenilmesinde fayda var. Bu yazıda ana hatlarıyla İngilizce essay yazımından yani İngilizce kompozisyon yazmaktan bahsedeceğim.

Başlangıç ve orta seviyedeki öğrencilerin önce İngilizce cümle kurma ve İngilizce yazma – İngilizce writing becerilerinizi 3 adımda geliştirme yazılarına bakmalarını öneririm.  

İngilizce Essay Nasıl Yazılır – Video Dersi – Türkçe Anlatım

Bu video dersinde ise size baştan sona bir opinion essay nedir ve nasıl yazılır konularını anlatıp canlı canlı sıfırdan bir essay örneği yazıyorum.

İngilizce Essay Yazmaya Giriş

İlk önce essay nedir sorusuyla başlayalım. Üniversite düzeyinde essay genellikle verilen bir konuda yazdığınız giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşan, o konuyu çeşitli yönleriyle tartışıp ele alan bir ya da iki sayfalık kompozisyondur.

İyi bir essay yazabilmek için öncelikle kazanmış olmanız gereken birtakım beceriler vardır. Bunların ilki düzgün İngilizce paragraflar yazabilmektir çünkü bir essay ancak onu oluşturan paragraflar kadar iyidir. İkinci olarak da genel anlamda İngilizce writing yazma konusunda fikir sahibi olmanızda fayda var. Bu iki temel noktaya ek olarak, kelime dağarcığımızı genişletmek için genel okumalar yapmak ve yazı yazacağımız konuyla ilgili essay örnekleri incelemek de işimizi kolaylaştıracak tekniklerdir.

Essay yazımıyla ilgili bu temel noktaları hallettikten sonra bir gerçek hayat örneği üzerinden essay yazımını açıklayalım. Belli konular sık sık öğrencilerin karşısına gelir. Bunlardan birisi büyük şehirlerdeki trafik sorunları diğeri de nükleer enerjinin fayda ve zararları. Daha güncel ve genel olması sebebiyle nükleer enerji kullanılsın mı kullanılmasın mı konulu bir yazı yazalım. Karşımızda da şu talimat olsun:

With the advances in technology and manufacturing, countries need ever increasing amounts of energy. Some think of nuclear energy as a solution to these growing demands for energy. However nuclear energy has its pros and cons. What do you think? Should countries invest in nuclear energy? Discuss.

Bu durumda bizden beklenen nükleer enerji kullanımıyla ilgili artı ve eksileri belirten bir essay yazmamız.  Yazmaya başlamadan yapılacak en önemli şey konuyu dikkatlice okuyup tam olarak anladığımızdan emin olmak (off-topic olmayın yani).  Konuyu tam anlamadan, konu dışı essay yazmak sık yapılan bir hata.

İngilizce Essay Yapısı

Türü ne olursa olsun essaylerin genelde takip ettiği bir taslak vardır. Bu bağlamda genel essay yapısını şu şekilde özetleyebiliriz.

 • Giriş paragrafı (Introduction), 1 adet
 • Gelişme paragrafı (Developmental paragraphs), 1-3 adet
 • Sonuç paragrafı (Conclusion), 1 adet

Giriş paragrafıyla konuya giriş yapılır. Giriş paragrafları tez cümlesi (thesis statement) denilen ve konuyla ilgili fikrimizi belirten cümleyi içerir. Daha sonra konuyla ilgili elimizdeki argümanlara ve süreye göre 1, 2 ya da 3 gelişme paragrafı yazabiliriz. Son olarak da sonuç paragrafımızda yazımızı özetleyip, konuyla ilgili görüşümüzü belirtiriz.

İngilizce Essay Taslağı Hazırlamak (Essay Outline)

 Essay yazmayla ilgili iyi uygulamalardan birisi, essay yazmaya başlamadan önce yazacağınız kompozisyonu kafanızda şekillendirip kabaca bir taslak oluşturmaktır.  Öncelikle bu taslağı oluşturup not edin. Daha sonra ise bu taslağa uygun şekilde essayinizi yazmaya başlayın.

Nükleer enerji konulu yazımız için bir taslak hazırlayalım.

Giriş paragrafı: artan enerji ihtiyacı, nükleer enerjinin potansiyeli var, bence zararlı, bunun yerine sürdürülebilir enerji kaynakları kullanılsın (tez cümlesi / thesis statement)

İlk gelişme paragrafı: nükleer enerjinin avantajları, kömürden ve hidroelektrikten daha iyi ve etkili

İkinci gelişme paragrafı: ancak tehlikeli mesela Çernobil, mesela Fukuşima. sürdürülebilir enerji daha iyi (güneş, rüzgar, dalga). bunlara yatırım yapılsın

Sonuç paragrafı: nükleer enerji — bazı avantajları var ama çok tehlikeli, sürdürülebilir enerjiye yatırım.

Taslağımızı isterseniz bir de İngilizce yazalım

Introduction: growing demand for energy, nuclear energy can meet it, I think it is dangerous, use sustainable energy sources instead

Development 1: advantages of nuclear energy, better than coal or hydroelectricity

Development 2: yet dangerous, i.e. Chernobyl and Fukushima disasters, invest in sustainable energy (wind, solar, wave) instead

Conclusion: nuclear energy — has some advantages yet very dangerous, invest in sustainable energy

Essay Rehberi ile baştan sona essay yazmayı öğrenin ?

essay rehberi 281 şehir & binlerce öğrenci writing için Essay Rehberi’ne güveniyor. Essay Rehberi ile tanışın, writing dertlerinizden kurtulun.

Yazarken aklınıza fikir gelmiyor mu? Uzun ve güzel cümleler kuramıyor musunuz? Vaktiniz yetmiyor mu? Thesis nedir, outline nedir, body nasıl yazılır bilmiyor musunuz? 

Essay yazma ile ilgili bilmeniz gereken ne varsa Essay Rehberi‘nde.

Essay Yazmak!

Taslağınız da hazır olduğuna göre artık yol haritanızı biliyorsunuz. Bu aşamada yapmanız gereken yukarıdaki taslağı kullanarak 4 paragraflık bir essay yazmak.

Bu essayi yazarken yazı bütünlüğünüz ve yazınızın akışı için geçiş ifadeleri ve bağlaçlardan (transitional phrases and conjunctions) faydalanmayı unutmayın. Geçiş ifadeleri yazınızdaki trafik işaretleri gibidir, okuyucu yönlendirir ve metnin bütünlüğüne katkıda bulunurlar. Mesela sonuç paragrafına başlarken “to conclude / in conclusion / finally / in summary” gibi ifadeler kullanmak ya da iki farklı görüşü karşılaştırırken “on the one hand …… on the other hand” demek bu tür kullanımlara örnektir. Geçiş ifadeleri ve bağlaçlarla ilgili daha fazla bilgi almak için buraya bakabilirsiniz.

Sonsöz

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bu yazıda öğrencilerimle yıllar içinde karşılaştığım temel güçlüklere ve bu güçlükleri aşmak için odaklandığımız noktalara değindim. Bu rehber yazının ardından yeterli pratik ve özveriyle, kısa zamanda iyi essayler yazacağınıza inanıyorum.

İngilizce essay nasıl sorusunun cevabını bildiğinize göre şimdi sırada Writing nasıl çalışılır?  İngilizce yazı yazma için 6 adım

Happy writing!

İngilizce essayinizi kontrol ettirmeyi unutmayın?

Essaylerinizi kontrol ettirmeden ilerlemeniz çok zordur. O sebeple yazılarınızı essaylerinizi kontrol ettirip, hatalarınızı görün ve nasıl daha iyi yazabileceğinizi öğrenin.

 

 

Son Kez İngilizce

İster TOEFL, IELTS, YDS veya Proficiency için isterseniz de reading, writing, listening ve speaking için çalışın. Hüseyin Demirtaş ile İngilizce e-posta bülteni size İngilizce öğrenmede bilinç ve başarı getirecek kaynaklar sunuyor.

 


Etiketler: essay yazma, essay yazmaya giriş, İngilizce essay yazma rehberi, İngilizce kompozisyon yazma, nasıl essay yazılır, nasıl essay yazılır türkçe anlatım

“Essay Yazma — İngilizce essay nasıl yazılır” hakkında 68 yorum

 1. Merhaba Hüseyin Bey,

  Ben ilets sınavına gireceğim. Essay yazıyorum ancak ne derece dogru bilemiyorum. Essay kontrol ediyor musunuz, bilgi alabilir miyim?

  Tşk.

  1. Hüseyin Demirtaş

   Merhaba Aylin Hanım. Evet IELTS, TOEFL ve Writing sınavları için essay kontrol ediyorum. Şu ana kadar 1000’e yakın essay kontrol edip geribildirim verdim. Detaylı bilgi için sayfasındaki e-posta adresine sorularınızı gönderebilirsiniz.

 2. Why do you think some couples prefer to live together before marriage? diye bir essay konusuna nasıl giriş yapabilirim bu nasıl bir essay türüdür Cause and Effect mi acaba?

  1. Hüseyin Demirtaş

   Semiha Hanım, merhaba bu bir cause and effect yazısı ancak sizden sadece cause yazmanız istenmiş. Giriş olarak ise son zamanlarda değişen yaşam şartları ve sosyal normlar sebebiyle evlilik öncesi ilişkilerin değiştiğinden ve bu sebeple bazı insanların böyle bir terchi yaptığından bahsedebilirsiniz. Thesis cümlesi olarak ise bu durumun sebepleri şunlardır diye gelişme paragraflarında kullanacağınız sebepleri yazabilirsiniz.

 3. Ne olur yardım edin yarın vize sinavim var hoca essay yazacaksinjz dedi bi konunun avantaj ve dezavantajları ile ilgili olcak lütfen yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba bende Hazırlık atlama sınavına gireceğim ve for and against yazmayı düşünüyorum yani avantaj ve dezavantaj bunun ile ilgili bana yardımcı olabilir misiniz

  2. Bir paragraf,olumluysa hep olumlu olumsuzsa hep olumsuz olmali,yoksa paragraf çöker dediler , acaba bu essay dede ayni sekilmidir ?

   1. Paragrafın kendi içinde tutarlılığı olmalı. Essayde ise bir paragraf bir konunun artılarından bir diğer paragraf ise o konunun eksilerinden bahsedebilir yani aynı essay içinde iki farklı görüş açısına yer verilebilir. Ancak bunları farklı paragraflarda olmalı bu fikirler.

   2. Merhaba hocam. Bir konu verilmiş diyelim. O konunun hangi tür ile yazılacağını nerden anlıyoruz? Mesela ”If you could do it would you rather travel to the future or the past? Why would you choose one over another?” Bu essayi hangi türde yazmalıyız?

    1. Hüseyin Demirtaş

     Merhaba, essay türünü anlamak için bize verilen essay konusunu iyi analiz etmemiz gerekir. Essay türü essay konusunudan anlaşılır. Mesela bir konu verip sonra “What do you think about this issue?” gibi bir şey derse o zaman bu opinion yani bizden fikir isteyen bir essay olur. Ancak konuyu verip “Discuss the advantages and disadvantages of this issues” tarzı bir şey söylerle o zaman bu essay kişisel görüş içermeyen bir avantaj ve dezavantaj yazısı olur. Sizin verdiğiniz örnekte kişisel görüş isteniyor yani bir opinion essay örneği. Yani içinde hem argümanlar olacak hem de kişisel görüşünüz yer alacak.

    2. merhaba prof sınavındaki argumentative essay tekniğini yani 1 paragrafta karşıt fikir sonra onu refute etmek. bu ıelts de “to what extent do you agree or disagree?” sorularında yapabilirmiyiz. teşekkürler

     1. Hüseyin Demirtaş

      Merhaba, yapılabilir. Ancak şöyle olur burada to what extent dediğinde muhtemelen bir görüşe daha yakın olacağız. Gelişme paragraflarında yakın olduğumuz görüşe daha çok yer ayırır diğer görüşe daha az yer veririz. Mesela birine 2 paragraf diğerine 1 paragraf gibi.

     1. Hüseyin Demirtaş

      Enes Bey merhaba, ne tür başlangıç yapacağınız essay türüne bağlı. Ancak genel olarak tanımlayıcı bir yazı yazacaksanız, o zaman “21. yüzyıl hayatımıza pek çok değişiklikler getirmiştir. Bunları özellikle bilim ve teknolojide görüyoruz. Bu değişimlerden dolayı bu çağda insanların ihtiyaç duyduğu beceriler değişmiştir. Bu çağın en çok ihtiyaç duyulan becerileri teknoloji okuryazarlığı ve eleştirel düşünme becerisidir” diye bir giriş yapabilirsiniz.

     2. Merhaba. descriptive paragraf yazmam gerekiyor.Sınavımda text verilecek ve bununla ilgili bir tane soru sorulacak. 1. topic sentence 2.) evaluate 3.) support sentence. 4.) evaluate 5.) concluding. Ben sadece bu sıralamayı biliyorum. Nasıl yapacağım hakkında bir bilgim yok malesef. Bana yardımcı olmanız,örnek yazı vermeniz mümkün mü? Çok rica ediyorum lütfen.

      Teşekkürler.

      1. Hüseyin Demirtaş

       Merve Hanım mesela size “küresel ısınma” nedir diye anlatan bir metin verilecek. Sonra da sizden o metni anlatan açıklayan bir paragraf yazmanız istenecek. Paragrafa başlarken yazacağınız ilk cümleye “topic sentence” denir yani “konu cümlesi”. Bu paragrafın ne konuda olduğunu anlatır. Sonra da “evaluate” kısmı ile metinde okuduklarınızı değerlendiren bir iki cümle yazacaksınız. Sonasında “support sentence” ile bir önceki kısımda söylediklerinizi desteklemek için orijinal metinden alıntı yapacaksınızı. En sonda ise bir iki bitiriş genel özet cümlesi yazacaksınız.

       Mesela, eğer benden küresel ısınma ile ilgili okuduğum bir metin açıklayan bir paragraf yazmam isteniyorsa:

       The text is about the causes of global warming which is a threat to the future of humanity and the world. The points given the text about the causes of global warming seem to be accurate. For example the text states that a major cause of global warming is human acitivities. This seems to be true because there is a connection between the increase in global warming and human development. Another cause that is given in the text for global warming is industrialization. This is another reasonable point becaause factories pollute the environment and thus increrase global warming. To sum up, global warming is a serious problem and the text lists human activites and industrialization as the main causes of global warming.

     3. Merhaba, Bir konuda yazacaklarımı giriş gelişme sonuç bölümlerine yerleştirmede sıkıntı yaşıyorum. Mesela şuan yazmam gereken konu ‘how can we protect animals’ . Girişe ne, gelişme1e ne, gelişme2 ye ne yazmalıyım? Girişi ve sonucu bir şekilde yazsam da, bu konuyu hangi 2 yönden ele alıp da 2 tane gelişme paragrafı yazabilirim? Birinci gelişme paragrafında hayvanların yok olma sebeplerini anlatsam, ikinci gelişme paragrafında ise onları korumak için neler yapılabileceğinden bahsetsem diye düşünüyorum lakin essay konusunda sadece direk korumak için ne yapmalıyız diyor. Gelişme paragraflarını yazmak diğer konularda da genel olarak sıkıntı çektiğim bir nokta. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
      Teşekkürler

      1. Hüseyin Demirtaş

       Sena Hanım merhaba, bu aslına bakarsanız oldukça uzun ve kapsamlı bir konu. Essay geliştirmeyi ve planlamayı Essay Rehberi kitabında detaylıca anlatıyorum ama sizin bu sorunuza pratik cevap vereceksek şöyle diyebiliriz. Bir kere sadece nasıl korunur diye sorulduğu için sizin gelişme paragraflarınızın sadece koruma yöntemleri üzerine olması gerekir. Aslında bu da basit hemen 2 tane argüman üretelim. İlki “hayvan öldürmenin ağır hapis ve para cezası olsun”, diğeri ise “hayvan hakları ile ilgili bilinci artırmak için okullarda dersler olsun”. Siz bir gelişme paragrafında ilk argümanı ikinci gelişme paragrafında ikinci argümanı kullanarak gelişme paragraflarını yazabilirsiniz. Girişe gelecek olursak giriş paragrafında “hayvanlar doğa ve insan için önemlidir, öldürülmemelirdir, hakların korunmalıdır” şeklinde bir giriş yapabilirsiniz.

     4. Hayal sude baştürk

      Merhaba ben lise 2. Sınıfım ve bizden profesyonel bir essay yazmamız istendi konum türkiyede ergen olmak fakat bununla ilgili nasıl bir şey yazacağımı bilmiyorum mantığını anladım fakat nasıl başlamam gerektiğini neler söylemem gerektiğini bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

     5. Merhaba hocam çok acil essay yazmam gerekiyor potansiyel enerji ve kinetik enerji ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim

      1. Hüseyin Demirtaş

       Ahmet Bey merhaba ne tür bir yardıma ihtiyacınız var? Yazdınız mı? Kontrol mü gerekli? Fikir mi geliştiremiyorsunuz? Kaynak mı yok?

     6. Should schools and businesses give more incentives for people to do volunteer work?
      Bununla ilgili bir essay yazmam istendi ödev olarak bana atabilir misiniz rica etsem

     7. merhbalar hocam..her essay türü için mail adresime birer tane örnek gönderebilr misiniz..teşekkür ederim..iyi günler..

     8. Hocam üniversitemizdeki hocamız introductionda yazdığımız essayın türünü belirtmemizi istiyor, bunu nasıl göze çarptırmadan yazabiliriz ?

      1. Hüseyin Demirtaş

       İdil Hanım merhaba, introda essay türünü göze çarptırmamaya değil aksine belli etmeye çalışırsınız. Mesela advantage disadvantage türü bir yazıda “There are both advantages of X such as A, B and disadvantages of X such as C, D” gibi bir thesis yazarsınız. Essay türü thesisde belli olur. İlk cümlelerde genel bilgi verip konuya girmeniz yeterli.

     9. hocam bende akademik essay yazamıyorum bunun için nasıl bi yol izlemem lazım c2 seviyesi ing alıyorum geçmem gerek ne yapmalıyım?

      1. Hüseyin Demirtaş

       Merhabalar, size ilk tavsiyem Essay Rehberi’ni alıp baştan sona bitirmeniz olur. Sorunlarınızın çoğunu çözer.

     10. merhaba hocam; ben erasmus başvurusu yaptım ve bunun için ingilizce yeterlilik sınavına gireceğim , essay yazmayı biraz unuttum. Essay de bulunması gereken temeller ve karşıma çıkabilecek soru tipleriyle alaklı örnek verebilirseniz çok sevinirim ayrıca reading ve speaking sınavıda mevcut bunun içinde onlar içinde örnek sunabilrseniz çok sevinirim.

     11. Merhaba Hüseyin Bey benden klonlamanın iyi yada kötü olduğuna dair bi essay yazmam istendi.Fakat ben konuya nasıl bi giriş yapacağımı bilemiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

     12. Merhaba Hüseyin bey. “Some people say the fashion has a bad effect on people’s lives. Do you agree?” diye bir essaye nasıl başlayabilirim acaba?

      1. Hüseyin Demirtaş

       Fashion nedir, niye önemli ilk önce bu tarz bir genel giriş, sonrasında ise fashion üzerine artı ve eksileri anlatıp, bazı insanlar olumsuz olduğunu düşünür diye açıklarsınız. Thesis’de kendi bakış açınızı vererek girişi tamamlarsınız.

      2. Merhaba Hüseyin Hocam “write a comparison and contrast essay describing two different educational experiences you have participated in” konulu essayın thesis statementlarını giriş paragraflarına nasıl eklemem gerekiyor. Direkt okulun boyutu, eğitimi gibi farklılıkları mı öne sürmem gerekiyor?

       1. Hüseyin Demirtaş

        Bu durumda A tecrübesi ve B tecrübesi oluyor. Bir paragrafta A tecrübesini seçtiğiniz kriterlere (öğretmenler, ortam, öğrenciler, zaman, verimlilik vb.) göre anlatırsınız, diğer paragrafta da B tecrübesini seçtiğiniz kriterlere göre anlatırsınız

      3. hocam merhaba ben unıversıte 4. sınıf öğrencısıyım normal essaylerden cok yuksek puanlar alabılıyorken şiir analizini yapsam bıle contemporary poetry dersinde siiri bır turlu essay olarak anlatmakta yetersız kalıyorum lütfen bana yardımcı olur musunuz ve bır ornek gonderebılır mısınız tesekkurler…

       1. Hüseyin Demirtaş

        Lisansta İngilizce edebiyatı dersinde bu tür şeyler yazmıştık ama şu an elimin altında sizinle paylaşabileceğim bir örnek yok.

       1. Hüseyin Demirtaş

        Compare and contrast dediğimiz essay türü oluyor. Bu konudaki örnekleri okuyu ve kendinize faydalı ifade ve kelimeler çıkarın.

      4. hocam merhaba
       writing exam konumuz; a descriptive paragraph olacakmış.
       ve bize kelimeler verilecekmiş nasıl bir giriş yapılabilir ve devam edilebilir ?

      5. Ben yurt dışında okuyorum yakında 10 günlüğüne Türkiye ye geleceğim speaking rehberi ve esat rehberi kitaplarını nereden temin edebilirim

      6. Yarın sabaha vignette türünde essay yazmam gerek 1050 kelimelik essay yazdım ama Vignette türünü tam anlamadım. Yardımcı olabilir misiniz

       1. Hüseyin Demirtaş

        Vignette normalde çok sık karşılaşılmayan bir essay/kompozisyon türü. Bu alanda How to Write a Vignette ve Vignette sayfasında örnekler var ama bu örnekler sizden istenenden çok daha kısa. Bu yazılardaki örnekleri ve yapıları modelleyip kendi ödevinizi tamamlayabilirsiniz.

      7. Hocam sizden bir isteğim var bugün için gerekli zengin olmanin avantajları ve dezavantajları hakkında kompozisyon yazabilirmisiniz

      8. Merhaba hocam kolay gelsin:)
       What benefits can living in the countryside bring for people? Diye essay topic var. Nasıl bir giriş yapabilirim? Güzel bir giris yapamadım bir türlü..

       1. Hüseyin Demirtaş

        Şehir hayatının strese ve sağlıksızlığa sebep olduğu bir dönemde kırsalda yaşamak iyi bir alternatif olur. Dahası insanlara X, Y, Z faydaları sağlar tarzı bir giriş olabilir. Yani seçenek çok da şu an hemen aklıma gelen bu oldu.

      9. hocam merhaba ” having a university degree is a must to find a good job” konusunda essay yazmam gerekiyor ama aklımda taslak oluşturamıyorum girişi nasıl yapabilirim gelişmede hangi başlığa değinmeliyim fikir verir misiniz? şimdiden teşekkür ederim.

       1. Hüseyin Demirtaş

        Zaman ilerledikçe meslekler daha spesifik hale gelir, özel bilgi ve eğitim gerektirirden başlayıp konuyu üniversite eğitimine bağlayabilirsiniz.

      10. hocam merhaba ben pandemi önce ve sonrası insanların ruhsal değişimleri ile ilgili bir essay yazmam gerekiyor. Nasıl bir giriş yapabilirim ve nasıl bir argüman belirleyebilirim bir türlü halledemedim. Yardımcı olabilir misiniz. Şimdiden çook teşekkür ederim.

       1. Hüseyin Demirtaş

        İnsanlar sosyal hayatın içinde olmaya dışarıda çok vakit geçirmeye alışıktır ama pandemi sebebiyle tüm hayat değişti. Sosyal ilişkiler azaldı ve çalışma şekilleri değişiyor babında bir giriş yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir