İçeriğe geç

Writing nasıl çalışılır? İngilizce yazı yazma için 6 adım

Writing yani İngilizce yazı yazma hem eğitim hem de iş hayatında sürekli ihtiyaç duyulan bir beceri. Dolayısıyla pek çok kişi writing nasıl çalışılır sorusunun cevabını merak etmekte. Bu sorunun cevabı genel hatlarıyla pek çok kişi için aynı. Bu yazıda writing  öğrencilerimle uyguladığım ve başarılı olduğunu gördüğüm adımları sizinle paylaşıyorum.

writing nasıl çalışılır

writing nasıl çalışılır

Writing nasıl çalışılır?

İngilizce writing nasıl çalışılır sorusunu adım adım cevaplayalım:

 • Writing için gerekli grameri öğrenin
 • Reading ve İngilizce kelime dağarcığını geliştirin
 • Örnek yazılar okuyup notlar alın
 • Bolca writing yazma, İngilizce yazı pratiği yapın
 • İngilizce yazılarınızı kontrol ettirin, writing feedback alın
 • Writing becerinizi sürekli geliştirin

Writing için gerekli grameri öğrenin

İngilizce writing yazabilmenin ya da writing çalışması yapabilmenin en temel adımı, temel İngilizce grameri öğrenmektir. İngilizce cümle nasıl kurulur, İngilizce bağlaçlar nelerdir gibi konuları bilirseniz yazı yazmaya başlayabilirsiniz. Gramer bir bakıma dilin iskeleti gibidir. O açıdan dili ayakta tutmak için gramere ihtiyaç duyarsınız.

Reading ve İngilizce kelime dağarcığını geliştirin

Gramer bilgilerini öğrendikten sonraki aşama, İngilizce kelime bilginizi geliştirmek çünkü yeterli İngilizce kelime dağarcığına sahip olmadan grameriniz ne kadar iyi olsa da istediğinizi gibi İngilizce yazı yazamazsınız. O sebeple reading çalışma ve kelime dağarcığını geliştirme writing çalışmak için önemli adımlar arasında. Peki ne tür konularda okumalar yapmalısınız? Eğer stratejik çalışmak istiyorsanız doğrudan writing yazacağınız konularla ilgili okumalar yapabilirsiniz. Mesela sanat üzerine yazacaksanız, İngilizce sanat konulu kitap, site ve materyalleri okuyabilirsiniz.

İngilizce okurken not almayı, İngilizce kelimelerin eş anlamlılarını, zıt anlamlılarını, hangi prepositionlar ile kullanıldıklarını ve kelime formlarını (mesela: to observe, observer, observant) öğrenin çünkü writing yazarken bunlara ihtiyacınız olacak. Bir başka deyişle İngilizce kelimelerin nasıl kullanıldıklarını öğrenin, sadece kuru kuruya ezberlemeyin.

Örnek yazılar okuyup notlar alın

Reading ile kelime dağarcığınızı geliştirdikten sonra writing çalışmak için yapmanız gereken bir diğer şey ise örnek yazılar okumak. Pek çok öğrencinin yaptığı hata İngilizce yazarken standartlaşmış ifadeleri yeniden yazmaya çalışmak. İngilizce belli şeylerin nasıl söyleneceği kalıplaşmış. Mesela en basitinden “It is obvious that …” gibi bir kalıp var. Writing çalışan, İngilizce yazma becerilerini ilerletmeye çalışan bir insan, dildeki bu tür kalıplaşmış ifadeleri öğrenmeli. Böylece hem yazı dili hızlanır, hem de daha doğal cümleler kurmuş olur. Bunu yapmanın en kolay yolu, seviyenize uygun İngilizce essay örnekleri yani İngilizce kompozisyonlar okumak. Bu essayleri okurken beğendiğiniz ya da bilmediğiniz ifadeleri daha sonra kendi yazılarınızda kullanmak üzere not etmek.

Bolca writing yazma, İngilizce yazı pratiği yapın

Gerekli altyapı çalışmalarını tamamladıktan, kelime ve ifadeleri öğrendikten sonraki aşama öğrendiklerinizi pratiğe dökmek. İlk olarak İngilizce cümleler yazarak başlayın, daha sonra İngilizce paragraflar yazın. İngilizce paragraflarınızı belli bir olgunluğa eriştikten sonra ise İngilizce essay yazmaya başlayın.

İngilizce yazılarınızı kontrol ettirin, writing feedback alın

İngilizce wiriting becerisinin geliştirmenin en temel parçalarından birisi yazılan yazılaran feedback almak yani yazılarınızı kontrol ettirmektir. Böylece İngilizce yazınızda fark etmediğiniz yanlışları görür, neyi nasıl söyleyeceğinizi ve yazılarınızı nasıl iyileştireceğinizi öğrenirsiniz. Sadece kendi bildiklerinizle hareket ederseniz aynı hataları tekrar edip, hatalı bir kulanımı zihninize yerleştirebilirsiniz. O sebeple, yazdığınız İngilizce yazıları bir bilene kontrol ettirmek ve hatalarınızı öğrenmek çok önemlidir.

Bir başka önemli nokta ise hatalarınızdan ders almak. Yazılarınızı kontrol ettirdiğinizde gördüğünüz yanlışlarınızı not edip, her yeni yazınızda bu hatalara karşı yazınızı kontrol edin. Böylece zamanla bu tür İngilizce writing hatalarını ortadan kaldırmış olursunuz.

Writing becerinizi sürekli geliştirin

İngilizce yazı yazma becerinizi sürekli canlı tutup geliştirmek için

 • İngilizce okuyun
 • Okuduklarınızda notlar alın
 • Bunları yazılarınızda kullanın
 • Yazılarınızı kontrol ettirin, hatalarınızı öğrenip not edin
 • Yeni yazılar yazarken bu hatalardan kaçının
 • Bu basamakları tekrar edin.

Sonsöz

Writing nasıl çalışıır sorusunu cevapladığım bu yazıda takip edebileceğiniz adımları paylaştım. Bu adımları disiplinli bir şekilde takip ederseniz başarılı olacağınıza inanıyorum çünkü bu adımlar writing çalıştırdığım öğrencilerimi başarıya ulaştıran ve etkinliğini şahsen test etmiş olduğum adımlar.

İngilizce writing çalışma sürecinizde başarılar diliyorum.

 

Son Kez İngilizce

İster TOEFL, IELTS, YDS veya Proficiency için isterseniz de reading, writing, listening ve speaking için çalışın. Hüseyin Demirtaş ile İngilizce e-posta bülteni size İngilizce öğrenmede bilinç ve başarı getirecek kaynaklar sunuyor.

 


Etiketler: ingilizce writing nasıl çalışılır, ingilizce writing yazma teknikleri,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.