İçeriğe geç

İngilizce paragraf yazma

Paragraf yazmak kompozisyon/essay yazmanın temelidir. Her paragraf metnin bütünlüğüne katkı sağlar. Paragraflar bir duvarın tuğlaları gibidir. Tuğla sağlam olmazsa duvar ayakta durmaz. Bu hem İngilizce paragraf yazma için hem de Türkçe paragraf yazma için geçerli bir durum.

Bir paragraf aynı konu etrafındaki cümleler bütünüdür. Her paragraf tek bir fikri anlatır, açıklar. Genelde 3-5 cümleden oluşmakla beraber, paragraf uzunluğuyla ilgili kesin kurallar yoktur.

Bu yazı her ne kadar İngilizce paragraf yazma üzerine olsa da belirtilen hususlar hemen hemen her dilde paragraf yazma için geçerlidir. Yani buradan alacağınız dersleri gerek İngilizce, gerek Türkçe, gerekse başka diller için kullanabilirsiniz.

Paragraf yazmaya hazırlık

Yazmaya başlamadan önce yazacağınız konuyla ilgili araştırmanızı yapıp, notlarınızı alın. Dil ve söyleminizi yazdığınız hedef kitleye göre ayarlayın, uyarlayın.

İngilizce paragraf yazmanın 4 altın kuralı: bütünlük, cümle sırası, tutarlılık ve kapsamlılık

Paragraf yazma adımları

Bir paragraf giriş, gelişme ve sonuç cümlelerinden oluşur. Giriş cümleniz yani ilk cümle paragrafın konusunu verir.  Giriş cümlesinde paragrafın ne anlattığını açıkça belirtin, gereksiz detaylardan kaçının.

Gelişme cümlelerinizi ne sırayla verdiğiniz önemlidir. Gelişme cümleleriniz giriş cümlenizi destekleyecek ve paragraf bütünlüğünü sağlayacak bir sırayla yazılmalıdır.

Yazdıklarınız birbirini tamamlar ve destekler nitelikte olmalıdır. Aynı paragraf içinde alakasız şeylere yer vermeyin. Yazının bütünlüğü ve akıcılığı için geçiş ifadelerine ve bağlaçlara yer verin.

Paragrafınızı geliştirip tamamlayın. Fikrinizi yarım bırakmayın. Paragrafın son cümlesi ana fikri özetleyip vurgulamalıdır.

Paragraf yazdıktan sonra

Paragrafınız anlamlı bir bütün haline gelince imla ve yazım kontrolünün ardından, bir sonraki fikrinizi geliştirmek için yeni bir paragrafa başlayın.

İngilizce örnek paragraflar görmek için İngilizce paragraf örnekleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Eğer İngilizce cümle yazma ile ilgili sorularınız varsa İngilizce cümle kurma sayfasına göz atabilirsiniz.

İngilizce paragraf yazma becerinizi geliştirdikten sonra, essay yazmaya başlayabilirsiniz. Essay yazmayı öğrenmek için essay yazma rehberine göz atabilirsiniz.

Essay Rehberi ile baştan sona essay yazmayı öğrenin ?

essay rehberi 281 şehir & binlerce öğrenci writing için Essay Rehberi’ne güveniyor. Essay Rehberi ile tanışın, writing dertlerinizden kurtulun.

Yazarken aklınıza fikir gelmiyor mu? Uzun ve güzel cümleler kuramıyor musunuz? Vaktiniz yetmiyor mu? Thesis nedir, outline nedir, body nasıl yazılır bilmiyor musunuz? 

Essay yazma ile ilgili bilmeniz gereken ne varsa Essay Rehberi‘nde.

İngilizce paragraf yazmak için ek kaynaklar

İngilizce paragraf yazma ile ilgili faydalı bazı kaynaklar

Bir sonraki adım: İngilizce writing – 3 adımda İngilizce yazma becerilerinizi geliştirin

 Hüseyin Demirtaş’ın İngilizce öğrenimiyle ilgili yeni kaynaklarından haberdar olmak için e-posta listesine üye olun. İşinizi şansa bırakmayın!  

Son Kez İngilizce

İster TOEFL, IELTS, YDS veya Proficiency için isterseniz de reading, writing, listening ve speaking için çalışın. Hüseyin Demirtaş ile İngilizce e-posta bülteni size İngilizce öğrenmede bilinç ve başarı getirecek kaynaklar sunuyor.

 

Etiketler: ingilizce paragraf yazma, ingilizce paragraf yazmak, paragraf yazmakparagraf, ingilizce paragraflar, türkçe paragraf

“İngilizce paragraf yazma” hakkında 12 yorum

   1. Elif Türkdönmez

    İngilizceyle asıl haşır neşir oluşum geçen yıl başladı,%100 ingilizce genetiği geçen yıl kazandım;Hazırlıkta repait im.Writting,listening ve reading in ayrılmaz bie bütün oluşunun 3 ünü de yaparken zorlanmamdan biliyorum.Writting lerde bizden complex cümle istiyorlar,bunu yaparken grammer hatasından puanlarım gidiyor…Lütfen bana akıl verin,writtin yazsam kontrol edicek biri yok,listening /reading kaynaklarım var,ne yapanilirim writting im için?

    1. Hüseyin Demirtaş

     Elif Hanım, writing için sizi takip edip yazılarınıza geribildirim verecek birinin olması çok iyi olur. İletişim sayfasındaki e-posta adresine bir yazınızı gönderirseniz, size bir geribildirim yazarım müsait bir vaktimde. Bunun haricinde paket olarak ya da sürekli writing desteği istiyorsanız, e-posta üzerinden görüşebiliriz.

   2. Merhabalar hocam Ben hazırlıktayım bu sene çok kelime bilmeme rağmen cümleleri net bir şekilde anlamıyorum aynı zamanda lisnening yapamıyom ne yapmam lazım hocam bana önerebiliceğiniz bir şey warmı

    1. Hüseyin Demirtaş

     Merhaba, eğer çok kelime bilip de cümleleri anlamıyorsanız büyük ihtimalle kelimelerin sadece İngilizce-Türkçe karşılıklarına bakmışsınız. Bu durumda em kısa zamanda İngilizce-İngilizce anlamlara bakmanız lazım. İkinci bir sebep ise temel İngilizce gramerine hakim olmamak olabilir. Bu iki eksiğinizi giderdikten sonra daha rahat ilerlersiniz. Mesela size bir örnek vereyim. Diyelim ki wheel kelimesini “çark, tekerlek” anlamıyla öğrendiniz. Sonra da the wheel of a car ifadesini gördünüz. Bunu arabanın tekerleği olarak düşünebilirsiniz. Halbuki bu eksik bir yorum olur çünkü the wheel of a car arabanın direksiyonu anlamına da gelebilir. Bunun sebebi ise direksiyon anlamındaki steering wheel kelimesinin çoğu zaman the wheel diye kısaltılması. Böyle bir şeyi fark etmek içni kelimelerin tek bir anlamını değil pek çok anlamını öğrenmek ve de İngilizce-İngilizce bir sözlük kullanmak gerekir.

   3. merhaba hocam ben hazırlık okuyorum bizim okulun sistemi tek paragraf ile yazma adı ise portfoilo bunun hakkında bilgi verirmisiniz

    1. Hüseyin Demirtaş

     Beklenenler ve ödev formatı her okulda değişiklik gösteriyor. Yani şu an kesin sizin müfredatınızı görmeden kesin bir şey söyleyemem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.