34 Comments

 1. elinize sağlık, böyle kısa paragraflar üniversite hazırlık muafiyet sınavı için yeterli midir ?
  giriş sonuş da eklersek tabi…

  1. Mücahit Bey, iyi bir giriş ve sonuç kısmı yazılırsa bu tür paragraflar pek çok üniversitenin İngilizce muafiyet sınavı için yeterli olur. Mesela Boğaziçinde genellikle 4-5 paragraflık ikişer kompozisyon yazılır.

 2. Anadolu lisesindeyim ama ilimizin en iyi merkez okulu bu yuzden cok agirlikli paragraf yazmamiz gerekiyo kelime bilgisi cok onemli ve cumle yapilarini grammerleri iyi bilmemiz lazim. Keske bunlarin turkceleri de olsaydi arti bizim sinavda bile paragraf yazma sorularimiz var. Cogunluklu present perfect ve simple past kullaniyorum. Kolay ve anlasilir bi kac kelime kullandi mi cumle olusuyo zaten. Onemli olan bence butunluk 🙂

  1. İngilizce paragraflar ve çevirileriyle ilgili bir yazı dizisi derliyorum. Tamamlanınca bu sayfa üzerinden paylaşacağım.

   1. kusura bak lütfen de salak mısın ” ee ne yapalım yani “diyor ya sence sana mı dedi bir düşün ama dur sende düşünmek için beyin yokki düşünesin dimi ama

 3. benim yarın ingilizce sınavım var konuları anlıyorum ama ne yazı yazabiliyorum ne konuşanları anlıyorum çok fazla kelime eksikligim var yarın sınavdada hoca bir konu vericek bizde o konu ile ilgili yazı yazmamızı istiyecek ve ben bunda başarılı olamıcam ve çok fazla ingilizce flim dizi ve şarkılar dinliyorum ve izliyorum ama ne düzgün konuşabiliyorum ve sınavdada listen bölümlerimi yapabiliyorum lütfen bana yardımcı olabilirmisiniz nasıl yapmam gerektigi ile ilgili.ilk sınavım kötü

  1. Önce işe kelime eksiğinizi kapatarak başlayın. Her bir kelime ile ilgili en az 3-5 örnek cümle okuyup kendiniz de yazın. Konuşulanları anlamıyorsanız filmleri nasıl anlıyorsunuz? Belki de altyazı okuyorsunuz. O halde altyazısız dinlemeye kendinizi alıştırın. Şu aşamada filmler ağır gelebilir. Onun yerine BBC Learning English ya da VOA Learning English gibi bir siteden metin eşliğinde ve metinsiz olarak ses dosyalarını dinleyin.

 4. Benim yarın sınavım var ve kelime eksigim cok hoca bizden diyalog ve bir paragraf yazmamizi isteyecek ama ben hic birsey yapamiyorum

  1. Maalesef yazma becerisi bir akşamda öğrenilecek bir beceri değil. Erkenden plan yapın bir sonraki sınavınız için

  1. Merhaba, çalışma şeklinizi seçmek için şu anki seviyenizi görmek lazım. Ancak en iyi çalışma yöntemi eğer gramer sıkıntınız yoksa örnek paragraf ve yazılar okumak, daha sonra kendiniz yazmak, son olarak da bu yazdıklarınızı bir bilene kontrol ettirmek. Böylece sağlam bir altyapı oluşturursunuz.

 5. Ellerinize saglik. Benim de yurtdışında yaşamak ile ilgili bir paragraf yazmam gerekiyor yardimci olur musunuz

 6. merhaba cuma günü ingilizce sınavım var ve hoca bizden hayalimizdeki okulu ve ailemizi anlatan iki ayrı paragraf yazmamızı istiyor ama ben ne yazacağımı bilmiyorum yardım eder misiniz.

 7. Yazınız çok güzel olmuş. What is the the best way to learn English vocabulary? Describe the steps. Can you write about the subject I mentioned ? Thanks your for time.

 8. Selamun aleykum hocam oncelikle bu buyuk destekleriniz icin cok tesekkur ederim. Sayenizde ingilizce calismalarına sımsıkı sarıldım.Yalnız merak ettiğim bi sey sormak istiyorum.Ingiliz ingilizcesi amerikan ingilizcesi diye bir ayrim var biz hangi grupta oluyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir