Similar Posts

16 Comments

 1. Merhaba.Bence çok güzel bir yazı yazmışsınız.Dediklerinizi dikkate aldıkça biraz daha fazla öğreniyorum.

   1. Hüseyin Bey okuma yaparken nasıl okumalıyız.Atıyorum bir kelime ile veya bir cümle kalıbı karşılaştık.O kelimeyi ve cümleyi ayrı bir deftere not etmek mi gerekir.Biraz yardımcı olursanız sevinirim.

    1. Genel olarak okuma ve kelime öğrenme ile alakalı tüm soruları Reading Nasıl Gelişir dersinde detaylıca anlattım. Onu inceleyip uygulamanızı öneririm. Ancak özetle yeni öğrendiğiniz bir kelimeyi hatırlamak istiyorsanız detaylı bir sözlük çalışması yapıp not etmeniz ve bu notları belli aralıklarla tekrar etmeniz gerekir.

 2. Merhaba Hocam,

  Bir kişinin konuşabilmesi için yada pratik yapabilmesi için zaten biraz dil bilgisine ve kelime dağarcığına ihtiyacı vardır. Bunu yetişkinler için söylüyorum. Fakat konuşmadan dil bir işe pek yaramaz. Çocukları düşünün, çocuklar ailelerinden duyduklarını taklit ederek öğrenirler, çocuklara gramer öğretilmez. Diyeceğim şudur ki, konuşmak elbette çok ama çok önemlidir. Bazı kişiler görsel öğrenir mesela ama dil konuşmadan bence öğrenilmez. Bu yüzden ülkemizde birçok kişi gramer bildiği halde dili konuşamaktadır. Gramer bilmesi o dili bildiği anlamına gelmez. Nacizane fikrim 🙂

  Saygılar

 3. Başlığı görünce şok oldum ama sonrasında surumu açıklamanız çok hoşuma gitti.Bende eğitim seti kullanıyorum dediklerinizi dikkate alacağım yazılarınız için teşekkürler.

 4. Abi yıllardır dil öğrenmek için en etkili yöntem nedir diye araştırırım.Ilk defa tamamen ikna oldum.Artık bu yazıda geçen tavsiyeleri uygulayacağım ve araştırmayı sonlandırıyorum.teşekkürler

 5. ingilizce eğitim veren okullar çocuklara pratik için ve kelime dağarcıklarını gelirştirmek için yabancı dizileri ingilizce alt yazılı seyretmelerini önermekte, bu konuda sizin fikriniz nedir, ingilizce dizilerin faydası olur mu, birde çocuğun merakla takip ettiği bir dizi ise ben faydalı olacağına inanıyorum ama sizin fikrinizi de merak ediyorum.
  teşekkürler

  1. Çocuğun merakla takip edeceği, seviyesine uygun bir dizi ise hem kulak dolgunluğu hem de telaffuz için yarar sağlar. Çocuklar için diziden ziyade eğitici çizgi film ve animasyonları öneririm. Mesela bir ara Netflix’te Dora vardı küçük çocuklar için iyi bir kaynaktı ama şu an yok. Alternatifleri var ama.

 6. Merhaba, ben okuyorum, uygulamalar üzerinde pratik yapıyorum öğrendiğimi düşünüyorum ancak sonra aynı konuları konuşmak istediğimde bir türlü yapamıyorum. Yani başkasıyla değil ama kendi kendimize konuşsak , sesli bir şekilde tekrar etsek daha iyi öğrenmiş olmaz mıyız? Ya da şöyle söyleyeyim öğrendiklerimizin kalıcılığı artmış olmaz mı?

  1. Merhaba Berkay Bey okumak, pratik yapmak, kendi kendinize konuşmak, sesli tekrar etmek bunların hepsi İngilizce konuşma becerisini geliştirir. Temel sorun insanların heme sonuç beklemesi. Kayda değer sonuç görmek için en az birkaç ay düzenli pratik ve odaklı çalışma gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir