İçeriğe geç

Akademik İngilizce Sınavları ve Birebir Ders

IELTS, TOEFL, PTE, SAT gibi sınavlar pek çok öğrenci için ciddi bir çalışma gerektiriyor. Çoğu zaman süreci hızlandırmak ve hedefe yönelik çalışmak için öğrenciler birebir ders almayı tercih edebiliyor. Ancak maalesef zaman zaman dilsel ya da eğitsel yetkinliği yeterli olmayan birtakım kişiler öğrencileri mağdur ediyor. Bu sebeple özel ders alırken ya da bir hocayla bire bir çalışırken aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Birebir ya da özel ders almanın temel amaçlarından birisi hocanızın sizin ihtiyaçlarınızı belirleyip onlara çözümler getirmesi. Yani özel ders alıyorsanız ama buna rağmen çok standart ve size hitap etmeyen bir programa tabiyseniz o zaman bir sorun var demektir.

Mesela sürekli tekrar ettiğiniz bir telaffuz hatanızı hocanız düzeltmiyorsa ya da yanlış bildiğiniz bir ifadenin doğru halini size göstermiyorsa aldığınız dersi sorgulama vakti gelmiştir.

Birebir dersin, sizin ihtiyaçlarınıza en hızlı ve hedefli şekilde hitap etmesi gerekir. IELTS için özel ders aldığınızı varsayalım. Hocanızın ilk önce dil seviyenizi belirlemesi gerekir. Sonrasında reading, writing, listening ve speaking gibi her bir beceri için ayrı ayrı ihtiyaçlarınızı saptaması ve var olan kaynaklar içinden sizin seviyenize en uygunlarını seçip ihtiyaçlarınız çerçevesinde bir program sunması gerekir. Siz daha bağlaçları (conjunctions) kullanmayı bilmezken tutup da kompleks yazılar yazmanız beklenmesi doğru değil. Ya da daha kelime dağarcığınız veya telaffuzunuz düzgün değilken 5 dakikalık İngilizce bir konuşma yapmaya zorlanmanız manasız.

Bu açıdan gerek IELTS olsun, gerek TOEFL, SAT ve PTE olsun özel ders alırken hocanızdan referanslar isteyin, derslerin ihtiyaçlarınıza hitap edip etmediğine bakın ve bir şey öğrendiğinizi hissedip hissetmediğinizi sorgulayın. Zaten ders verimli geçiyorsa öğrendiğinizi hissedersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.