İçeriğe geç

Çalışmanıza rağmen İngilizceniz ilerlemiyor mu? 2 sebebi olabilir

en iyi ingilizce hocası

Sık sık duyduğum problemlerden birisi “hocam çalışıyorum ama İngilizcem ilerlemiyor sanki. Puanlarım yükselmiyor.” Eğer siz de benzer bir sorun yaşıyorsanız birazdan anlatacaklarım bunun sebebini anlamanıza yardımcı olacak. Çalışmama rağmen İngilizcem ilerlemiyor bir dönem benim bile hissettiğim bir problemdi ama sebeplerimiz farklı olabilir 🙂

İngilizce çalışıyorsanız ama yine de İngilizceniz ilerlemiyor gibi hissediyorsanız bunun 2 temel sebebi olabilir.

Sebep #1

İlki yanlış yöntemlerle çalışmak. Eğer yanlış yöntemlerle çalışıyorsanız isterseniz 100 saat çalışın çok fazla ilerleme katetmeniz mümkün değil. Mesela diyelim siz Kayseri’ye gitmek istiyorsunuz ama gidip Ankara uçağına biniyorsunuz. Bu durumda doğru adrese ulaşmayı beklemek hayal olur. İngilizce çalışmak da böyle eğer neye nasıl çalışacağınızı bilmiyorsanız mesafe katetmeniz zorlaşıyor. En çok yanlış yapılan alanlardan birisi kelime öğrenme. Bu konuda öğrenciler yol göstermek için İngilizce kelime ezberleme için kanıtlanmış 6 strateji yazısını yazmıştım. Bunu İngilizce öğrenemiyorum, ne yapmalıyım? ve Listening nasıl gelişir? Kişisel bir hikaye ve tavsiyeler gibi yazılar takip etti. En son olarak da tüm bu sorunları ele alıp İngilizce öğrenmek isteyenlerin kaçınması gereken temel hataları ve çalışma yöntemlerini anlatan İngilizcenin Şifreleri eğitimini hazırladım. Hatta eğer izlemediyseniz İngilizcenin Şifreleri tanıtım sayfasında yer alan Gramer Aldatmacası dersini izlemenizi tavsiye ederim.

Sebep #2

Şimdi hem benim bir zamanlar hissettiğim hem de pek çok kişinin sürekli hissettiği ikinci sebebe gelelim. İngilizce çalışıyorsanız ama bir türlü ilerleyemiyorsanız hatta daha da geriye düştüğünüzü hissediyorsanız bir dönüm noktasındasınız demektir. Bu çok doğal bir süreç. Bunun nedenini birazdan açıklayacağım. Ancak maalesef pek çok insan bu aşamada ilerleme görmeyince pes ediyor. Halbuki tam da bu aşama asıl gelişmenin gerçekleştiği yer. Bir tohumu toprağa attığınızda ne yapar? Önce kök salıp toprağın derinliklerine doğru ilerler. Biraz geliştikten sonra toprağın yüzeyine çıkar.

İngilizce de bunun gibi. Bazı dönemlerde çalıştıklarınız, öğrendikleriniz altyapınızı iyileştirmeye gider, kökleriniz sağlamlaşır, yukarı doğru büyümezsiniz. Bu gerekli bir süreçtir çünkü sağlam kökler olmadan koca bir ağaç büyümez. Eğer siz de çok çalışmanıza rağmen ilerlemediğinizi hissediyorsanız bu durumu yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumu bir evi inşa etmeye de benzetebiliriz. Ev inşa ederken hemen zemin seviyesine kat atılmaz. Ne yapılır önce temel kazılır ve birkaç kat toprağın altına inilir ki bina sağlam olsun. Temelsiz bina ayakta durmaz. İngilizce de böyle. Belli dönemlerde çalıştıklarınız temele gider. Belli dönemlerde bir kat yukarı çıkarsınız.

 

Son Kez İngilizce

İster TOEFL, IELTS, YDS veya Proficiency için isterseniz de reading, writing, listening ve speaking için çalışın. Hüseyin Demirtaş ile İngilizce e-posta bülteni size İngilizce öğrenmede bilinç ve başarı getirecek kaynaklar sunuyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir