İçeriğe geç

Emotiv EPOC kullanımı ve veri işleme

Geçen yıl COGS 500 / CMPE 489 dersi dönem projemiz için Emotiv EPOC cihazını kullanmıştık. Cihazın ne yaptığını detaylı anlamak isterseniz aşağıdaki TED konuşmasını izlemenizi tavsiye ederim.

Emotiv temelde başınıza yerleştirilen ve kafatasınızdan 14 noktada topladığı sinyalleri kablosuz bir şekilde bilgisayardaki yönetim paneline aktaran bir sinyal ölçüm cihazı. Emotiv’in büyük hedeflerinden biri beyin sinyalleriniz ya da düşünceleriniz vasıtasıyla bilgisayarları kontrol etmek. Cihaz aynı zamanda gülme, göz hareketleri, uyku hali, heyecan, korku gibi duyguları da kabaca topladığı sinyal üzerinden tahmin ediyor ve anlık bir grafik olarak size sunuyor.

Cihazdan gelen veriyi yönetim panelinden ham olarak çekip 14 kanalı da ayrı ayrı görmek mümkün değil. Biz bunu yapabilmek için aşağıdaki linklerde yer alan mini programları kullanmış ve csv formatında aldığımız veriyi kendimiz işlemiştik.

Emotiv portatif olma ve kullanışlılık vurgusuyla tasarlandığı için bir EEG sistemi gibi detaylı ve doğru veri sunmuyor. Yani o açıdan çok hassas ölçümlere ihtiyacınız varsa sizin için uygun cihaz değil. Emotiv portatifliğinden ötürü sahada kullanıma müsait. Boğaziçinde robot takımı Emotiv yardımıyla robot kontrolü projesi gerçekleştirmiş. Buna ek olarak, internette Emotiv kullanarak felçli insanların bilgisayara düşünceler üzerinden komut verdiğini gösteren tanıtım videoları var.

Bir de Emotiv kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi başınıza değen uçların bakımı. Bu uçların geçirgenliği yüksek olsun diye kullanım öncesi süngerlerine birkaç damla solüsyon damlatılıyor. Ancak bu şekilde kullanım sonrası paketlendiğinde, Emotiv’in başa değen uçlarının arka kısmındaki metallerde yeşil bir küf oluşuyor ve bu da iletkenliği düşürüyor. Dolayısıyla cihazdan iyi sinyal alamıyorsunuz. O sebeple periyodik olarak cihazın veri uçlarının temizlenmesi gerekiyor.

 

“Emotiv EPOC kullanımı ve veri işleme” hakkında 19 yorum

 1. Merhaba Hüseyin bey
  Ben de emotiv cihazı kullanıyorum. Elektrotların yeşil bir tabaka ile kaplandığını gördüm.
  Düzenli olarak cihazın veri uçlarının temizlenmesi gerektiğinden bahsetmişsiniz. Bu temizlik işlemi nasıl yapılacak?

  1. Hüseyin Demirtaş

   Talha Bey, biz el ile kazıyarak yapmıştık yanlış hatıralmıyorsam. Ayrıca tuzlu sölüsyon ile de o yeşil lekeler yumuşayabiliyor. Cihazı kullanmadan bekletirken sünger uçları elektrotlardan çıkarıp kendi kutularında saklamak daha sağlıklı. Böylece o yeşil tabaka daha az oluyor.

  1. Hüseyin Demirtaş

   Merhabalar, bir tanıdığım yurtdışından siparişle getirtti. Okuldakiler ise proje vasıtasıyla gelmişti. Tedarik kanalını bilmiyorum.

   1. LİFEBİOTEK MEDİKAL

    TEDARİK İÇİN LİFE BİOTEK MEDİKAL E BAŞ VURA BİLİRSİNİZ
    04242387074 PEOJELER ÜZERİNDEN YURDISINDANTEDARİKLERİNİ SAĞLIYA BİLİYORUZ

   2. Merhaba Bende Var yurtdışından getirmiştik kutusunda bi proje için kullanacaktık kaldı öyle alış fiyatına verebilirim gümrük karınız olur

    1. Hasan Desticioğlu

     Merhaba Gökhan Bey elinizdeki ürün ile ilgili sizinle görüşmek istiyorum.Yıldız Teknik Üniversitesi Ae2 Project Team ( Güneş Enerjisi Destekli Elektrikli Araba Proje Takımı ) olarak bir projede kullanmayı düşünüyoruz.

      1. Hüseyin Demirtaş

       Gökhan Bey merhaba, uzun süredir bu konuda çalışmıyorum. Ancak bu konuda Boğaziçi Bilgisayar mühendisliğinde güzel çalışmalar yapıyorduk. Oradaki araştırma birimine yazabilirsiniz.

     1. Merhabalar.Mindwave mobile kullanıyorum yaklaşık 3 yıldır.Epoc emotive almak istiyorum.Nasıl alabilirim yardımcı olabilirmisiniz? Teşekkürler

      1. Hüseyin Demirtaş

       Merhaba, ben bizim laba ait cihazı kullanıyordum. O ise aracı bir şirket tarafından üniversite adına alınmıştı. Detayları öğrenirsem burada paylaşacağım.

       Şimdi baktım. Emotiv uluslarası gönderi yapıyormuş ama gümrükte takılması söz konusu olabilir. Bu durumda KDV ödemek gerekiyor sanırım. Gümrük mevzuatına bakmak gerekiyor.

     2. İlginiz için teşekkürler.Yurtdışı gönderim yapıyorlar ama belirttiğiniz gibi gümrükte takılma oluyor sanırım vergilerle birlikte emotive fiyatı hesaplarıma göre 1.5 katına çıkıyor o yüzden sizden acaba Türkiye’ de satın alabileceğimiz bir yer varmı diye öğrenmek istedim tekrar teşekkür ediyorum.Saygılarımla

     3. Merhaba, ben Emotiv EPOC+ cihazını iki yıldır insansı robot kontrolü için kullanıyorum. Bahsettiğiniz yeşil tabaka aslında küf değil. Reaksiyon sonucu oluşan ürün. Ayrıca iletkenliği azaltmıyor. Islandığı halde elektriği iletiyor. Eğer yinede temizlemek isterseniz https://emotiv.zendesk.com/hc/en-us/articles/204872125-Electrode-Oxidation linkinde firma nasıl olacağını anlatmış. Bende başlangıçta sürekli temizlemeye çalışıyordum fakat bir süre sonra elektrotlara zarar veriyorsunuz. Firmanın çözümü daha etkili.

     4. Selamlar, otomatik metin sınıflandırma ile ilgili arama yaparken bu siteye denkgeldim. Hüseyin hocamı tebrik ederim sitede çok güzel içerikler var. İngilizce ile ilgili bir sitede eeg veri işleme başlığını görünce şaşırdığımı söylemeliyim 🙂
      Emotiv EPOC cihazını neurofeedback uygulamalar geliştirmek amacıyla ben de yurtdışından getirtmiştim. Biraz kullandım ama o zamanlar fazla üzerine düşemedim, cihaz da öyle kaldı. Bu cihazı arayanlar olduğunu gördüm. İhtiyacı olan varsa ben de maliyetine verebilirim. Boşta duracağına ilgili birilerinin elinde değerlensin. İrtibat: 05 55 396 5830

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.