İngilizce okuduğumu anlamıyorum

İngilizce okuduğumu anlamıyorum başlangıç seviyesindeki öğrencilerden sık sık duyduğum bir problem. İngilizce okuduğumu anlamıyorum diyorsanız ilk önce bunun olası sebeplerine daha sonra da çözüm yollarına bakalım.

ingilizce okuduğumu anlamıyorum

İngilizce gramer eksikliği

Öncelikle İngilizce okuduğunuzu anlamamanızın bir sebebi gramer eksikliği olabilir. Gramer bir dildeki kelimeleri birleştiren tutkal gibidir. Gramer sayesinde kelimeler bir araya gelerek anlamlı bir cümle haline alır. O sebeple eğer gramer eksiğiniz varsa çok kelime bilseniz bile okuduğunuzu anlamayabilirsiniz. Mesela aşağıdaki cümleyi inceleyelim.

Had I seen it before, I would have bought it. 

Bu cümle If Type III denilen bir yapıyı içeriyor. Anlamı ise “Eğer onu daha önce görseydim, çoktan almış olurdum”. If Type III gramer yapısını bilmeden bu cümleyi anlamak pek mümkün olmaz. Bir başka örnek ise the more … the more… yapısıdır. Mesela şu cümleye bakalım.

The more I study, the luckier I get.

Bu cümlenin anlamı “Daha çok çalıştıkça, daha başarılı oluyorum”. Bir öğrencinin bu yapıyı bilmeden, sadece kelimeler üzerinden bu cümleyi çözmesi pek mümkün değil.

İngilizce kelime eksikliği

İngilizce okuduğumu anlamıyorum diyen öğrencilerin bir başka sorunu ise kelime eksikliği. Kelime eksikliğinin iki boyutu var. Birinci boyut gerçekten az sayıda kelime bilmek. İkinci boyut ise çok sayıda kelime bilip bunları eksik ve yanlış öğrenmiş olmak. İngilizce kelime öğrenirken en iyi yöntem kelimeleri İngilizce-İngilizce sözlüklerden çalışmaktır çünkü Türkçe sözlükler ve açıklamalar İngilizce kelimelerin anlamını tam olarak vermez. Dahası öğrenciler genelde kelimeleri yüzeysel öğrenirler. Bir kelimenin üç beş tane anlamından sadece birini bilirler.

Mesela “well” kelimesi “iyi” demektir. Bunu neredeyse İngilizce öğrenen herkes bilir ama karşınıza şöyle bir cümle çıksa ne derdiniz?

This well is dry.

“Bu iyi kurudur” mu derdiniz, “İyisi kurudur” mu derdiniz? Ne derdiniz? Eğer bu ayarda bir şey diyorsanız yanlış demiş olurdunuz çünkü burada “well” demek “kuyu” demek. Yani well kelimesinin bir başka anlamı da kuyu. Bu durumda cümlenin anlamı şu: “Bu kuyu kurumuş”.

İngilizce okuma pratiği eksikliği

Sadece gramer çalışıp, kelime ezberlemekle İngilizce okuma becerisi gelişmez. Usta şoför olmak için yola çıkmak lazım. Benzer şekilde İngilizce okuduğunu anlama becerisini geliştirmek için türlü türlü yazı okumak, farklı alanlardan metinleri incelemek gerekli. Eğer sürekli olarak farklı alanlardan bolca okuma yaparsanız, İngilizce okuduğumu anlayamıyorum demekten kurtulursunuz.

İngilizce okuduğunu anlamama sorununu çözmek

İngilizce okuduğumu anlayamıyorum demekten kurtulmak için yapmanız gerekenler öncelikle genel İngilizce gramerine hakim olmak. Daha sonra, İngilizce kelime ve ifadeleri, İngilizce-İngilizce sözlükler üzerinden öğrenmek. Bu aşamadan sonra ise gramer ve kelime bilginizi harmanlayıp pekiştirmek için bolca okuma yapmanız gerekiyor.

Okuma sırasında öncelikli olarak seviyeli kitaplardan başlayabilirsiniz. İngilizce graded readers denilen sadeleştirilmiş hikaye kitapları adım adım okuma becerinizi geliştirmenize yardımcı olur. Buna ek olarak, VOA Learning English gibi bir siteden günlük haberleri takip edip İngilizce okuma becerilerinizi artırabilirsiniz.

Bu adımlar sizi orta seviyenin üstüne rahatlıkla taşır. Bazen karşınıza çok zorlu akademik ya da edebi İngilizce metinler çıkabilir. Bu metinleri anlamak için ya çok yoğun bir sözlük çalışmasına ihtiyaç duyarsınız ya da bir bilenden yardım alırsınız.

Dipnot: Ben özellikle IELTS, TOEFL ve BUEPT gibi sınavlara öğrenci hazırlarken reading parçalarını öğrencilerimle beraber okuyup açıklayarak, bunların doğru anlaşıldığından emin olmaya çalışıyorum. Bazen öğrencilerim cümleleri o kadar ters şekilde ya da bambaşka anlamlarla yorumluyor ki diyorum iyi ki bu metni beraber okuyoruz da böylesi büyük yanlış anlamaların önüne geçiyoruz.

 


Etiketler: ingilizce okuduğunu anlama, ingilizce okuduğunu anlamama, ingilizce reading geliştirme, reading nasıl geliştirilir

“İngilizce okuduğumu anlamıyorum” hakkında 12 yorum

 1. Merhaba tüm sorularima cevap buldum ingilizcenin sadece kelime ezberleyip te Bir metni okuyup yorumlamak tamamen buyuk bir hata olmali zaten kaliplar ve gramer bilgi eksiliği oldugu surece hiç bir yere varamayiz sizin yorumlariniz ve taktikleriniz baslangic hatta her duzeydeki ingilizce ogrencileri icin çok degerli tessekurler bu paylasim için iyi gunler dilerim.

 2. Sorunumun çaresini birtek sizde buldum.Gerçekten bütün kelimeleri bilmeme rağmen örnek cümleleri çeviremiyorum, kelime ezberininde çare olmayacağı belli zaten. Umarım tavsiyelerinizle bu problemi aşarım yardımınız için teşekkürler. (bu arada ingilizce-ingilizce oxford sözlüğüm var uygun mu?)

 3. merhaba hocam ben okuduğumu hemen anlayamıyorum.gramerim ve kelime bilgim iyi sayılır okuduktan sonra biraz düşünüp anlayabiliyorum hemen düşünmeden anlayamıyorum çoğu şeyi..

  1. Hüseyin Demirtaş

   Mehmet Bey merhaba Reading Nasıl Gelişir dersimi ve Reading Analiz serisindeki dersleri izleyip uygulamanız okuma anlama becerinizi artırır.

 4. Merhabalar Hüseyin Hocam çok teşekkürler bilgiler için.
  Benim bir sorum vardı. IELTS akademik sınavı için hangi reading kaynaklarını kullanmalıyım. Tavsiyelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum .
  Çok teşekkür ederim.

  1. Hüseyin Demirtaş

   Seviyenize göre değişir. Temel orta seviye bandındayanız Reader at Work, Reading Rehberi gibi kaynaklar olur. İleri seviye olarak da More to Read seti ve IELTS deneme sınavlarının reading bölümleri. Alternatif olarak Economist gibi dergilerden makale okumak yararlı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir