26 Comments

 1. Merhaba ben İlayda. 9.sınıf öğrencisiyim ve 11.sınıfta yabancı dil bölümünü seçmek istiyorum bu yüzden ingilizcemi şimdiden çok geliştirmek istiyorum (konusma-yazma-anlama vs) ama bunu sadece ders olarak değil ingilizcenin hayatımın bir parçası olmasını istiyorum. Anadolu lisesinde okuyorum ve ingilizce ve ingiliz edebiyatı görüyoruz. Ve oxfordun materyallerini kullanıyoruz. Bunlar da çok fazla işe yarıyor tabi. Ama ben kendimi daha fazla gelistirmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim ? Şimdiden tesekkurler 🙂

  1. İlayda merhaba, İngilizceyi hayatının bir parçası yapmak için önce çok sevdiğin bir hobi/konu seç ve sonra bu konuyla ilgili İngilizce okuyabildiğin kadar kitap, dinleyebildiğin kadar kayıt, izleyebildiğin kadar video izle. İlgilendiğin konulardaki internet sitelerini takip edeip buralardaki forumlara katıl, yorum yaz. İngilizceyi hayatında sürekli yaptığın şeylere entegre et. Sadece sınıf ortamında öğrenilen dil sınırlı ve kısırdır. Dili bir amaç olarak değil araç olarak kullan, İngilizce dünyayı öğrenmek ve anlamak için İngilizce harika bir araçtır.

   1. Haklısınız çok teşekkür ederim 🙂 Bir soru daha sormak istiyorum. Benim gramerim iyi. Okuyunca da anlıyorum kelime haznem de geniş. Fakat ingilizce öğretmenimiz derste ingilizce konuştuğu zaman hemen anlayamıyorum veya anında cevap veremiyorum. Bu neden kaynaklıyor olabilir ve bana bi çözüm yolu bulursanız çok sevinirim. Ve tekrar teşekkürler 🙂

  1. Hobiler kişiden kişiye değişir. Mesela ben İngilizce pek çok teknoloji sitesini takip ediyorum. Kimisi yemek sitesi, kimisi haber sitesi takip eder. Kimisi satrançla kimisi de arabalarla ilgili her şeyi İngilizce okur. Yani sevdiğin bir konu varsa o konuyla ilgili aklına gelen İngilizce tüm kaynakları takip edebilirsin.

 2. Merhaba. Ben lise mezunuyum ancak dil bölümü okumadım ve Ingilizceyi çok sevdiğim için mezun olur olmaz yani bu yıl dershanede dil bölümüne başladım. Ancak biraz geriyim ve şu an bir sözlük almak istiyorum ama hangi yayından olmalı bilmiyorum ve sınava sadece 3 ay kaldı. İngilizce-Ingilizce sozlukler bana biraz ağır geliyor hangisinden almalıyım ve bana verebileceğiniz tavsiyeleriniz var mı?

  1. Türkçe desteği de olan yani İngilizce-İngilizce-Türkçe olan Best, Mirable ve Cambridge gibi sözlüklerden yararlanabilirsiniz.

 3. Merhaba Hüseyin bey
  Bahsetmiş olduğunuz İngilizce ingilizce sözlük sitelerini ben pek anlayamadım açıkçası örneklerle bir video çekebilirmisiniz acaba herhangi bir siteden

 4. Merhaba,
  Ben bu yıl üniversitede hazırlık okumaya başladım ve seviyem a2.
  Dile karşı ilgim var ve yatkınlığımın olduğunu da düşünüyorum. Hem okulda kullanmak hem de kendimi geliştirmek adına hangi sözlüğü önerebilirsiniz? Buradaki sözlüklerden hangisini alacağım konusunda kararsız kaldım.

  1. Satın almadan online olarak da kullanabilirsiniz. Mesela Cambridge sözlük online olarak çalışıyor.

 5. hocam seviyem şuan a1 kelime ezberlerken sizin yönteminizi kullanmaya çalışıyorum fakat ingilizce ingilizce sözlükten kelime ezberleyince metin çevirmekte zorlanıyorum bir de yeni kelime öğrenirken o kelimenin tüm anlamlarını o anda öğrenmek daha mı sağlıklıdır cevaplarsanız sevinirim.

  1. Çok zorlandığınız ve anlamadığınız yerde Türkçe sözlükten destek alabilirsiniz. Bir kelime çok detaylıysa birkaç temel anlamı öğrenip çok detay görünen kısımları daha sonra öğrenmek için erteleyebilirsiniz.

 6. Merhaba 2020 de ingiltere de yaşamaya başlıcm ama ingilizce dil anlamında nerdeyse sıfırım nasıl nerden baslayabilrim? kurs yardımını orda alcm ama almadan burda biraz kelime çalışmak istiyorum hangi sözlügü önerirsiniz

 7. Merhabalar
  Ben 10.sınıfım ne sayısalcıyım ne de sözel.Eşit ağırlıkta düşünmüyorum ve dil bölümünün eğlenceli ve güzel geçeceğini düşünüyorum fakat İngilizcem çok iyi değil.Sizce çok mu geç?Dil seçmeli miyim? Ve şöyle bir şey var ki benim ingilizce-türkçe sözlüğüne ihtiyacım netteki çeviriler pek işe yaramıyor ben kapsamlı bir sözlük bulmak istiyorum bana içtenliğinizle cevap verirseniz mutlu olurum ve umarım hemen cevaplarsınız

  1. İngilizce çok çalışma ister. Yeterince ilginiz ve azminiz varsa geç değil. Sizin İngilizce Türkçe sözlüğe değil ilk olarak İngilizce kelime öğrenmeyi öğrenmeye, sözlük kullanmayı öğrenmeye ihtiyacınız var. Yoksa internette son derece yeterli ve kaliteli kaynaklar var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir