Boğaziçi Çeviribilim

Lisans hayatımın sonlarına yaklaştığım şu günlerde gelecek yılların Boğaziçili Çeviribilimcileri ile birinci ağızdan belki bir şeyler paylaşabilirim. Bölüm seçimi gibi önemli bir kararı verirken, hepimiz elimizden geldiğince araştırma yapıp, sağlıklı bir karar vermeye çalışıyoruz. Bu süreçte resmi kaynakların yanında şüphesiz kaynağından yani bölüm öğrencilerinden bilgi almanın farklı bir değeri var. Öğrenci öğrencinin dilinden ve halinden daha rahat anlıyor. Ben de geçen yıllarda gözüme çarpanları belki de çıkardığım dersleri paylaşmak, geriye ve ileriye dönük yazılar paylaşmak için sitede Boğaziçi Çeviribilim kategorisini açıp Boğaziçi Çeviribilim başlıklı bu ilk yazıyı yazmaya başladım. Bu ilk yazı bir giriş niteliğinde olup birkaç temel noktaya değinecek, sonraki yazılarda ileriye ve geriye dönük daha kapsamlı içerikler yayınlanabilir.

Uzun sözün kısası

 • Bölümümden memnun muyum? Evet
 • Bölümümü seviyor muyum? Evet
 • Daha iyisi olabilir miydi? Şüphesiz iyileştirme yapılabilecek alanlar var ama genel tecrübe iyi
 • Hocalarımı seviyor muyum? Neredeyse hepsini seviyorum ama bazılarının yeri ayrı tabii

Bu yazıyla ilgili olarak bireysellik faktörünün ağır olduğunu belirtmeliyim. Sonuçta ne kadar genel için yazmayı düşünsem de araya bireysel fikir ve yorumlar karışabilir.

İlgili Yazılar

Boğaziçi Çeviribilim: Temel Bilgi

Malumunuz bir üniversite sınavını geçtikten sonra Boğaziçi’nin dil yeterlilik sınavını geçerseniz bölüme başlıyor, geçemezseniz hazırlığın yolunu tutuyorsunuz ya da kimilerimiz hazırlık sınıfı okumayı tercih ediyor.

Bölüm 4 yıl, benim gördüğüm kadarıyla ilk iki yıl hazırlık ve alt yapı oluşturma, sonraki iki yıl ise uzmanlaşma dönemi.

Lisans hayatı boyunca pek çok farklı bölümden pek çok farklı insanla ders alma imkanınız var. Bu oldukça önemli bir fırsat, hem daha geniş bir çevreye ulaşma hem de insan ufkunu açma adına faydalı.

İngilizceye ek olarak ikinci bir yabancı dilin öğrenilmesi gerekiyor. Şu anki olasılıklar Almanca, Fransızca ve Japonca. Tercih tamamen size kalmış.

Üniversitede farklı olan ne?

Artık her şeyi siz planlıyorsunuz. Sabahleyin sizi uyandırıp hadi kalk yavrum okula diyen bir anneniz ya da oğlum geç oldu yat diyen babanız yanınızda olmayabiliyor. Önünüzde sürekli olarak seçimler var. Bir seçime evet demek başka bir seçime hayır demek anlamına gelebiliyor. Alacağınızı dersleri, arkadaş çevrenizi, katılacağınız etkinlikleri hep siz seçiyorsunuz.

Çok aktif ya da çok sakin bir lisans hayatı geçirmek tamamen sizin elinizde ve tercihlerinize kalmış. Ders çalışmak, derslere gitmek ya da gitmemek, sınıfı geçmek ya da geçmemek sonuçlarını göğüslemeye hazır olduğunuz sürece istediğiniz şekilde karar verebileceğiniz konular. Ancak Boğaziçi gibi güzel bir ortamda insanın kendine bir şeyler katmadan hayatını devam ettirmesi en hafif tabiriyle üzücü olur.

Sadece merhaba demek amacıyla başlanan bir yazı için sözü gereğinden uzun tutmuş oldum belki de ama en azından belli temel noktalar açıklığa kavuşmuş oldu. İlerleyen yazılarda daha fazlasını, faydalısını ve güzelini paylaşabilmek dileğiyle.

Dilciler, bunları da okuyun

Dilci öğrenciler için yararlı olacak yazılar.

27 thoughts on “Boğaziçi Çeviribilim

 1. Merhaba, be 11.sinif ogrencisiyim suan bolum olarak ingilizce sectim bu sene temel ingilizce gorup seneye lys ye hazirlanacagiz, size sorum şu 2 senelik egitimle bogazici ceviribilime girmem mumkun mudur? bu bolumu ve üniversite yi cok istiyorum ve burdan mezun olursam is bulma olanagim yuksek midir ? Teşekkürler.

  1. Şeyma merhaba, aslında mesela 2 senede alacağın eğitim değil, 2 senede senin ne kadar çalışacağın. Boğaziçine gelmek iyi bir derece yapmak istiyorsan, okulda öğrendiğinin birkaç katını kendi başına öğrenmen gerekecek. 2 sene iyi değerlendirilirse yeterli bir süre. Ben kendim 2 yılda hazırlanmıştım. Çeviribilimin doğrudan garanti ettiği bir meslek yok. Ancak sen kendini yetiştirir ve bir sektör seçersen mezuniyet sonrası çalışabileceğin pek çok iş olur.

 2. Merhaba.11.sınıf dil ogrencisiyim.bolumumu bu yıl sectim.Boğaziçi ile yatıp onunla kalıyorum diyebilirim.elimden geleni sonuna kadar yapmaya çalışıyorum.Bunun yeterli olmadığına ve benden daha iyilerinin olduğunu da biliyorum.Benim yazma amacım Boğaziçi çeviri bilimini YGS de kaç net yaparak kazanabilecegim ve bir de Boğaziçi olmazsa şu üniversitelerde olur dediginiz üniversiteler varsa onları da yazarsanız sevinirim.şimdiden sorumu cevapladiginiz için çok tesekkur ediyorum…

  1. Huma merhaba, açıkçası ben sınava gireli epey zaman oldu güncel netleri bilmiyorum ama değişmeyen bazı kurallar var. İngilizce ve Türkçe ve sosyal netlerin çok yüksek olmalı, ayrıca sayısal bölümlerden de yapabildiğince yüksek yapmalısın. Şimdiden benden daha iyiler de var diye sıkıntı yapma, kendini geliştirmeye bak. Bir hedef genelde o hedef için en çok ve en planlı çalışanlara nasip oluyor. O açıdan düzenli olarak çalış, kendini geliştir. Kaç netle olurda çok, olabilecek en yükseği yapmaya odaklan. Diğer üniversiteler için ise aklımda özel bir sıra yok.

 3. Merhabalar ben lise 3.sınıf öğrencisiyim bu sene lisede ingilizce bölümünü tercih ettim, benimde hedefim Boğaziçi üniversitesi çeviribilim bölümü fakat sene başında dersleri boşladım ama bundan sonra düzenli çalışmayı düşünüyorum malum yaklaşık 1 sene sonra sınav var konuları yetiştiremiyeceğimi düşünüyorum hedefimi tutturamazsam sınava tekrar hazırlanmak istiyorum sizce 1 sene gibi kısıtlı sürede konuları yetiştirebilir miyim ? Birde Boğaziçi çeviribilim için 1 sene daha beklemeye değer mi ?

  1. Bir senede çok sıkı bir program ve düzenli çalışmayla konular yetişir. Boğaziçi bence bir sene beklemeye değer. Hayata artı bir değer katıyor.

 4. Merhaba. Ben fen lisesi öğrencisiyim. Sayısaldan hazırlanıyorum ama İngilizce’ye çok fazla ilgim var. Şu an YGS denemelerinde 135, LYS-5 denemelerinde 73 net civarı yapıyorum. Bu netlerin bana getirebileceği sıralama sizce kaçtır? Boğaziçi Çeviribilim için sizce yeterli midir? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba, açıkçası yabancı dilde dereceyi getiren şeylerden birisi İngilizce, Türkçe ve sosyale ek olarak yüksek sayısal neti yapmaktır. Şu anki 73 net bence yeterli değil ama bunu 3-4 net yükseltip sayısaldan da yüksek net alırsanız Boğaziçi Çeviribilimi kazanabilirsiniz.

 5. Sayısal netlerim zaten yüksek olduğundan ve çoğu dilci matematik ve fende çok fazla net yapamadığından bu yönde avantajım var diye düşünüyorum. Ama YGS geçsin bi, LYS’ye ağırlık vermek istiyorum. Denemelerde sonuçlarımı 76 nete kadar yükselttim, umarım kazanabilirim. Cevabınız için teşekkür ederim 😊

 6. Merhaba, ben 11.sınıf sayısal öğrencisiyim. LYS-5 lerden 65 net falan yapıyorum. Bu bölümü çok istiyorum ve kendime inanıyorum ama sorum şu, bu bölümde öğrenim görmek zor mu? Sizin için zorlayıcı mıydı? Şimdiden teşekkürler.

  1. Emin merhaba, bölüm kolay değil ama öyle aşırızor da sayılmaz. Eğer iyi olmak, işini hakkıyla yapmak istiyorsan zaten çok çalışıp emek harcamak gerekiyor. Ancak dili seven, öğrenmeyi seven biriysen bu sana keyif verir, çalışıyormuş gibi hissetmezsin.

 7. Merhaba, ben bu yıl sınava girdim ve güzel bir sonuç aldım eğer bir aksilik çıkmazsa Boğaziçi’ndeki tüm dil-1 bölümlerine puanım yetiyor. Ama hangi bölümü yazacağımı bilemiyorum. Edebiyata ilgim var İngiliz Dili ve Edebiyatı ile Çeviribilim arasında gidip geliyorum, bir de Dilbilim var tabii. Bu bölümlerin birbirinden farkı nedir, hangisinin iş imkanları daha iyi, hangisinde kendime daha çok şey katabilirim vs. cevap verirseniz çok memnun olurum. Ve lisede de hazırlık okumuş biri olarak, sizce tekrar hazırlık okumalı mıyım?

  1. Damla merhaba, açıkçası bu alanlardan her birinde de kendini iş bulup kariyer yapabilirsin. Ancak hepsinin çizgisi farklı olur. Dilbilim’de normal iş bulmak zor olabilir. O sebeple muhtemelen akademik bir kariyer gerekebilir. Dil edebiyatta ise daha çok yazar, editör, içerik üretici tarzı işler görüyorum son zamanlarda. Çeviribilim ise yazılı ve sözlü çeviri işleri ya da akademik kariyer şeklinde ilerleyebilir. Yani her birince potansiyel var. Ancak ne kadar iyi bir kurumda çalışacağın ya da mesleğin senin kendini ne kadar iyi yetiştirdiğine, okulda öğrendiklerin dışında ne tür beceriler kazandığına bağlı olacak. Yani en kötü bölüme gidip en iyi yapmak da mümkün, en iyi bölüme gidip en kötü işi yapmak da. Boğaziçinde diğer bölümlerden ders alma özgürlüğün var. Yani hangi bölüme gitmiş olursan ol, diğer bölümlerden ilgini çeken derslere katılman mümkün. Bu da çok güzel bir fırsat. Bölümlerin farklarına gelirsek, dilbilim daha teorik bir bölüm, öğrendiklerini eğer bu alana çok ilgin yoksa hayata uygulamakta zorlanabilirsin. Dil edebiyat da adı üstünde sürekli eser inceleme, eski ve yeni edebi eserleri analiz etme ile geçen bir bölüm. Bazı yazarlık ve teori dersleri de var. Çeviribilim de hem teori var hem pratik var. Bölüm seçimini yapmadan önce o bölümlerin verdiği derslere, hocalara ve ders programlarına, mezunlarına iyice bak araştır. Hangisi sana daha çok hitap ediyorsa ona git. Hazırlık konusunda ise eğer İngilizcen iyiyse hazırlık okumaya gerek yok, değilse okuman gerekir. Zaten Boğaziçinin hazırlık sınavına girip geçebilecek seviyedeysen okumana gerek yok. Eğer geçemezsen demek ki hazırlık gerekiyor. Kolay gelsin.

 8. Merhaba, ben 11. sınıf dil öğrencisiyim ve buradaki herkes gibi Boğaziçi tutkunuyum. Çeviribilim okumak istiyorum fakat verilen dersler hakkında somut bir bilgiye ulaşamadım. Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Ayrıca sitenizin amacını da çok takdir ettim, bizlere bilgi sağladığınız için teşekkürler.

  1. Merhaba Ebru, ders içeriklerine buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Bu Boğaziçinin kendi tanımları ama tabi dersleri öğrencilerin dilinden dinlemek daha iyi fikir veriyor. Bir de her dersin içeriği o dersi o dönem veren hocaya göre değişebiliyor. Yani aynı dersi iki hoca çok farklı işleyebilir.

 9. Merhaba, bu yıl mütercim-tercümanlık/çeviribilim için hazırlanıyorum.Bugün Boğaziçinin genel sayfasında Çeviribilim bölümünün İngilizce açıklama kısmını okurken Almanca veya Fransızca derslerinden 24 kredi tamamlanması gerektiği yazıyordu ama Japonca seçeneğinin belirtilmediğini farkettim ancak Çeviribilim bölümünün kendi sayfasında Japonca dersi yazıyor.Asya dillerine de ilgim olduğu için bu konuyu merak ettim.Mesela siz zorunlu veya seçmeli farklı dil derslerinizi nasıl almıştınız? İngilizce eğitimi yeterli olabilir fakat 2.ve 3. yabancı diller konusunda eğitimi yeterli buluyor musunuz?O dillerden de çeviri yapabilecek düzeye geliniyor mu?Bu konularda da fikrinizi söylerseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Aytuğ en son hatırladığım kadarıyla Japonca’da da 24 kredi tamamlanıyordu. Site güncellenmemiş olabilir. Ben Almanca almıştım. Tüm kurları bitirip son sene çeviri dersleri yapmıştık Almanca. İkinci yabancı dil konusu biraz karışık açıkçası. Bu tamamen kişinin özverisine bağlı. Sadece okul derslerine bağlı kalınırsa çok güçlü olmuyor. Bireysel ek çalışma da gerekiyor. Bu tüm diller için böyle ama okulda her dil için iyi hocalar var. Mesele sevdiğin dili seçip o dilin dersini senin en çok verim alacağın şekilde veren hocadan almak. Aynı dersi bir sürü farklı hoca verebiliyor çünkü. Okul bitince çeviri düzeyine gelen de var gelmeyen de var yani. Tamamen kişisel. Benim ikinci yabancı dilim Almancaydı. Ancak lisansta pek çok farklı ilgi ve işle ilgilendiğim için Almanca’nın üstüne pek düşmedim. Fakat Almanya’ya gittiğimde ihtiyaçlarımı karşılayacak kadar Almancam oluşmuştu.

 10. Merhaba ben 11.sınıf fen lisesi öğrencisiyim.Dile geçmeye 15 tatilde karar verdim.İngilizce ye ilgim fazla sadece kelime eksiğim var.Ben de diğer arkadaşlar gibi Boğaziçi olsun Hacettepe olsun iyi yerlere gelmek istiyorum gerçekci düşünürsek benim dil kazanabilmem 1. Senede mümkün müdür ?

  1. İlayda merhaba, 1. sene de mi 1 sene içinde mi? 1 yıllık bir hazırlık ile mümkün. Eğer İngilizce temelin iyi ise ve İngilizce dışında sınavdaki diğer konularda çok eksiğin yoksa yoğun bir İngilizce çalışma programı takip ederek iyi bir İngilizce programı kazanman mümkün.

   1. Nokta yanlışlıkla olmuş kusura bakmayiniz. 1 senede olacakti. İngilizce temelim sağlam okulumdaki ingilizce hocam “eğer fen lisesinde okumasaydın ben seni dile yönlendirirdim ” dedi. Zaten doktorluğa avukatlığa pek eğimli değildimbu tercihi yapmama büyük destek oldu ilginiz icin cok tesekkuler ayrica 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir