İçeriğe geç

Boğaziçi Çeviribilim’e Girmek ve İş Hayatı

boğaziçi çeviribilim sorular

Merhaba, ben 11. sınıf öğrencisiyim ve okulumun dil bölümündeyim. Çok uzun zamandır da hedefim Boğaziçi Çeviribilim’dir. Size sormak istediğim birkaç soru var; ilki, YGS ve LYS’de minimum ne kadar net gerekir, bu konuda kendime bir hedef koymak istiyorum. İkincisi, hazırlık sınavını geçebilmek adına önceden TOEFL sınavına girenler için puan barajı nedir? Üçüncüsü, okulun mezun olduktan sonra iş bulma konusunda avantajları nelerdir? Mezun olduktan sonra iyi bir yere tutunabilmek için ek eğitim şart mıdır? Şimdiden teşekkür ediyorum.

YGS & LYS minimum puanlar

Ben mezun olalı sınav sistemi çok değişti. O sebeple şu anki netlerden haberdar değilim. Sana tavsiyem elinden gelenin en iyisini yap. Sıralama olarak ilk 70’te olsan iyi olur.

Boğaziçinin Hazırlığını Atlamak

Hazırlığı geçmek için TOEFL’dan 79, IELTS’ten 6.5 isteniyor. TOEFL writing bölümü notu en az 22, IELTS için ise en az 6.5 olmalı.

Mezuniyet & İş Bulma

Boğaziçi etiketi ve markası önemli bir değer. Ancak kendi başına çok yol aldırmaz. Öğrencinin kendini eğitim hayatı boyunca geliştirip, okulun sunduğu imkanlardan faydalanması gerekir. Eğitim hayatında, kariyerin için gerekli hazırlıkları yaparsan ek bir eğitim ihtiyacı olmaz.

Bence girişimcilik ve yenilikçilik Boğaziçi ruhuyla çok uyumlu değerler. O açıdan, kendini iyi yetiştirip, çalışmak istediğin alanda yenilikçi ve girişimci olursan, çok güzel çalışmalara imza atabilirsin.

Dilciler, bunları da okuyun

Dilci öğrenciler için yararlı olacak yazılar.

“Boğaziçi Çeviribilim’e Girmek ve İş Hayatı” hakkında 6 yorum

 1. merhabalar ben 10. sınıfım ve lise hayatımda dil bölümü seçerek hedefim olan Boğaziçinde çeviribilim okumak istiyorum fakat kaygılarım var size birkaç soru sormak istiyorum ilk olarak her ne kadar ileride boğaziçi mezunu olabiliceksemde bu tek başınayeterli değil çeviri bilim okurken çift anadal yapabilirmiyim yapbilirsem hangi alanlarda ve iş imkanları olarak sıkıntı çeker miyim finansal açıdan

  1. Hüseyin Demirtaş

   Çift anadal bizim bölümle zor. Yandal olabilir ama. Açıkçası iş imkanları tamamen kişinin kendisini geliştirmesine ve girişimciliğine bağlı.

  1. Hüseyin Demirtaş

   Merhaba Nazife Hanım, bölümün İngilizceyi geliştirmekte kesinlikle katkısı var ama dil nihayetinde bireysel çaba ve gayrete çok bağlı. Aynı bölümden daha iyi ve daha kötü telaffuza sahip mezunlar bulabilirsiniz. Yani bölüm altyapı sağlar ama asıl gelişim bireysel pratikle olur.

 2. NAZIFE GÜZELALP

  Hocam ben Anadolu üniversitesi açıköğretim fakültesi ingilizce öğretmenliği mezunuyum.Fakat ne bölümden ne aldığım eğitimden nede okuldan kesinlikle hiç memnun kalmadım bu sene üniversite sınavına tekrar giricem hedefim Boğaziçi üniversitesi Çeviribilim bölümü Bize okulda Grammer dilbilim yanii pronunciation nede yazılı sözlü çeviri adına hiçbişey öğretmediler Eğer bu bölümü okursam ilkokuldan Üniversiteye tüm kademelerde ders verebilirmiyim? Teşekkür ederim

  1. Hüseyin Demirtaş

   Merhaba Nazife Hanım bildiğim kadarıyla Çeviribilim mezunları MEB ile doğrudan öğretmenlik yapamıyor. Öğretmenlik olması için önce formasyon alınması gerekiyordu yani hedefiniz MEB ile öğretmenlikse ona göre plan yapmakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.