İçeriğe geç

Boğaziçi Çeviribilim: Soru ve Cevaplar

Zaman zaman üniversiteye hazırlanan gençlerden eski mezunu olduğum çeviribilim bölümüyle ilgili müfredattan mezuniyet sonrası döneme, iş alanlarından teknolojiye kadar uzanan geniş yelpazede sorular geliyor. Bu yazışmaları düzenleyip hem bir kaynak olması, hem de yeni öğrencilerin olası sorularına cevap vermesi için derlemeye karar verdim. Soruların sahiplerine de kıymetli soruları için teşekkür ediyorum.

Soru

Boğaziçi Üniversitesi yabancı uyruklu öğrencileri kabul ediyor mu? Çeviribilim dikkatimi çeken bir alan oldu. Ancak babamla bu konuyu konuştuğumda bana söylediği Boğaziçinden mezun çoğu kişinin ingilizcesi zaten çok iyi olduğundan herhangi bir bölümünden mezun olanlar da çeviri yapabiliyorlar yani bu bir yan dal olabilir, oldu. Benim sormak istediğimse bu bölümü niçin okumak gerekir yani niçin sonradan bir yan dal olarak düşünmek değil de eğitimini dört sene boyunca almak? Ne gibi katkıları olacak bunun ileride,beni dili çok gelişmiş olanların da tercümanlığından ne ayıracak bu bölümü okumam? Ve Boğaziçi Üniversitesi öğrenci kabul ederken, bir ön sınav yapıyor mu İngilizce seviyesini ölçmek için? Yoksa hazırlık mı okunuyor?

Cevap

Boğaziçi yabancı uyruklu öğrencileri uluslarası sınavlarla kabul ediyor (SAT) ancak bu kontenjanlar sınırlı. Babanızın yorumuna gelince Boğaziçinden mezun olan herkes işini görecek kadar İngilizce bilir ama herkesin İngilizcesi çok iyi değildir. Bunu açıkça söyleyebilirim. Kaliteli yazılı ve sözlü çeviri yapan insan sayısı sınırlı, sıradan metinleri herkes az buçuk çevirmeyi dener ama uzmanlık gerektiren, tıp, hukuk, teknoloji gibi konularda yetişmiş eleman çok fazla yok. O açıdan çeviride özelleşmek önemli.

Bölümde çeviri eleştirisi, teorisi, pratiği yapılır yani o nitelikler çerçevesinde you are more qualified than others to talk on translation and interpreting. Bu arada şu anki İngilizce seviyen nasıl? O bölümde senin adına önemli bir faktör olur.

Çeviri konusuna devam edecek olursak, ben de çevirinin başka becerilerle desteklenmesi gerektiği taraftarıyım. Mesela iyi bir dil becerisi, teknoloji, pazarlama, uluslarası ticaret vb. gibi alanlarla birleşince harikalar çıkar ortaya. Benim özel ilgi alanım dil becerilerimin yanı sıra teknik becerilerimi geliştirmek. Şu an bu satırları sana [bir TV] binasından yazıyorum bu arada 🙂

Mesela başka bir ek beceriye sahip olmayan bir çevirmen olarak yazılı ve sözlü çeviri işleri bulursun ancak ne kadar ek becerin varsa önüne o kadar çok fırsat çıkar.

Mezun olan arkadaşlarım üzerinden konuşacak olursam akademisyenlik için Felsefe, Sosyoloji ya da benim gibi Bilişsel Bilim çalışanlar var, devlette ve özelde İngilizce öğretmenliği ya da okutmanlık yapanlar var. Özel sektörde büyük ve küçük ölçekli şirketlerde, vakıflarda çalışanlar var. Çevirmenlik yapanlar ya da çevirmenlikle alakasız işler yapanlar var. Yani anlayacağım epey geniş bir yelpaze. Yani bölümü bitiren herkes çevirmen olmuyor.

Üniversiteye kabul olan öğrenciler BUEPT sınavına girer. Bu bir İngilizce yeterlilik sınavıdır, geçenler bölüme başlar geçemeyenler bir yıl hazırlık eğitimi alır. Sınav yeni kayıtlar olanlar için Eylülde yapılır ancak TOEFL’da üniversitenin istediği puanı almışsanız BUEPT’e girmeden TOEFL ile hazırlığı geçebilirsiniz.

Soru

Ben 12.sınıf yabancı dil bölümünde okuyorum ve benim de hedefim Boğaziçi Çeviribilim bölümü. Bu yüzden size birkaç sorum olacak.Nasıl çalışmamı önerirsiniz, hangi yayından çalışmam gerekir? Lys sınavına Fransızca’dan giren birisi İngilizce Bölümü tercih edebilir mi ? Çeviribilim’de gördüğünüz dersler nelerdi ? Çeviribilim bölümünü kazanan biri hazırlık sınavında zorlanır mı ? Şimdiden teşekkür ediyorum.

Cevap

İngilizce, Türkçe ve sosyal netleri full ya da ona yakın olmalı, sayısal alanlarda elinden gelen en yüksek neti çıkarmalısın. İlk önce dil, türkçe ve sosyal netlerini en yüksek seviyeye çıkar sonra diğerlerine odaklan.

Fransızcadan giren biri İngilizce tercih yapabiliyor mu şu an bilmiyorum. Eskiden böyle bir şey mümkündü hala geçerli mi emin değilim.

İngilizceden sınava girip Çeviribilim kazanan biri Boğaziçi hazırlıkta çok zorlanmaz. Çoğu Boğaziçili dilci kısa bir eğitimle Boğaziçi hazırlık sınavını atlayabilir.

Ders programı detaylarına buradan ulaşılabilir.

Soru

Merhaba, son sınıf dil öğrencisiyim. İngilizce’de oldukça iyiyim, iyi netler çıkarıyorum. Okul birinciliğim de var. Ancak tüm bunların hedefim olan Boğaziçi Üni. Çeviribilim için yeterli olduğunu düşünmüyorum. Çok kaygılıyım, karamsarım. YGS sınavı da yaklaşıyor. Önerileriniz nelerdir, ne yapmalıyım? Okul birinciliğinin bana Boğaziçi Üniversitesi için katkısı olur mu? Şimdiden çok teşekkürler…

Cevap

Merhaba, üzerine düşeni yap, düzenli çalış, başarı gelir. İngilizce netlerini tam yapmaya gayret et, Türkçe ve Sosyalin iyi olsun, onlar bitince matematik ve fen bölümlerinden de mümkün olduğunca iyi yap. O kısımlar derece getiren kısımlar. Bizim bölüme gelenlerin çoğu okul birincisi olduğu için okul birinciliği kontenjanı çok işe yaramayabilir ama diploma notunun yüksek olması önemli. Bir puan bile sıralamayı çok değiştirebilir.

Önerim düzenli çalış, eksiklerini tespit edip onları düzeltmek için çalış, adım adım netlerini yükselt. Stresi, kaygıyı bir kenara bırak, kendini ilerletmeye ve üzerine düşeni yapmaya odaklan.

 

Soru

Lise son sınıf ve dil bölümü okuyorum.İngilizce seviyem upper-intermediate/advanced arası.Boğaziçi Çeviribilim bölümü hedefim.İnternette bu bölümle ilgili araştırma yaparken sitenizi gördüm,yazılarınızı okudum.Gerçekten güzel bir site hazırlamışsınız ellerinize sağlık. Ben hedefimi belirledim aslında ama bu bölümle ilgili detaylı bilgi almak istiyorum.Mesela Boğaziçi’nin tüm dünyada 50’den fazla üniversiteyle değişim anlaşması varmış yani bu da yurtdışı şansı demek.Ayrıca her yıl 2 büyük konferans oluyormuş bilim insanları vs. katılıyormuş. Sanırım biraz uzun oldu ama bu konuyla ilgili sizin gibi tecrübeli birinden yardım almak benim için çok iyi olacak.
Mesajınızı dört gözle bekliyorum 🙂

Cevap

Boğaziçi imkan sunar. Ancak onu kullanmak öğrenciye düşer. Yani Boğaziçine gelip hiçbir şey öğrenmeden, hiçbir imkandan faydalanmadan da mezun olabilir bir öğrenci. Evet okul çokkültürlü, bir sürü uluslararası etkinlik var. Pek çok yabancı hoca ve öğrenci var. Türkiyedeki en güzide okullardan biri, benim için bir numaralısı.

Boğaziçine gelmek bol çaba, düzenli ve planlı çalışmayı gerektiriyor. Sürekli kendini ilerletir ve gayretli bir şekilde çalışırsan olmaması için bir sebep yok.

Kolay gelsin,

Soru

Ben 10. sınıf öğrencisiyim. B2 seviyesinde İngilizce B1 seviyesinde İspanyolca ve A2 seviyesinde Portekizce biliyorum. Sayısal derslerimde iyi olduğu için 11. sınıfta hangi bölümü seçeceğimi bilmiyorum. Dile yönelirsem ileride keşke sayısala yönelseydim der miyim ve Boğaziçi Çeviribilimde İngilizce dışında en fazla kaç dilin eğitimini alabiliriz?

Cevap

Eğer girişimci bir ruhun var ise dil sana fayda sağlar.

Sayısal bir bölümde ise iş garantin ilerde daha yüksek olabilir. Sayısal okuyup daha sonra istersen dile yönelmen de mümkün ancak ilerleyen yaşlarda bu daha zor olur.

Boğaziçi Çeviribilimde İngilizce dışında ikinci bir dil zorunlu. Bu Fransızca, Almanca, İspanyolca gibi bir dil olabilir. Bunların dışında pek çok başka seçmeli dil dersi de var. Ermenice bile vardı.

Alan seçimine dönersek hayat boyu sürdürebileceğin, ilgini çeken bir şey seçmeye çalış.

Soru

Merhaba hocam 🙂 ben 11.sınıfım bu yıl alan seçtik ve ben de dil bölümünü seçtim. Yarın başlıyor derslerim. Çok heyecanlıyım… İngilizce ile ilgili bir şeyler yapmayı çok seviyorum, hocalarım yeteneğimin olduğunu,bu alanda başarılı olacağımı söylediler. Benimde derslerim çok iyi geçen yıl sonu ort. 90’dı yani matematikten falan kaçmak için seçmedim bu bölümü. Bazı sınıf arkadaşlarım o yüzden seçtiler. Ama LYS 5’e girecek olmak beni korkutuyor… Siz de mi lise de dil bölümünü okudunuz ? Bunu sormak istiyorum :)) Bir de önerileriniz ve fikirlerinizi bekliyorum :))

Cevap

Severek dil bölümüne gelmek büyük bir artı çünkü insan sevdiği işi daha iyi yapar. Evet ben de lisede dil okudum. Aynı şekilde beni de hocalarım yönlendirdi. LYS 5 seni korkutmasın, düzenli çalışıp piyasada var olan bütün kaynakları çözmeye çalış. Zaten sınavdan önce her şeyi çözüp öğrendiysen sınav rahat geçiyor. Bir de bol bol TED.com izle oradaki kelimeleri öğren. İngilizce takip edip okuduğun siteler olsun. Yani İngilizceyi ders dışında sürekli aktif olarak kullan.

Başarı gelir,

Strese girecek bir şey yok. Strese harcanan enerji çalışmaya ayrılmalı. Matematik netlerim başta epey düşüktü. Daha sonra sınavda çıkan konuları tek tek çalıştım. Her bir üniteyi öğrenene kadar çalıştım. Zamanla netlerim bir bir artmaya başladı ve en sonda güzel bir puan aldım. Yani mesela düzenli ve planlı çalışıp yılmamakta.

Dilciler, bunları da okuyun

Dilci öğrenciler için yararlı olacak yazılar.

“Boğaziçi Çeviribilim: Soru ve Cevaplar” hakkında 87 yorum

 1. ya benim merak ettiğim tercmanların ne kadar maaş aldıkları. Sonuçta Türkiye’de yaşamak zor ve bir çok insan “ingilizce artık öyle süper bir şey değil herkes biliyor ” kafasında ve sizden ricam bunu açıklarmısınız ve ne arlıkta maaş aldıklarını söylermisiniz tam bir değer ve rakam olmadığını biliyorum ama ortalama bir rakam tahmininiz tecrübeli biri olarak yeteri olacaktır.Şimdiden teşekkür ederim :))

  1. Hüseyin Demirtaş

   Aleyna merhaba tercümanlık çoğu zaman serbest bir meslek olduğu için tercümanların kazançları çok farklılık gösterir. Kimisi 2 bin kazanır kimisi 4 bin kazanır kimisi daha fazla kazanır. Gelirin işini ne kadar iyi yaptığına, hangi müşterilerle ya da kurumlarla çalıştığına ve sosyal çevrene bağlı olarak şekil alır. Bir devlet kurumunda tercümanlık sanıyorum pozisyona göre 3-4 bin arası oluyor.

   1. Merhaba, ben Sat sınavına giriyorum. Puanlarımı ortalama 1200-1250 lerde geliyor. Taban puanı da 1250 bildiğim kadarıyla. 680 matematik şartı var. Taban puanı alırsam uluslararası ilişkiler beyan iktisat bölümğne girebilmem şansım nasıl? Şimdiden teşekkürler

    1. Hüseyin Demirtaş

     Merhaba, Çevibirilim olarak diploma alınıyor, mütercim tercümanlık olarak değil. İş ilanlarında da çeviribilim diye geçiyor.

   2. Merhabalar, ben 11. sınıfı okulumda dil sınıfı açılmadığı için eşit ağırlık bölümü okudum. (Hataydı, evet.) İkinci dönem öğretmenlerimiz konuları erken bitirdiler ve iki ay YGS konularıyla çalıştık. Bir yandan İngilizce için özel ders almaya başladım.( İngilizcem kötü olduğundan değil, LYS ‘ye yönelik çalışıyorduk.) Son yılımı İzmir Ege Aktif Temel Lisesi’nde geçireceğim. Temel lise olmadan önce bile oldukça bilindik bir dershaneydi (Dil alanında) Okulun son günü bir aylık LYS yönelik çalışmamla bir Dilko denemesine girdim ve 65 net çıkardım. (İlk LYS denememdi ve alanım değildi, sevinmiştim.) Yıl sonu ortalamam 89’du bu yıl. Yazın yeni okulun hızlandırma programına katıldım ve cidden memnun kaldım. Bu yaz matematik ve fen derslerinden kurslara katıldım bir yandan da İngilizce eksiklerimi kapatmaya çalıştım. Sosyal ve Türkçeye ne kadar ağırlık verdim bir şey diyemem ama, her gün 10-15 paragraf sorusu çözüp haftanın 3-4 günü sosyal derslere göz gezdirmeye çalıştım..İşte böyle..Boğaziçi Çeviribilim’i gerçekten çok istiyorum, benim için neler önerirsiniz..? :’)

    1. Hüseyin Demirtaş

     Merhaba Gizem, isteyen ve çalışan insan başarır. Sen istemiş ve çalışmışsın. Bu motivasyon ve gayretle gidersen olur bence. Temel tavsiyem İngilizce netini fullemeye çalış. İlk önce İngilizcede ne kadar eksiğin varsa kapat. Kelime, gramer, paragraf. Bol bol kitap, dergi, site oku. Mesela düzenli olarak BBC okuyabilirsin ya da Huffington Post. İngilizceyi hallederken Türkçe ve Sosyal netlerini de fullemeye gayret et. Sonra da sırayla mat ve fen çalış. Derece yapmak için her alandan iyi not almak lazım.

   3. Merhaba 🙂 Ben Bursa’da iyi bir lisede okuyorum. 11. sınıfa geçtim aslında dil okumak istiyordum ama okul sınıf açmadı bende iyi bir okul olduğu için ayrılmak istemedim ve eşit ağırlık seçtim. Dışarıdan kursa giderek iyi bir yer kazanmak istiyorum şimdiki seviyem b2. Eğer ki iyi bir yer kazanamazsam bir sene ingilizcenin üstüne düşüp tekrar denemeyi düşünüyorum. Sizce bu mümkün mü ve nasıl bir planla çalışmalıyım? Teşekkürler..

    1. Hüseyin Demirtaş

     Merhaba Nuran, evet bu mümkün. Yani kendin çok çalışırsan dili seversen, piyasadaki temel kaynakları çözersen iyi bir puan alabilirsin. Plan olarak ben bol bol okumanı öneririm. 30-40 tane graded reader oku sonra okuma temelli dil çalışmaları yap. Reading diğer becerilerin temelini oluşturuyor.

    1. Hüseyin Demirtaş

     Reyyan merhaba, kişinin kesinlikle kendi sevdiği ve takip ettiği kaynaklar olmalı. Ancak bunların yanı sıra dünyadan haberdar olan bir birey olmak ve dili daha iyi kavramak adına TED.com kesinlikle takip edilmesi gereken bir adres. Buna ek olarak The Atlantic ya da Scientific American gibi siteler de takip edilebilir. Kitap olarak açıkçası her bir türden en çok okunan 3 kitabı okumanı öneriririm. Mesela business, marketing, biography, novels gibi türler. Ayrıca podcast dinlemeni öneririm. Pek çok güzel program var. Intelligence Squared bunlardan biri.

    1. Hüseyin Demirtaş

     İş imkanı kişiye göre değişir. Şirketlerde ya da devlet kurumlarında çevirmenlik ya da uzmanlık yapılabilir, okutman ya da öğretmen olunabilir. Bunlar en sık görülenleri. Bunun dışında özelleşip farklı alanlarda çalışan pek çok mezun var. Kazanç ise 2 bin ile 4 bin arası olabilir.

   4. Merhaba Ben Yasemin . 11.snf dil ogrencisiyim . Bu sene ingilizceye agirlik veriyorum kelime eksigi oldugu icin Surekli kelime calisiyorum. By yuzden ygs konularina zaman ayiramiyorum hafta da en fazla 1 gun . Nasal bir calisma programi uygulaya bilirim

   5. Hocam merhaba. Ben polis koleji mezunuyum ancak farklı bir alana yönelmek istediğimden tekrar üniversite sınavina girmeye karar verdim. Yabancı dilim iyi olduğundan ve bu alanda meslek edinmeye istekli olduğumdan dolayı bölümünüz ilgimi çekti. Şu anda aşağı yukarı bu bölümü kazanabilecek seviyedeyim. Şu anda bağımsız olarak çeviriler de yapıyorum. Benim sorum, okuduğumuz lisenin bu bölüme yerleşmede etkisi var mı? Lisede dil bölümü okumuş olmak gerekiyor mu? Şimdiden teşekkürler.

    1. Hüseyin Demirtaş

     Muhammed Bey merhabalar, açıkçası son durumdan haberim yok. Ben sınava gireli yıllar oldu. Öğretmenlikte lise puanı gelebiliyordu ben öğretmen liseli olduğum için ancak çeviribilime yerleşmede herkes eşitti diye hatırlıyorum.

   6. Merhabalar.
    Vermiş olduğunuz bilgiler ve içerikler gerçekten çok değerli. Bu çalışmanızı bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.
    Dil bölümünde okumaktayım. 12.sınıfım ve Mart ayında malum Ygs var. Şu an Türkçe 38 Sosyal 36 Mat 16 netler civarındayım. Bu durumda ygs 3’ten 20 bin ile 30 bin ortalama aralığında sıralamam oluyor. (geçmiş seneler baz alındığında) İngilizce durumum ise, halen bitirmediğimiz 2.dönem konular olduğundan dolayı, mevcut üst düzey denemelerde 45-55 aralığında netler alıyorum. Özetlediğim durumumu ele alırsak tavsiyeniz ne olur? ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

    1. Hüseyin Demirtaş

     Okan merhaba, acilen İngilizce netlerine yüklenmen lazım. İngilizce konuları öğrenip test çözmek için okulu ya da birini beklemene gerek yok. Herhangi bir iyi sınav kitabından çalışıp öğrenebilirsin. Öncelikle tavsiyem bu olur.

   7. Merhaba hocam ben 9.sınıf öğrencisiyim.Şimdiden Toefl eğitimi alıyorum ve 11.sınıfın yazında toefl sınavına gireceğim. Çeviri bilim istiyorum, hedefim için daha çok erken bence ama buda seçeneklerim arasında bu yüzden ben şunu ögrenmek istiyorum.Ben Toefl diploması alırsam bu benim için nasıl bir katkı sağlıyıcak üniversiteye girmeme ve çeviribilimden mezun olup hangi mesleklere sahip olabilirim Tabiki kişiye bağlı ancak ben yinede olanaklari bilmek istiyorum.. Şimdiden teşekkürler hocam.

    1. Hüseyin Demirtaş

     TOEFL’dan 79 üstü alırsan ve Writing en az 22 gelirse Boğaziçi hazırlık sınıfını atlarsın. Böyle bir artısı olur. Ayrıca elinde uluslararası bir dil belgesi olur. Çeviribilim sonrasında açıkçası pek çok meslek olabilir. Bölümde kendini ne yönde geliştirdiğine bağlı. Sözlü veya yazılı çeviri, okutmanlık, editörlük, yazarlık, sosyal medya, insan kaynakları veya akademisyenlik gibi alanlar olabilir.

   8. Merhabalar.
    Benim hedefim boğaziçi çeviribilim ve lys de sorunum olacağını düşünmüyorum.Ayrıca lisede sayısal öğrencisiydim ve sosyalde çok net yapamadım.Sonuç olarak ygs3te 75 bindeyim.Sıralama hesaplaması yaptığımda 75 netin üzerinde yaparsam 700 gibi bi sıralamam oluyor.Tabi hedefim 80 yapmak.Yine de korkuyorum çok istiyorum Boğaziçi’ye girmeyi.Sizce olabilir mi bu bölüme girebilenlerin ygs sıralamalarıyla ilgili bi fikriniz var mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

    1. Hüseyin Demirtaş

     Merhaba, açıkçası son sıralamaları bilmiyorum ama İngilizce sınavında 80’e yakın yaparsanız bölüme girme ihtimaliniz yüksek olur.

   9. Merhaba, öncelikle diğer yazılarınız da gerçekten çok aydınlatıcı olmuş. Teşekkürler 🙂 Soracağım soruya gelirsek, aslında neden sorduğumu bilmiyorum belki de motivasyona ihtiyacım olduğundan soruyorumdur 🙂 2018 Lys ye tam bir yıl var netlerim maalesef iyi değil 45-50 arasında en büyük sorunum kelime çünkü ezber ile olmuyor öğrenmem ve özümsemem gerek ama onun için de bu yıl pek vakit ayıramadım. Seneye kadar düzenli ve istikrarlı bir şekilde çalışsam sizce 75+ yapabilir miyim? Kararlıyım sıkı bir şekilde çalışmaya hatta yarın kütüphaneye gidip başlıyorum 🙂 Ygs ye gelirsek türkçe ve sosyal e güveniyorum hatta heyecan yapmazsam 38-40 arası yapacağıma inanıyorum.. Matematik de ise aslında 11 senedir ilk defa bu sene matematik çalıştım 🙂 ama sandığımdan daha kolaymış.(temel den bahsediyorum tabiki :)) fakat 15-20 arası yapabileceğimi düşünüyorum fen de ise aslında lise 1-2 de fiziğim ve kimyam fena değildi 10.sınıf biyolojimde fena değil fenden de 10-15 soru yapabilirm diye düşünüyorum umarım olur 🙂 boğaziçinin geleceğini sanmıyorum ama sizce tercümanlık ta hatırı sayılır bir üniversiteye girebilir miyim? Ve bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz bilmiyorum ama sizce tercümanlıkta Çince Japonca vs. Asya dillerini seçsek iş bulmamız kolaylaşır mı? Yoksa ilk hedefim İngilizce mi olmalı? Şimdiden teşekkürler ????

   10. Merhabalar,uzun zamandır yabancı dil bölümü ile ilgili araştırmalar yapıp sizin sayfanızı yeni keşfetmiş olmam zaman kaybı yaşadığımı düşündürdü ve ben de sitenizde yazmiş oldugunuz hemen her denemeyi okudum 🙂 Kafam da ki tek soru ise 11.sınıf dil sınıfında sayısal görmediğimiz için, boğaziçi kazanmak istediğim için sayısal derslere ne zaman çalışmaya başlamalıyım? aklımda kaldığınca siz son sene başlamışsınız,zaten konuları bitirmiş sınava hazır öğrenci olarak.İngilizcem de mükemmel olmadığı için bu sene 11. sınıfta mı son seneye mi saklamalıyım sayısalı ? son seneye bırakırsam endişe kaygı tereddut ve daha çok stress gibime geliyor. Bu sene okul saatleri dışında matematil dersleri almayı düşünüyorum. 11.sınıf inglizce+sosyal dersler+ matematiği bir arada götürebilir miyim, yararlı olur mu bilemiyorum. Nacizane fikrinizi almak istedim . Uzun oldu farkındayım :/ Umarım geri dönüş alabilirim Şimdiden çok teşekkür ederim

    1. Hüseyin Demirtaş

     Merhaba Sude, eğer öyle kaygılanacağını düşünüyorsan matematiğe şimdiden de başlayabilirsin. Ancak ağırlığı İngilizceye ver. Mesela 10 saatin varsa 6 saat İngilizce, 2 saat Türkçe sosyal, 2 saat matematik şeklinde bölebilirsin. Düzenli ve azimli çalışsan yaparsın. Bunu tecrübeden söylüyorum.

    2. Merhaba,

     Benim hedefim önümüzdeki sene DGS ile Boğaziçi Üni. Çeviribilim bölümüne yerleşmek. Ancak şöyle bir sorun var. Halihazırda bir işyerinde çalıştığım için ders saatlerini öğrenmem gerekiyor. İnternetten güncel ders saatlerini araştırdım ancak bulamadım. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

    3. Merhaba , lise son sınıfa geçiyorum ve hedefim boğaziçi çeviribilim , ama bölümü bitirdikten sonra mesleki hayatla ilgili kaygılarım var . Yandal , çift anadal yapılarak ne kadar ilerlenebilir mesela , nasıl yerlerde çalışınabilir televizyon kanallarında çevirmen olarak çalışmak veya spor kulüplerinde tercümanlık gibi şeyler yapmak mümkün müdür , yandal ya da çiftdal yapmak mantıklı mıdır , mümkün müdür,,(mesela diyelim ki uluslararası ticaret , radyo ve televizyonculuk ) …

    4. Merhaba, ben son sınıf dil öğrencisiyim ve ygs+dil desteği sağlayan bir kursa gidiyorum. Ama okulumdan gerekli desteği bulamıyorum. Ulaşımı, yetersiz öğretmenleri ve sınıf durumu bana engel olur diye korkuyorum. Bu yüzden bu son seneyi açığa geçip dershane ve kendi çalışmamla yürütmeyi düşünüyorum. Ama bu durum beni ne kadar etkiler? Ve hedefim olan Boğaziçi’ni kazanmada ne gibi olumsuz sonuçları gerçekleşir, emin olamıyorum. Mesele ilerde iş başvurusu yaparken “açık lise mezunu” durumu etkiler mi? Boğaziçi bu konuya nasıl yaklaşıyor?
     Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum, şimdiden teşekkürler.

     1. Hüseyin Demirtaş

      Açıkçası iyi bir puan alıp Boğaziçine geldiğiniz sürece size pek bir etkisi olmaz. Hangi liseden geldin diye çok sorulmaz. Asıl olay, üniversite ve üniversite hayatının nasıl geçtiği.

    5. Merhaba. Ben 1 yılı hazırlık olmak üzere Almanca eğitim veren bir lisede okuyorum, Boğaziçi Çeviribilim kazanmak istiyorum ama liseden Almanca B1 yahut B2 seviyesiyle mezun olabilirsem sınava da İngilizce yerine Almanca’dan girmek mantıklı geliyor, sizce Boğaziçi Çeviribilim için İngilizce kurs alıp sınava İngilizce’den mi girmeliyim yoksa Almanca’yı tercih edersem yine kabul görür mü?

     1. Hüseyin Demirtaş

      Merhaba Nilay, senin gibi bir öğrenciyi hatırlıyorum. Almanca ile girmek daha kolay olacaksa Almanca ile gir. Ama sınavı geçer geçmez İngilizceye yüklenmen gerekir.

    6. Merhaba, ben 11. sınıfım. İyi bir lisede okuyorum fakat maalesef dil sınıfı açılmadı. Şu anki seviyem B2-C1 arası hatta C1’e daha yakın. Sınav sistemi değişti biliyorsunuz ki, değişmeden önce ygs’yi çok iyi tutar özel dersle ve çalışarak da lys-5’i hallederim diyordum. Şu an böyle bir şansım yok maalesef. 40 türkçe 40 temel matematik ve 80 İngilizce sorusundan oluşuyor sınav. Size sorum şu dil sınıfı kaliteli olan bir liseye geçmem gerekli mi? Çünkü ben haftada sadece 4 saat İngilizce görüyorum. Gerekliyse siz acaba hangi liseden mezun oldunuz veya dil sınıfı olarak başarılı olan bir lise biliyor musunuz? Şimdiden teşekkürler. Yazılarınız da çok bilgilendirici ve güzeldi, ellerinize sağlık. Hedefim Boğaziçi Çeviribilim bölümü

     1. Hüseyin Demirtaş

      Burcu merhaba, sen çok sıkı çalışırsan bu işi dil sınıfına gitmeden de yapabilirsin. Ben öğretmen lisesi mezunuydum. Artık öğretmen liseleri yok. Sana tavsiyem bol bol okuma yapman olur İngilizce için. Seviyeli hikaye kitapları, haber siteleri, geçmiş yılların sınav soruları. Bunların hepsini tek tek bitir.

    7. Merhaba sitenizi yeni keşfettim ve baya yararlı. Ben aslında ikinci üniversitemi okumak istiyorum. Ankara üni Rus dili okudum ve yüksek lisans yaptım. Ama Boğaziçi çeviribilim hep içimde kaldı 2007 mezunuyum aslında. Ve süper lise mezunuyum. Acaba sınava nasıl hazırlanmalıyım okul puanım yetecek mi yeni sistem hakkknda aslında aklımda oturmayan bir sürü şey var.

     1. Hüseyin Demirtaş

      Merhaba Emel Hanım. Açıkçası benden sonra sistem epey değişmiş şu anki üniversite giriş sistemine çok hakim değilim.

    8. Merhaba Hüseyin Bey,

     Ben şu an ikinci üniversitemi önlisans olarak Uygulamalı İngilizce Türkçe Çevirmenlik Bölümü’nde okuyorum ve DGS ile 4 yıllığa tamamlamak istiyorum. Hedefim Boğaziçi Çeviribilim yada İngiliz Dili ve Edebiyatı. Şu an derslerim çok iyi gidiyor, diploma notum yüksek gelecek büyük ihtimalle. Size şunu sormak istiyorum, DGS ile Boğaziçi kazananlar zorluk yaşıyorlar mı derslerde ve intibak denen şey hala var mı ? Ayrıca çift anadal hakkından faydalanabiliyor mu DGS ile gelenler ? Teknoloji, medya ve fotoğraf da ilgi alanıma giriyor. Ya bu alanlarda çalışmak yada simultane tercüme yeteneğimi geliştirip kendime bu alanda şans tanımak istiyorum. Acaba simultane çeviri dersleri var mı Çeviribilimde, yoksa da başka bölümlerden bu dersi ek olarak alabiliyor muyuz ?

     Şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

     1. Hüseyin Demirtaş

      Eğer seviyeniz çok iyi ise çok zorluk yaşamazsınız ama tabiki ilk bir iki dönem hocalara, ortama, mantığa adapte olmak vakit alabilir. Çift anadal biz de çok yapılmıyordu ama yandal yapılabilir. Simultane dersleri bölüm programında var. Ama simultane derslerine devam edebilmek için simultane sınıfına seçilmek gerekiyor.

    9. Merhaba. Ben Fransız Lisesinde okuyorum ve dil sınavına Fransızca’dan gireceğim. Ne kadar arasam da bu bölüme Fransızca dil sınavından girilip girilmediğini bulamadım. Bu sorunun cevabını nerede bulabilirim ya da sizin bir bilginiz var mı ? Şimdiden teşekkürler.

     1. Hüseyin Demirtaş

      Eğer mevzuat değişmediyse girilebiliyor olması lazım. Mesela Almanca puanı ile İngilizceye girilebiliyordu.

    10. Merhaba,
     Ben almanca ceviribilim okuyorum. Suan seviyem B2. Sözlü ceviri yapmak istiyorum. Bana ne sekilde ve hangi yöntemlerle calismami önerirsiniz. Sözlü anlamda cok iyi degilim ve sinif ortalamasi oldukca yüksek cünkü cogu arkadasim Almanya kökenli ya da orada dogmus insanlar. Bana yöntem önerin lütfen hocam 🙁

     1. Hüseyin Demirtaş

      Açıkçası size öncelikle sözlü çeviri ve konferans tercümanlığı üzerine bir kitap okuyup oradaki teorik ve pratik yöntemleri öğrenip uygulamayı öneririm. Kısa bir cevapla anlatılabilecek gibi değil.

    11. Merhaba. Boğaziçi çeviribilime girmeyi çok istiyorum ancak çok kaygılıyım. 2 ay gibi bir sürem kaldı sınav için. Türkçe’den fulle yakın yapıyorum. Sosyal de hemen hemen öyle, 20 soruda 15-18 net arası geliyor. Matematikten ortalama 10 net yapıyorum:( Sanırım girebilmek için matematiğimi baya bir yükseltmem gerekiyor. İngilizce’den ise 83 soruda 8-9 yanlışım çıkıyor. Ne yapmamı önerirsiniz ve sizce hangi kaynaklardan soru çözmem daha faydalı olur? Teşekkürler

     1. Hüseyin Demirtaş

      En çok hangi alanın soruları kıymetliyse orayı iyileştirin. Matematiği artırmak yerine İngilizceyi tam yapmaya çalışmak daha çok puan getirir.

    12. Merhaba 11.sınıf mf öğrencisiyim. Dil bölümünü hrp hobi olarak istemiştim çevremdeki tüm ingilizce öğretmenleri ortaokuldan itibaren dile gitmemi söylediler ama ben seçmedim. Mf ile beraber yürütmek zor oluyo ama mezuna kalıp 1 yıl dilden hazırlanırsam 1 yıl boğaziçi ya da Odtü için yeterli bi süre mi? Ayrıca B2 seviyesindeyim. Dilde de avantajımının tyt adına matematik olacağını düşünüyorum. Başka bi üniversite gelirse gitmeyi düşünmüyorum.Sizce 1 yıl yeterli mi? Cevaplarsanız sevinirim.

      1. Merhaba hocam, öncelikle bu kadar faydalı bir site açtığınız için bu blogu düzenli takip eden bütün kişiler adına teşekkür ederim. Ben sizi yeni keşfettim ama aklıma bir şey takıldı, dil bölümlerinden mezun olan kişiler için değişkenlik gösterse bile ortalama 2-4 bin alıyorlar demişsiniz, benim çevirmenler için en az 5 bin maaş aldıklarını duymuşluğum var. Tabii örnek verdiğim kişi annemin arkadaşı olduğu için ona soru sorma fırsatım olmadı maalesef, bu yüzden size danışmak istedim. Maaşlar neye göre değişkenlik gösteriyor acaba? Sizin söylediğiniz 2-4 bin maaş aralığı sadece devlet kurumunda çevirmen olan kişiler için mi? Bu rakamları gördükten sonra biraz hayallerim suya düştü demesem yalan olur açıkçası.

       1. Hüseyin Demirtaş

        Bu birkaç yıl öncenin yazısı. Şu an rakamlar dediğiniz seviyelere ulaşmıştır. Şu an devlette 3500-5000 özel sektörde ise 3500-7000 bandı olabilir nitelikli bir şirkette.

      2. Ben bu yil son seneye geciyorum bolumum tm ama dilden girmeyi düşünüyorum. Bir kere denedim kendimi ve 61 net yaptım turkce fulle yakin matematik 22 civarinda sosyalin yarisi ama fen hic yok.. 1 yillik calismayla tum eksiklerim kapanır mi sizce? Ve bogazici yurtdisinda bir universiteye burslu gonderiyor mu? Ve diplomasi uluslararasj mi? Ve ayrixa is bulamam diye gercekten korkuyorum… Bogazicinden mezun olup is bulamama gibi bir durum mumkun mu? Yoksa anlatildigi gibi daha okukdeyken teklifker geliyor mu??
       Simdiden tesekkurler..

       1. Hüseyin Demirtaş

        1 yılda eksikleri kapatmak mümkün. Boğaziçindeyken iş bulma potansiyeli artıyor. Olay tamamen öğrencinin kendini ne kadar geliştirdiği ile alakalı. Yurtdışına Erasmus sistemi üzerinden bursla gitmek mümkün. Diploma geçerliliği açısından da Türkiyenin en iyi üniversitelerinden biri olarak saygı görüyor.

      3. Hocam merhabalar sizi sürekli takip ediyorum öncelikle paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. hocam benim size bir kaç sorum vardı da . bu sene kısmet olursa Uygulamalaı İngilizce ve Çevirmenlik bölümünden mezun olacağım ve Boğaziçi Üniversitesi de istediğim bir kaç üniversite arasında. ama en büyük korkum şuan da derslerimi saydıramamak çünkü ders katoloğunu incelediğim zaman benim burada aldığım derslerin AKTS si çok düşük ama derslerin benzerlerini ben Bülent Ecevit Üni. de aldım bu konuda beni aydınlatırmısınız yada Çeviribilim bölümüne DGS ile gelmiş bir kişi ile iletişim kurmamı sağlayabilir misiniz? son olarakda hocam dolar ve euro yüzünden toefl ve ielts sınavlarının fiyatları çok yükseldi Yadyok için nasıl bir yol izlenmeli ve DGS sınavarı 25 temmuzda (puanları) açıklanıyor Yadyok temmuz sonunu gibi bu durumda biz ne yapmalıyız DGS öğrencileri olarak?
       şimdiden teşekkür ederim…

       1. Hüseyin Demirtaş

        Merhaba DGS ile geçmiş birini tanımıyorum. Bölümü arayıp asistanlara sormakta fayda var. Okulun kendi BUEPT sınavı var. TOEFL ve IELTS’e çok benzer speaking yok. Çoğu öğrenci için daha kolay bir seçenek. Sizin durumunuzda kayıt işleri bir sonraki sınavı sayıyor olabilir. Onu da Boğaziçi kayıt işlerine sormanız lazım.

      4. Merhaba hocam, ben Boğaziçi Çeviribilim isteyen bir 12. sınıf öğrencisiyim. Fen lisesinde okuyorum ve sınava sayısaldan girmek için hazırlanıyordum. Ancak uzun süredir yapmak istediğim mesleğin sayısal puanıyla girilen tıp ya da mühendislik gibi ailem de dahil toplumun garanti gözüyle baktığı alanlar olmadığının farkındaydım. Bunu aileme kabul ettirmek için çok çabaladım, hala emin olamasam da şu anda destekleyecekler gibi görünüyor. Sorun şu ki sınava 3 ay kaldı ve ben dile dair sınava yönelik kayda değer hiçbir şey yapmadım. Ne kadar güvenilir bilmiyorum ama bir seviye belirleme sınavında B2-C1 civarında bir sonuç aldım. İngilizceme güveniyorum, lise hayatım boyunca araştırmak istediğim şeyleri hep İngilizce kaynaklardan okudum, yabancı ülkelerden yaşıtlarımla mektuplaşıyordum. Ama sınav için oldukça kaygılıyım. TYT kısmında sıkıntım yok, ama YDT’de nasıl bir yol izlemeliyim bilmiyorum. Okulumda İngilizce anlamında beni destekleyecek kimse yok ne yazık ki. Artık hayalim için harekete geçmek istiyorum bu nedenle nereden başlayacağım konusunda fikrinizi almak istedim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

      5. Merhabalar :))
       Ben bu yıl mezuna kaldım. Şuana kadar evde tek başıma çalıştım. İlk başladığımda ingilizce netlerim 30 -40 arasında idi şuan 58 60 arası tyt de ise 50 60 gidip geliyor. İngilizce öğretmenliği istiyorum Boğaziçi ne yetmez biliyorum çok uçuk bir hayal ama lütfen bana daha da nasıl ilerleyebilecegim hakkında akıl verin. Hayal olarak kalsin istemiyorum. Ortalamam 82 idi ama yerleştirildim osym tarafından o yüzden puanımın yarisi gitti. Ne yapmalıyım sizce son 29 gün kaldi?

      6. Merhaba! Ben fen lisesi 3.sınıfta okuyorum. Ve çok farklı bir yöne yönelmek üzereyim. Fen ile uğraşmaktan çok, dil alanıyla uğraşmayı istiyorum. Bu yüzden son 1,5 yılımı dil sınıfında üniversite sınavına hazırlanarak geçirmeyi düşünüyorum. Ve bu sayede tek ve ilgili hedefim Boğaziçi mütercim tercümanlık. Ancak internette detaylı bilgi bulamıyorum. Yurtdışında eğitim görmek istiyorum. Ve bu Boğaziçi’nin buna imkan sunabileceğini düşünüyorum. Boğaziçi çeviribilimi bölümünü kapsayan exchange ülkeleri nereler? Mütercim tercümanlıktan mezun olmuş bir kişi yurtdışında geniş iş imkanları bulabilir mi? Bu ikimi soruma cevap verirseniz çok memnum olurum. Teşekkürler.

       1. Hüseyin Demirtaş

        Erasmus ya da exchange programları bir dönem ya da maksimum 1 seneye kadar yurt dışı eğitim şansı sunar. Erasmus için mali destek olur exchange için ise burs imkanları daha sınırlı. Bu tarz hedefi olan pek çok öğrenci olduğu için seçim süreci rekabetçi geçebilir. Bölümlerin Erasmus ve exchange anlaşmaları okuldan okula değişir bazen yıldan yıla da değişebilir. O açıdan içinde bulunduğunuz dönemde girdiğiniz bölümden bilgi almanız gerekir güncel listede hangi okullar, ülkeler var diye. İş konusu, kişinin kendini yetiştirmesine ve kazandığı becerilere bağlı. Aynı bölümden mezun biri her ülkede iş bulabilirken bir diğeri kendi ülkesinde bile iş bulmakta zorlanabilir.

      7. Merhaba, benim hedefim hep ingilizce ogretmenligiydi fakat öğretmenlik maaşları malum. Öğretmen olursam işimi gerçekten severek yaparım ama ekonomiyi de düşünmek gerekiyor. Merak ettiğim şu, çeviribilim okuyup diplomaya 4 veya 5 tane dil eklesek yine 2000-4000 arası mı maaş alacağız? Biliyorum bazı özel kurumlarda çok fazla maaş veriliyor ama insanlar sadece akrabalarına çalışıyor yani çeviribilim okuyup ayda en az 6-7 bin kazanmak için ya çevremizin çok geniş olması lazım ya da şirketi falan olan bir akraba. Eğer mezun olduktan sonra 5 dil bilip, bir kurumda 4 bin tl gibi komik bir değere çalışacaksam bu bölümü yazmayacağım, ve her zaman hedefim olan öğretmenlik bölümünü okuyacağım. sorumu yanıtlarsanız sevinirim ^^

       1. Hüseyin Demirtaş

        Merhaba İlknur Hanım, çeviribilim doğası itibariyle İngilizce öğretmenliği gibi klasik bir bölüme göre çok daha değişken yani kişinin bu alanda ilerlemesi için hem mesleki olarak kendini çok geliştirmesi hem de iyi bir çevre oluşturması, kendine iyi bir yol haritası çizmesi gerekiyor. Yani bu bağlamda bakıldığında öğretmenliğe göre daha “riskli”. Ancak risk tanımı kişiden kişiye özellikle de girişimcilik ruhunuzun durumuna göre değişir. Bence açıkçası hangi bölüm uzun yıllar severek yapabilecekseniz ona odaklanın çünkü bu kazancınızı belirlemede daha önemli bir faktör olacak. İşini iyi derecede ve severek yapan kişi ilerler, dolayısıyla daha çok maddi ve manevi imkana kavuşur.

      8. Merhabalar hocam uzatmadan söylemek istiyorum ben ne ypacağım konusunda çok kararsızım çeviribilim okumak mı sayısal okumak mı şu an 11.sınıf ın 2. dönemindeyiz malum virüs falan şimdi ben cidden iyi paralar kazanmak istiyorum bunu çeviribilim okuyarak yapabilir miyim yoksa mecbur sayısal mı okumam lazım sayısal yapabildiğini söylüyor çevremdekiler ama bana ağır geliyo ayrıca ingilizce çalışmak hoşuma gidiyor ne yapmalıyım hocam bama bi yol gösterin ya cevaplarsanız çok sevinirim

       1. Hüseyin Demirtaş

        İki alanında da kendine has artıları var. Açıkçası sayısal bölümlerde gelecekte talep görecek mühendislik, genetik gibi program seçenekleri daha fazla yani kazanç ihtimali açısından bakıldığında sayısal bölümler daha çok ihtimal sunabilir ancak rekabet de muhtemelen onunla orantılı olacak. Meseleye sadece para olarak yaklaşırsanız işler karışır çünkü para bir araçtır. Teknik olarak işini çok iyi yapan, o konuda uzmanlaşan, piyasada aranan becerilere sahip kişi hangi bölüm ya da meslekte olursa olsun aynı meslekteki diğer kişilerden daha çok kazanabilir. Yani temelde soru şu: Meslekleri ve bölümleri iyi öğrenin, hangileri sizin yetenek ve becerilerinizle en uyumlu, bu seçenekler arasında en son adımda kazanç potansiyeli daha yüksek olana yönelebilirsiniz.

      9. Hocam iyi calışmalar, bölümü kazandıktan sonra beş farkli dil seçeneğinden tercih yapılıyor bildiğim kadarıyla Japonca, Almanca Fransızca, İtalyanca, İspanyolca… Şuanki piayasada çevirmen olarak iş hayatına devam etmek isteyen biri için hangisini tavsiye edersiniz.? Yazılı ve sözlü çeviri için de… Hangisine duyulan ihtiyac daha cok piyasada..

       1. Hüseyin Demirtaş

        İspanyolcanın kullanım alanı daha geniş. Öte yandan bunlardan herhangi birinde çok iyiyseniz iş fırsatı her zaman olur diye düşünüyorum. Mesele çok iyi olmak.

       2. Selamlar, Boğaziçi çeviribilimde ana dil olarak İngilizce olmayaıp, Almanca gibi başka diller üzerine sertifika veriliyor mu?

        1. Hüseyin Demirtaş

         Çeviri ve dersler İngilizce üzerine ama 4 yıl boyunca ikinci dil olarak Almanca, İspanyolca vb. başka bir dil alıp o dille alakalı sertifika almak mümkün.

       3. Sümeyye Nur Çapar

        Merhaba benim merak ettiğim birkaç konu var. Çeviribilim bölümünü okumak istiyorum ama yüksek lisansta iş yönetimi okumak istiyorum bu mümkün mü, birde çeviribilim bölümünde kaç dil seçme hakkımız var? Cevabınız benim için çok önemli şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

        1. Hüseyin Demirtaş

         Yüksek lisansta gerekli şartları sağlamanız durumunda başka bölümlere başvurabilirsiniz. Buradaki temel kriter başvuracağınız bölümün şartları. Çeviribilimde standart olarak bir tane ikinci dil seçiliyor İngilizce dışında ama programı zorlayıp 2 tane dil almak da mümkün.

       4. Hocam merhaba , eğer boğaziçini kazanırsam çeviribilim okumayı düşünüyorum, fakat aynı zamanda üniversitede yazılım öğrenip o dalda da kendimi geliştirmek istiyorum. Mezun olduktan sonra yazılım alanında da çalışma imkanım olabilir mi ? Veya üniversitede yazılım öğrenmek için vakit bulabilir miyim sizce ? Teşekkürler.

        1. Hüseyin Demirtaş

         Mümkün. Yazılım için okul içinde ve dışında pek çok öğrenme fırsatı var. 4 yılda büyük ilerleme sağlayabilirsiniz.

       5. Merhaba boğaziçi çeviribilim mezunu olanlar mezun olduktan sonra akademik kariyer yapabilir mi?Araştırma görevlisi profesör vs.

        1. Hüseyin Demirtaş

         Evet, bu her bölümde mümkün, gerekli şartları sağlayıp lisansüstü eğitimini tamamlayan öğrenciler akademik bir kariyer sürecine başlarlar. Ancak burada temel mesele çalışma yapılan alanda üniversitelerde kadro olup olmayacağı.

       6. Merhabalar hocam, benim sorum şunun hakkında çeviribilim bölümünde zorunli bir ek dil dersi alındığını ve ondan diploma alındığını biliyorum. Ve bunun dışında seçmeli ders oluyor ya burdan 2 dil daha öğrenebilmem mümkün mü sizce ders progamımla vs ayarlayabilir miyim yani?

        1. Hüseyin Demirtaş

         İngilizce dışında bir dil zorunlu ama programa sığdırabilirseniz 2 tane farklı dil daha almak mümkün. Tüm dersleri 4 yıl boyunca tamamlarsanız onlardan da sertifika alırsınız. Ama oradaki temel zorluk o kadar dersi bölüm dersleri ile çakışmadan programa sığdırıp tamamlamak.

       7. merhaba ben 12. sınıfa geçtim ve tyt ydt’de düzgün bi temelim yok
        boğaziçini kazanmak için mezuna kalmayı düşünüyorum ama obpm düşük, yarıya indiği zaman bu sorun çıkarır mı sıkı bi çalışma yapmış olsam bile?

        1. Hüseyin Demirtaş

         Merhaba Yaren açıkçası ben sınava gireli epey oldu, güncel puan hesaplamasını bilmiyorum. Eskiden tercih yapmadan tekrar hazırlanınca puan kesilmiyordu.

        2. selam, görünce geçemedim. Senin düşüncelerini şu an birebir yaşıyorum ilk sınava aklımda bir bölüm ve kariyer planım olmadığı için boş girdim mezuna kaldım ve sayısaldan dile yönelip kafamda istediğim kariyeri çizince İngilizce çalıştım ama geç kaldım buna rağmen çok iyi sıralama aldım ve kısa zamanda böyle yaptıysam 1 yıl çalışıp en iyisini yaparım deyip yine mezuna kaldım yani bu gireceğimiz sınav benim 3. sınavım olacak :Dd Deneyimli biri olarak diyeceğim tek şey gerçekten sıkı çalıştıktan sonra ,ki tyt temelin yoksa bile aynı, önünde bir engelin yok derece bile yaparsın istersen, sayısal altyapın yoksa sözel ve fenle kapa bol bol ydtye çalış ayrıca tyt ydt fark etmez temel yoksa yada çok az ise 8 saat, sınav yaklaştıkça saat tutmaksızın sabah akşam çalışmalısın ve erken başla. Madem mezuna kalacaksın kendine bu yıl zaman ver sınav bittikten sonra çalışmaya başla cidden fazla ve önemlisi kaliteli çalıştıktan sonra engelin filan olmaz. Bol başarılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.