İçeriğe geç

2 yıl 7 ay 23 gün ve 50 bin sayfa gösterimi

summary

Bugün biraz özel bir gün, bundan 4 ay kadar önce 50 bin sayfa gösterimine ulaştığımda internet yazarlığı ile ilgili bir değerlendirme yazısı yazmaya karar vermiştim. Nihayet 18 Mayıs 2014 akşamı 50 bin sayfa gösterimi kilometre taşını da geride bıraktım. Yoğun bir hafta sonunun ardından bu yazıyı hazırlamak yine bir gece vaktine kaldı.

Bu arada 50 bin sayfa gösteriminden kasıt sadece HuseyinDemirtas.net sitesi altındaki Türkçe kısım. 2009’dan bu yana farklı alan adları altında devam ettirdiğim diğer sitelerin sayfa gösterimleri bu sayıya dahil değil. Onları da teker teker dahil edersek toplam internet yayıncılığı ayak izim belki 80 bin sayfaya ulaşmıştır.

Tarihsel Gelişim

27 Eylül 2011 tarihinde Boğaziçi Çeviribilim‘deki lisans hayatımın son yılına girerken 21 kelimelik Merhaba Dünya yazım ile yayın hayatına başlayan HuseyinDemirtas.net 966 günü yani 2 yıl 7 ay 23 günü geride bıraktı. Şu ana kadar toplam 210 yazıda 34,755 kelime yazmışım. Geçen zaman diliminde sunucular değişti, temalar değişti, teknik kazalar ve aksaklıklar çıktı ve nihayetinde oldukça öğretici bir yolcuğun emekleme dönemi tamamlandı.

İstatistikler

Siteyle ilgili istatistikleri paylaşmak gerekirse:

 • En çok sayfa gösteriminin olduğu gün 375 ile 24 Nisan 2014

Her bir kitabın daha çok sevilen bir bölümü olduğu gibi her bir sitenin de daha çok okunan yazıları oluyor. Bu sitedeki en çok okunan 9 sayfa sırasıyla şöyle:

 1. İngilizce yazma becerilerini geliştirmek (12092)
 2. Ana sayfa (7361)
 3. İngilizce paragraf yazma (4227)
 4. Sunum konuları (3775)
 5. Türkçedeki güzel kelimeler (2508)
 6. Hüseyin Demirtaş kimdir (1639)
 7. Essay konuları (1527)
 8. Sunucu yazılımları ve işletim sistemleri (1036)
 9. Rastgele Türkçe ad soyad kombinasyonları (991)

Ziyaretçi dağılımı da epey renklice. Aşağıdaki resimde dünya haritası üzerinde sitenin ziyaretçi aldığı ülkeler ve ziyaretçi sayıları var. Haliyle en çok ziyaretçi 43,492 ile Türkiye‘den. Türkiye’den sonra ise 1236 ile ABD ve 659 ile İngiltere geliyor.

views by country

Yazmak ne kazandırır?

İnternet yazarlığı ile geçen süreye bakınca birkaç temel kazanımdan bahsetmek mümkün. İlki merak ve paylaşma duygunuzu canlı tutuyor. Öğrendiklerinizi diğer insanlarla paylaşabilecek bir biçime sokmak sizin de öğrenme sürecinizi olumlu etkiliyor. Yazarken hem kendiniz hem de başkaları için yazmış oluyorsunuz. 2014 yılındayden, 2012’de yazdığınız bir yazıya bakıp nostalji yaşayabiliyorsunuz.

Teknik açıdan bakarsak bir siteyi kurmak, yönetmek, içerik hazırlamak ve bunu uzun vadede sürdürmek çok kıymetli bir beceriler bütünü. Tüm bunları yaparken hem bilgisayar başında hem de gerçek hayatta işinize yarayacak pek çok yeni şey öğreniyorsunuz.

Son olarak da internet yazarlığı gerçek hayat bağlantıları kurmanızı sağlıyor. Okuyucularınızla ya da benzer ilgili paylaşan insanlarla iletişime geçiyorsunuz. Bu site üzerinden tanıştığım, çay sohbetlerinde buluştuğum nice güzel insan oldu. Onlara da buradan bir kez daha selamlarımı gönderiyorum.

Ve sonrası

Bir sonraki kilometre taşı yazım 150 bin sayfa gösterimini geçince olacak. (Bu arada şu sıralar üzerinde çalıştığım 3 tane sektörel site projesinin sayfa gösterimi sayısı bakımından bu siteyi geçmesini yani tabiri caizse bir boynuz kulağı geçti vakası yaşamayı bekliyorum.)

Şu anki temennilerim

 • Bu sitenin kendi öğrenme yolculuğumun güncesi hatta yıllığı olması
 • Kendi öğrenme yolculuğumun akranlarım, büyüklerim ve küçüklerim için faydalı ilim derecesinde sonuçlar üretmesi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir