İçeriğe geç

Writing: Essay konuları

Yazı yazma becerisinin gelişmesi için en temel koşullardan biri bolca pratik yapmak yani yazmak ve yanlışları düzletip tekrar yazmak. Bu noktada, yazı yazmak için kullanabileceğiniz çeşitli essay konuları derledik. Level 1-3 başlığı nispeten daha kısa ve dar kapsamlı konular. Level 4-5 ise daha uzun ve kapsamlı konuları içeriyor.

Ayrıca essay yazmak üzerine pratik bilgileri adıma adım anlatan essay yazma rehberi  sayfasını inceleyebilirsiniz. Sınav temelli essay çalışması yapıyorsanız TOEFL essay örnekleri sayfasına göz atabilirsiniz.

Essay Rehberi ile baştan sona essay yazmayı öğrenin ?

essay rehberi 281 şehir & binlerce öğrenci writing için Essay Rehberi’ne güveniyor. Essay Rehberi ile tanışın, writing dertlerinizden kurtulun.

Yazarken aklınıza fikir gelmiyor mu? Uzun ve güzel cümleler kuramıyor musunuz? Vaktiniz yetmiyor mu? Thesis nedir, outline nedir, body nasıl yazılır bilmiyor musunuz? 

Essay yazma ile ilgili bilmeniz gereken ne varsa Essay Rehberi‘nde.

Level 1-3

 1. Write about your craziest travel experience.
 2. Write about what sort of a life you would like to live at the age of 30.
 3. Write about your fears and how you can overcome them.
 4. The advantages and disadvantages of social media sites such as Facebook and Twitter?
 5. Describe your first day at university.
 6. Narrate an experience that helped you to grow up
 7. Narrate a dangerous experience
 8. How to lose 5 kg in a year?
 9. How to study for an exam?
 10. How to travel around the world?
 11. How to grow a habit?
 12. If you could do it would you rather travel to the future or the past. Why would you choose one over the other?
 13. Are video games useful or are they a waste of time?
 14. Tell us about the importance and role of tea in Turkish culture

Essaylerinizi kontrol ettiriyor musunuz?

Yüzlerce öğrenciye writing anlattım, binlerce essay değerlendirdim. Siz de internet üzerinden yazdığınız İngilizce yazıları kontrol ettirip geribildirim (feedback) almak isterseniz online essay kontrol sayfasını ziyaret edin.

Level 4-5

 1. Parkinson’s Law suggests that work expands to fill the time available. Do you agree?
 2. Murphy’s Law states that whatever can go wrong, will go wrong. Do you agree and disagree. Please support your argument with example from your own life.
 3. A proverb says when life throws you lemons, make lemonade. Do you agree with this logic?
 4. Do you believe in superstitions? Should one believe in them?
 5. Recently there has been a surge in the number of courses online. Many universities now publish their courses online for free and there have been a couple of successful massive online course experiments. Do you think online courses can replace a traditional university education?
 6. Many people use PowerPoint presentations to structure their talks and guide themselves. However using PowerPoint can at times be boring. What do you think the advantages and disadvantages of using PowerPoint for a presentation.
 7. What do you think the characteristics of a true leader are?
 8. Do you think lying is acceptable? If so under what conditions?
 9. Which one do you like more: summer or winter? Explain why you like one more than the other.
 10. Which one do you think is more productive: working from home or working at an office?
 11. What are the advantages and disadvantages of cramming for an exam?
 12. What are the positive consequences of technology on our lives?
 13. What are the negative consequences of technology on our life?
 14. What are the advantages of living in a big city?
 15. What are the advantages of living in a small city?
 16. What can be done to improve bicycle adoption in Turkey?
 17. What do you think true love entails?
 18. How can people build trust?
 19. How can you get rid of laziness? Is that possible?
 20. When do you feel like a grown up? What makes you feel mature?
 21. What are the traits of a good parent?
 22. Is beauty more important than intelligence in social life? Why or why not?
 23. Should all citizens be required to vote by law?
 24. Every student should learn a foreign language
 25. Higher taxes should be imposed on tobacco and alcohol to promote a healthier life
 26. People should no legally be allowed to carry weapons. Do you agree or disagree?
 27. What are the benefits of watching TV?
 28. What do you think about the electric cars? Do you think they will replace oil-powered cars or are they doomed?
 29. Some cities tackle with traffic congestion by imposing toll zones and collecting mandatory fees from drivers who drive in these zones. Do you support or oppose such a measure?

Essay Konuları & Türleri

Bu konulara ek olarak essaykontrol.com üzerindeki Essay Konuları (Güncel & Klasik) sayfasında pek çok farklı türde güncel ve klasik essay konusu örneğini ve bu konularla alakalı argümanları (points) bulabilirsiniz.

 

Essay Kontrol Hizmetleri
 Hüseyin Demirtaş’ın İngilizce öğrenimiyle ilgili yeni kaynaklarından haberdar olmak için e-posta listesine üye olun. İşinizi şansa bırakmayın!  

Son Kez İngilizce

İster TOEFL, IELTS, YDS veya Proficiency için isterseniz de reading, writing, listening ve speaking için çalışın. Hüseyin Demirtaş ile İngilizce e-posta bülteni size İngilizce öğrenmede bilinç ve başarı getirecek kaynaklar sunuyor.

 


Etiketler: Writing konuları, essay konuları or writing topics, esssay topics, İngilizce yazma konuları, writing pratik, writing hazırlık, essay yazma, writing yazma

“Writing: Essay konuları” hakkında 16 yorum

 1. Merhaba, İngilizce “writing” çalışması konusunda biraz gerideyim. Okuma yapmaya çalışıyorum ama yazma pratiğini kazanamadım. En önemlisi de hangi konuda yazayım.” Hangi konuda daha çok kelime biliyorum?” Şeklinde “sağlamcı” düşünmeye başlıyorum, sonra “az kelime biliyorum ben canım yazmak neyime” deyip pes ediyorum. Bir konu verip onun üzerinde önce cümle sonra paragraf örnekleri barındıran bir kitap; söz konusu belirlediği konuda ben kendim pratik yapıp sonra o konuya dair yazılanların yer aldığı paragrafları inceleyebileceğim bir kitap öneriniz olabilir mi?

  Saygılar

  1. Hüseyin Demirtaş

   Nermin Hanım, merhaba yazı yazmak açıkçası pek çok insanın zorlandığı bir alan. Ancak yazdıklarınız üzerinde şöyle bir öneride bulunabilirim: her okuduğunuz yazıyla ilgili hemen bir değerlendirme ya da özet yazısı yazın. Bu aklınızda o an canlı olan kelimeleri cümleye dökmeyi kolaylaştırır. Böyle olunca hangi konuda yazayım sorusu çözülmüş oluyor. Mümkün olduğunca işinize yarayacak konuları okuyun sonrasında hemen bir yazı yazın o konuyla ilgili belki bir paragraf belki bir sayfa kadar. Benzer şekilde okuduklarınız üzerine hemen yazınca o metin içindeki kalıp ve ifadeleri kopyalayabilir onlardan yola çıkabilirsiniz. Virginia Evans isimli bir yazarın Successful Writing isimli bir kitabı var. Hazırlık öğrencilerinde kullanmıştık ve iyi sonuçlar veriyordu. Bağlantı burada muhtemelen Türkiye’de de kitapçılarda bulmak mümkündür. http://www.amazon.com/Successful-Writing-Students-Book-Proficiency/dp/1842168800

  2. Merhaba, üniversite öğrencisiyim hazırlıktayım ve toefl almak istiyorum ama yazma konusunda ciddi zorlanıyorum herhangi bir konu hakkında yazarken türkçesi bile aklıma gelmiyor ne yapmalıyım bilmiyorum kitap okuyorum okuma parçaları okuyorum ama hala cok zorlanıyorum ne yapabilirim ne önerirsiniz ?

   1. Hüseyin Demirtaş

    Nur Hanım merhabalar, sizin durumunuzdaki bir öğrencime birazdan açıklayacağım alıştırma fayda sağlamıştı. Essay Rehberi kitabında tüm essaylerin yanlarında Türkçe çevirileri var. İlk önce 40 tane essay örneğini okuyup farklı konularda kelime ve fikir dağarcığını geliştirmişti. Daha sonra ise Türkçe çevirilere bakıp cümle cümle onları İngilizce’ye çevirip sonra orijinal metinle karşılaştırıyordu. Bu onun hem zihinsel olarak kendini zorlayıp bildiklerini cümlelere dökmesini sağlıyordu hem de kendi cümlelerini orijinal cümlelerle karşılaştırıp neyi nasıl söyleyeceğini öğrenmesine imkan veriyordu. Size de aynı yöntemi tavsiye ederim ilk başta. Kendinizi rahat hissetmeye başladıktan sonra bol bol okuma yapıp okuduğunuz konularla ilgili yazın.

    1. merhabalar hocam bende bu sene hazirlik öğrencisiyim ve seneye bölümüm yüzde yüz ingilizce olucak ama malesef vocabve speaking kısımlarında oldukça zorlaniyorum kelimeleri sadece anlik ezberliyorum ve sonrasinda hic aklimda kalmiyorlar writing ve readingdede daha intermediate seviyesindeyim acaba bana ne önerirsiniz

    2. Merhaba hocam ben hazırlık okumuyorum İngiliz dersi writing bu dönem ve sınavlarda paragraf yazacağız ama yazamıyorum 15 gün sonra Quiz olacak ben nasıl bi çalışma yapabilirim yardımcı olur musunuz?

     1. Hüseyin Demirtaş

      YouTube kanalımdaki Writing & Essay Dersleri serisinin hepsini bitirmenizi ve Essay Rehberi kitabından örnek yazıları incelemenizi öneririm.

     2. hocam merhaba. Sizin örnek essay konularınızdan bir kaç esssay yazdım ancak level 4-5 bölümünden do you believe in superstitions? Should one believe in them? konusuna nasıl bir essay yazabilirim nasıl giriş yapabilirim bulamıyorum. Essay yazarken argüman bulmada ve giriş yapmada çok zorlanıyorum bir kaç taktik verebilir misiniz :)) Teşekkür ederim.

      1. Hüseyin Demirtaş

       Aklınıza fikir gelmiyorsa konuyla ilgili muhtemelen yeterince bilginiz ya da örneğiniz yok demektir. Bu durumda yazdığınız konuyla ilgili internetten birkaç örnek yazı okuyun, kullanılan dil ve fikirleri görün. Sonra kendiniz yazmaya başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.