16 Comments

 1. Merhaba, İngilizce “writing” çalışması konusunda biraz gerideyim. Okuma yapmaya çalışıyorum ama yazma pratiğini kazanamadım. En önemlisi de hangi konuda yazayım.” Hangi konuda daha çok kelime biliyorum?” Şeklinde “sağlamcı” düşünmeye başlıyorum, sonra “az kelime biliyorum ben canım yazmak neyime” deyip pes ediyorum. Bir konu verip onun üzerinde önce cümle sonra paragraf örnekleri barındıran bir kitap; söz konusu belirlediği konuda ben kendim pratik yapıp sonra o konuya dair yazılanların yer aldığı paragrafları inceleyebileceğim bir kitap öneriniz olabilir mi?

  Saygılar

  1. Nermin Hanım, merhaba yazı yazmak açıkçası pek çok insanın zorlandığı bir alan. Ancak yazdıklarınız üzerinde şöyle bir öneride bulunabilirim: her okuduğunuz yazıyla ilgili hemen bir değerlendirme ya da özet yazısı yazın. Bu aklınızda o an canlı olan kelimeleri cümleye dökmeyi kolaylaştırır. Böyle olunca hangi konuda yazayım sorusu çözülmüş oluyor. Mümkün olduğunca işinize yarayacak konuları okuyun sonrasında hemen bir yazı yazın o konuyla ilgili belki bir paragraf belki bir sayfa kadar. Benzer şekilde okuduklarınız üzerine hemen yazınca o metin içindeki kalıp ve ifadeleri kopyalayabilir onlardan yola çıkabilirsiniz. Virginia Evans isimli bir yazarın Successful Writing isimli bir kitabı var. Hazırlık öğrencilerinde kullanmıştık ve iyi sonuçlar veriyordu. Bağlantı burada muhtemelen Türkiye’de de kitapçılarda bulmak mümkündür. http://www.amazon.com/Successful-Writing-Students-Book-Proficiency/dp/1842168800

 2. Merhaba, üniversite öğrencisiyim hazırlıktayım ve toefl almak istiyorum ama yazma konusunda ciddi zorlanıyorum herhangi bir konu hakkında yazarken türkçesi bile aklıma gelmiyor ne yapmalıyım bilmiyorum kitap okuyorum okuma parçaları okuyorum ama hala cok zorlanıyorum ne yapabilirim ne önerirsiniz ?

  1. Nur Hanım merhabalar, sizin durumunuzdaki bir öğrencime birazdan açıklayacağım alıştırma fayda sağlamıştı. Essay Rehberi kitabında tüm essaylerin yanlarında Türkçe çevirileri var. İlk önce 40 tane essay örneğini okuyup farklı konularda kelime ve fikir dağarcığını geliştirmişti. Daha sonra ise Türkçe çevirilere bakıp cümle cümle onları İngilizce’ye çevirip sonra orijinal metinle karşılaştırıyordu. Bu onun hem zihinsel olarak kendini zorlayıp bildiklerini cümlelere dökmesini sağlıyordu hem de kendi cümlelerini orijinal cümlelerle karşılaştırıp neyi nasıl söyleyeceğini öğrenmesine imkan veriyordu. Size de aynı yöntemi tavsiye ederim ilk başta. Kendinizi rahat hissetmeye başladıktan sonra bol bol okuma yapıp okuduğunuz konularla ilgili yazın.

 3. Merhaba.Bende kerkük üniversitesinde ingilizce bölümündeyim ve ne yazık bende türkçe düşüncelerimi ingilizce yazamıyorum ne yapmalıyım??

 4. merhabalar hocam bende bu sene hazirlik öğrencisiyim ve seneye bölümüm yüzde yüz ingilizce olucak ama malesef vocabve speaking kısımlarında oldukça zorlaniyorum kelimeleri sadece anlik ezberliyorum ve sonrasinda hic aklimda kalmiyorlar writing ve readingdede daha intermediate seviyesindeyim acaba bana ne önerirsiniz

 5. Merhaba hocam ben hazırlık okumuyorum İngiliz dersi writing bu dönem ve sınavlarda paragraf yazacağız ama yazamıyorum 15 gün sonra Quiz olacak ben nasıl bi çalışma yapabilirim yardımcı olur musunuz?

  1. YouTube kanalımdaki Writing & Essay Dersleri serisinin hepsini bitirmenizi ve Essay Rehberi kitabından örnek yazıları incelemenizi öneririm.

 6. hocam merhaba. Sizin örnek essay konularınızdan bir kaç esssay yazdım ancak level 4-5 bölümünden do you believe in superstitions? Should one believe in them? konusuna nasıl bir essay yazabilirim nasıl giriş yapabilirim bulamıyorum. Essay yazarken argüman bulmada ve giriş yapmada çok zorlanıyorum bir kaç taktik verebilir misiniz :)) Teşekkür ederim.

  1. Aklınıza fikir gelmiyorsa konuyla ilgili muhtemelen yeterince bilginiz ya da örneğiniz yok demektir. Bu durumda yazdığınız konuyla ilgili internetten birkaç örnek yazı okuyun, kullanılan dil ve fikirleri görün. Sonra kendiniz yazmaya başlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir