İçeriğe geç

Damlaya damlaya gün olur

Bazen çok küçük zaman dilimleri, saniyeler, uzun vadede birikince ciddi kazanımlar sağlıyor. Hayatımızın neredeyse her bölümünde mini kazanımlar sağlayabileceğimiz kısımlar var. Bu bağlamda kendi bilgisayar kullanım alışkanlıklarıma göz attım. Yaklaşık 6 ay kadar önce bilgisayarımın HDD sabit diskini SSD bir sabit disk ile değiştim. SSD diskler klasik hard disklere göre daha pahalı ancak yaklaşık 10 kat performans artışı sağlıyorlar. Hal böyle olunca bilgisayarın açılma süresi kısalıyor ve programların daha hızlı çalışıyor. Aşağıda bu durumun bana zaman açısından yıllık kazancını kabaca hesapladım.

Bilgisayarım eskisine göre çok daha hızlı açılıyor, yani her açılışta eskisine kıyasla 4 saniye kazanıyorum. Buna ek olarak her bir bilgisayar başında geçirdiğim dakikada artan işlem hızından ötürü 2 saniye kazandığımı varsayıyorum. Bu rakamlar üzerinden gidecek olursak:

Her açılışta 4 saniye kazanıyorsam ve yılda 600 kere bilgisayarımı açıyorsam bundan yıllık 2400 saniye yani 40 dakika kazancım var.

Buna ek olarak her dakikada 2 saniye kazancım varsa ve ortalama bilgisayar başında günlük 5 saat geçiriyorsam, yıllık 3650 dakika yani yaklaşık 61 saat kazancım var.

Bu kaba hesapla HDD diskimi SSD ile değişmiş olmanın bana yıllık yaklaşık 62 saat yani yaklaşık 3 tam gün kazancı var. Ek bir şey yapmadan, bilgisayarımdaki bir donanım değişikliğiyle bu tür bir kazanım sağlamak ayrıca güzel.

Bu tür iyileştirmeler hem teknoloji kullanım alışkanlıklarımız hem de günlük alışkanlıklarımız için yapılabilir. Düzenimizi bozmadan artı değer sağlayacak başka pek çok iyileştirme yapılabileceğinden eminim. Önerileriniz varsa yorumlar kısmında siz de belirtin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir