İçeriğe geç

YDS’den 90 üstü almak için

ydsden 90 üstü

YDS, ülkemizde pek çok kamu personelinin ve lisansüstü eğitim alacak öğrencinin girdiği bir dil sınavı. Genel olarak dil eğitimiyle ilgili ciddi sorunlarımız olduğu için YDS’den yüksek bir puan almak pek çok aday için hayal durumunda.  YDS’den 70 almak için epey uğraşılan bir ortamda, daha da ileri bir konumdan yani YDS’den 90 üstü almaktan bahsetmek istiyorum. Haliyle bu yazıyı yazan ben 90 üstü aldım ve aynı durumda pek çok tanıdığım hatta 100 alan birkaç arkadaşım var. Peki bu işin sırrı ne?

YDS’den 90 üstü almak için ne yapmak, ne bilmek lazım? Öncelikle şunu söyleyim: Bahsettiğim kişilerin hepsi gerek YDS olsun gerek diğer standart dil sınavları olsun hepsini başarıyla tamamlayacak kişiler. Yani olay YDS ile ilgili değil, olay genel dil algısı ve becerileriyle ilgili.

YDS’den 90 üstü almak için bir kişinin öncelikle çok iyi İngilizce okuma ve anlama becerisine sahip olması gerekiyor. Bunun da olması için İngilizceyi dersten derse değil, her gün her yerde, internette, telefonda, kitapta, hikayede okumak aktif olarak kullanmak gerekiyor. Buna ek olarak da iyi bir İngilizce gramer altyapısına ihtiyaç var. Ancak zaten çok okuyan biriyseniz ve aktif bir gözle okuyorsanız pek çok gramer kuralını ve yapısını doğal olarak ediniyorsunuz.

Yani işin temelinde anlayarak aktif olarak bol bol okumak, okurken kelime ve gramer kurallarını içselleştirmek var. Mesela farklı alanlardan yaklaşık 5 bin sayfa İngilizce yazıyı bu şekilde okusanız, istediğiniz puanı almamanız için bir sebep görmüyorum.

Bunu yaptıktan sonra da piyasada var olan deneme setlerinden birkaçını tamamlayınca YDS’den 90 üstü almaya hazırsınız.

Hangi puanın hangi YDS grubu ya da seviyesine denk geldiğini görmek için YDS Puan ve Seviyeleri sayfasını inceleyebilirsiniz.

Rehbere mi ihtiyacınız var?

Çalışmanıza rağmen puanlarınız yükselmiyorsa ya da YDS’ye uzman desteğiyle hazırlanıp hızlı bir şekilde ilerlemek istiyorsanız, Hüseyin Demirtaş’ın YDS puanı 99 ve sizden önce pek çok insana YDS özel dersleriyle yardım etti.

YDS’den 90 üstü almak için takip edebileceğiniz bazı kaynaklar

Siteler

Kitaplar

 


Etiketler: ydsden 90 üstü almak, YDS’den 90 üstü almak, yds den 90 üstü almak

“YDS’den 90 üstü almak için” hakkında 19 yorum

 1. Ben de 50 aldıktan sonra karar verdim. Şubatta başlamak üzere sıkı bir çalışmaya girdim. Günde 6-7 saatim İngilizceyle geçiyordu. Ve sınavdan 80 aldım. www.ydsden80almak.blogspot.com adında bir blog açtım ve orada bu işi nasıl başardığımı anlatıyorum. Sizin dediğiniz şekilde hayatımızın her alanına İngilizceyi sokmamız gerekiyor. İyi yayınlar.

  1. ne alaka 5000 sayfa okuyunca emin ol daha bilmediğin o kadar şey oluyor ki ? 5000 nedir 50000 okuman lazım ingilizce biliyom diye gezmek için…

   1. Hatice Melda Zobu

    İngilizcem B2 seviyesinde ve çok uzun yıllardır ingilizceyle ugrasmaktayim.Belli bir seviyede ve iyi olduğumu dusunurdum ta ki bir YDS deneme sınavı yapayım durumumu göreyim diyene kadar.Bekledigimin çok altında bir not aldım ve hedefim 80 puan ustu..Nasil çalışacağım nerden başlayacağım ve hangi kaynaklardan çalışacağım konusunda yardıma ihtiyacım var..

    1. Hüseyin Demirtaş

     Bu dönem dönem gördüğümüz bir durum. 2 olası sebebi var. İlki genelde diyelim siz kendi çalıştığınız veya okuduğunuz alanda mesleki olarak İngilizceyi rahatça kullanabiliyorsunuz ve bundan kaynaklı doğal olarak bir güven var. Ancak sizin İngilizceyi rahatça kullandığınız veya takip ettiğiniz alanlar sınavda karşınıza çıkan alanlar olmayabilir. Örneğin diyelim ki siz çok iyi bir tasarımcısınız. İngilizce olarak da bu alana çok hakimsiniz ama YDS’de akademik ve soyut metinler gelir genelde. Hal böyle olunca da dilbilim, psikoloji, tarih ya da uzayla alakalı bir metin zor gelebilir. Bunun için doğrudan sınav odaklı bir çalışma lazım. Eğer temel İngilizce altyapınız varsa YDS soruları ve paragrafları üzerinden ya da bu ayarda kaynaklardan çalışmak lazım. Isınma turları için Reading Analiz serisini ve YDS Rehberi ile alakalı çektiğimiz YDS dersleri serisini önerebilirim. Onlar hem metinlere hem de sorulara yaklaşım konusunda çok yardımcı olur. Bu çalışmaları sonrasında bolca YDS deneme çözme ve analiz ile desteklemek gerekir. Yüksek puan beklerken düşük almanın bir diğer sebebi de öğrencilerin kendi seviyeleri sağlıklı ölçememesi. Durum buysa yine az önce söylediğim adımları öneririm.

   2. Yazılanlar için teşekkürler . Gramere tam olarak hakim olmadan kitap okuma üzerinden ingilizce öğrenmede başarılı olunabilir mi ?

    1. Hüseyin Demirtaş

     İsmail Bey, merhaba. Gramere tam hakim olmadan kitap okuma üzerinden İngilizce öğrenmede başarılı olunur. Temel grameri bilip bol bol okuma yaparak detayları fark edip öğrenebilirsiniz. Okumaya başlamak için harika bir gramer bilgisine ihtiyaç yok. Temel yapıları bilmeniz yeterli.

   3. Lys 5 e hazırlanmak icin yazdığınız kitaplardan els grammer inside out u bitirmek yeterli olur mu? Boğaziçi mutercim tercümanlık istedigim goz onunde bulundurulursa.

    1. Hüseyin Demirtaş

     ELS Grammer sadece gramer için yeterli kelime, paragraf ve diğer soru türleri için bol bol deneme ve test kitabı bitirmek gerekir. Yani toplamda bir 10 kitap kadar kitabın bitmesi gerekiyor.

   4. Merhaba Hüseyin Hocam..Youtube da bir kaç videonuzu izledim.ben 2 kere YDS ye girdim 2sinde de 81,25 aldım, 90 ve üzeri almam lazım..kelime bilgim çok iyi, okuma parçalarındaki tüm kelimeleri biliyorum ancak parçayı yüzde yüz anlamıyorum bunu nasıl aşabilirim?90 üzeri nasıl alabilirim?
    iyi günler

    1. Hüseyin Demirtaş

     Mehmet Bey merhaba, sizin durumunuzdaki öğrencilerin en temel sorunu cümleleri tam ve doğru olarak bölememek ve mecazi veya farklı kelime kullanımlarını fark etmemek. Bunu aşmak için yardımda olacak 3 yol var. Başlangıç için Reading Analiz serisindeki tüm dersleri izleyip cümle bölümlemelerime ve özel anlamlara dikkat edin. Daha ileri seviye ve kişisel destekli bir program için Reading Akademi eğitimini inceleyin. Bireysel çalışma için de günlük İngilizce gazete ve dergiler okuyup bunları İngilizce-İngilizce sözlük yardımıyla analiz edin.

   5. Merhaba Hocam 2 kere B aldıktan sonra 17 eylülde inşallah A almak için bir daha sınava gireceğim.size sorum şu?son bir saatte çok yorgun olduğum için bildiğim soruları dahi yanlış yapabiliyorum.sınavda yorgunluğu önlemek veya tekrar zihni hızlı bir şekilde canlandırmak için ne yapabilirim?
    iyi günler

   6. Merhaba ben 11.sınıf öğrencisiyim dil okuyorum ama notlarım çok düşük geldi tenseleri ayırt edemiyorum özellikle future ve perfectleri bana neler önerirsiniz nasıl bi çalışma programı uygulamalıyım,nelere ağırlık vermeliyim izmir ege üniversitesi ingilizce öğretmenliği istiyorum önerebiliceğiniz taktikler var mı ?

    1. Hüseyin Demirtaş

     Merhaba Ceren bu saydıkların temel konular. Eğer ayırt etmede zorlanıyorsan temelle ilgili sorunların var demektir. Bu aşamada sana tenses konusunu 3-4 farklı kaynaktan çalışıp bitirmeni ve testlerini çözmeni öneririm. Ayrıca dil öğrencileri için tavsiyelerim YKS Dil & LYS 5 sayfasında

   7. Merhaba hocam. Bende YDS ye gitmeyi düşünüyorum ancak ıngilizce seviyem sıfır ve yüksek almayı hedefliyorum. Size sorum ben sıfırdan yükselmek için öncelikle hangi yolu izlemeliyim, hangi kitaptan başlamalıyım?

   8. Hüseyin Bey,YDS çalışma metodyla ilgili pek çok araştırma yaptım.Gösterdiğiniz yollar çok mantıklı ve doğru.Çalışmak kadar doğru metodla çalışmakta önemi.Gerçekten teşekkürler.Burada yorum yapan arkadaşlara da tavsiyem şu; doğru metodla çalışmadan,okumadan ve sevmeden bu sınavda başarılı olunamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.