İçeriğe geç

Türkiye’de İngilizce eğitimine çağ atlatacak bir proje

reading akademi

Yıllardır öğrencilerde gözlemlediğim bir şey var. Çoğu öğrenci İngilizce okuduğunu doğru düzgün anlamıyor. “Ali ata bak” ayarında İngilizce cümleler anlaşılıyor ama seviye biraz artınca, devreye farklı anlamlar ya da “Age is an issue of mind over matter. If you do not mind it does not matter.” gibi cümleler girince öğrenciler kilitlenip kalıyor.

Herkeste bir reading sorunu

Bu sadece başlangıç seviyedeki öğrenciler için geçerli değil, orta ve ileri seviyedeki öğrenciler için de geçerli. Mesela öğrenci TOEFL veya IELTS’ten hazırlık sınıfını geçecek puan alıyor ama İngilizce makale okuduğunda yarısını anlamıyor ya da yanlış anlıyor.

Bu beni açıkçası çok rahatsız eden bir sorun çünkü İngilizce öğrenmeye çalışan insanlar kurslarla, kitaplarla, kimi zaman özel derslerle ciddi bir zaman, emek ve para harcamalarına rağmen İngilizce okuma anlama becerilerini güçlü hale getiremiyorlar.

Reading için gözlemlediğim ikinci temel konu ise öğrencilere kompleks yapıları açıkladıktan, farklı kullanımları gösterdikten sonra öğrencilerin bunları kendi başlarına başka metinlerde görünce anlayabildikleri. Bu çok güzel bir haber. Bu tür süreçleri ben IELTS, TOEFL ve Proficiency öğrencilerimle sık sık yaşıyorum. Öğrencime ilginç ya da zor gelen İngilizce bir cümleyi çözümlüyorum, neyin ne anlama geldiğini, hangi yapıların kullanıldığını, cümlenin hangi kısmının nereye bağlandığını bir iki kez gösterdikten sonra bir de bakıyorum öğrencilerim benzer yapıları sökmeye anlamaya başlamış. Yani gerekli rehberlik alındıktan sonra İngilizce okuma anlamada başarı geliyor.

Herkes için reading

Öte yandan da şöyle bir sorun yaşıyorum. İngilizce okuma anlama becerisini geliştirmek için özel ders ve bireysel destek almak için bana başvuran pek çok öğrenci var. Bazen Konya’dan, İzmir’den, Ankara’dan öğrenciler atlayıp geliyor bazen de online ders yapıyoruz ama sonuçta vaktim sınırlı. Herkese vakit ayırabilmem mümkün olmuyor. Ancak biliyorum ki herkesin böyle bir eğitime ihtiyacı var. Hem de çok ihtiyacı var çünkü reading becerisi diğer tüm becerilerin temelini oluşturuyor. Okuma olmadan, dinleme, yazma, konuşma kısır kalır; pek gelişmez.

Birkaç gün önce yine bir IELTS öğrencimle online reading dersi yaparken aklıma şu geldi. YouTube’da fırsat buldukça yayınladığım Reading Analiz videoları çok güzel geri bildirimler aldı. Ancak bu birinci işim olmadığı ve ilgilenmem gereken çok sayıda öğrencim olduğu için Reading Analiz serisine çekebildiğim eğitimler sınırlı kalıyor.

Tüm bu anlattıklarımı düşündükten sonra aklıma şimdi size anlatacağım Reading Akademi projesi geldi. Reading Akademi ile Türkiye’deki İngilizce okuma anlama sorununu çözmeyi planlıyorum. Yani Reading Akademi eğitimini bitirdiğinizde İngilizce metinlere güvenle yaklaşacak ve İngilizce metinleri çok daha iyi anlayacaksınız.

Reading Akademi nedir?

Peki Reading Akademi ne? Reading Akademi benzersiz bir online reading kursu olacak. Her bir derste İngilizce cümleleri parça parça detaylı şekilde analiz edip cümleleri nasıl böleceğinizi, ifadelere nasıl anlam vereceğinizi ve zor yapılarla nasıl başa çıkacağınızı adım adım göstereceğim.

Reading Akademi eğitiminde akademik metinleri, haberleri, makaleleri, hikayeleri ve günlük hayatta karşılaşılan türlü türlü metinleri inceleyeceğiz. Böylece Reading Akademi akademik İngilizce, IELTS, TOEFL, Proficiency, mesleki İngilizce gibi alanlarda çalışan tüm öğrenciler için ideal bir kaynak olacak.

Reading Akademi ile amacım özel ders kalitesinde birinci sınıf İngilizce eğitimini İngilizce öğrenenlere ulaştırabilmek. Böylece benden gelip birebir ders alma imkanı olmayan ya da programım dolu olduğu için kabul edemediğim yüzlerce öğrenciye bu eğitimi sunmam mümkün olacak.

Reading Akademi ile Türkiye’deki İngilizce eğitiminde bir çığır açmayı hedefliyorum. Artık İngilizce biliyorum ama okuduğumu anlamıyorum devri kapansın, insanlar vakitlerini ve paralarını köhne ve anlamsız gramer eğitimleriyle heba etmesin, yatırımlarının karşılıklarını alsınlar istiyorum. Reading Akademi ile bunu yapabileceğime inanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir