İçeriğe geç

YDS’ye hazırlıkta yapılan en büyük hatalar

yds özel ders istanbul

YDS kamu kurumlarında dil yeterliliğini belgelemek için kullanılan çoktan seçmeli bir dil testi. Aynı zamanda pek çok kişinin girdiği ancak çoğunun 100 üzerinden 55-60 puanı almakta zorlandığı bir İngilizce sınavı. Bu yazıda sizinle çalıştırdığım öğrencilerden ve etrafımdan gözlemlediklerim doğrultusunda, YDS hazırlıkta yapılan en büyük hataları paylaşacağım. Bu hatalar genel itibari ile birbirleriyle ilişkili.

Yüzeysellik ve kolaycılık

Pek çok insan bu sınava girerken, çok ciddi bir çalışma göstermeden, en kısa yoldan nasıl geçerim moduyla yaklaşıyor. Halbuki dile öğrenme ve anlama amacıyla yaklaşmazsanız, ilerleme kaydetmeniz çok zor. Öyleki bazı kitapçılarda koca koca YDS stratejileri kitapları görüyorum. O kadar strateji ezberlemeye çalışacağına, kişi doğru düzgün İngilizce öğrense hem YDS için hem de iş ve okul hayatı için daha sağlıklı olacak

Gramer saplantısı ve kelime eksikliği

Dil öğrenimiyle ilgili yanlış algılardan biri de gramer saplantısı. YDS gibi bir sınavda iyi gramer bilmek ama kelime bilmemek size 100 soruda 30 puan getirir. Öte yandan iyi kelime bilgisine sahip olmak 70 puan kazandırabilir. Ancak maalesef, insanlar metin anlama ve kelime dağarcığını geliştirme çalışmaları yapmak dururken, tutup da çocukluklarından beri her sene tekrar tekrar gördükleri gramer konularıyla ilgili testler çözmekle vakit harcıyorlar.

En Büyük YDS Hatası

Ne yapmalı?

Öncelikle iyi bir puan almak için kolaycılığı bırakıp, anlama temelli dil öğrenimine geçiş yapmak gerekiyor. İlk etapta kelime nasıl çalışılır, kelime nasıl öğrenilir, hatalardan nasıl ders çıkarılır gibi çok temel becerileri kazanmak gerekiyor. Sonrasında ise sürekli olarak testler ve okuma alıştırmaları çözüp, yapabiliyorsanız kendi başınıza yapamıyorsanız bir bilene danışarak yanlışlarınızı düzeltmeniz lazım.

 

Son Kez İngilizce

İster TOEFL, IELTS, YDS veya Proficiency için isterseniz de reading, writing, listening ve speaking için çalışın. Hüseyin Demirtaş ile İngilizce e-posta bülteni size İngilizce öğrenmede bilinç ve başarı getirecek kaynaklar sunuyor.

 


Etiketler: ydsde sık yapılan hatalar, yds hataları ve çözümleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.