Similar Posts

19 Comments

 1. Hocam Merhaba,
  Almancam süper ingilzcem tarzanca var diyelim. En azından konuşmaktan kormuyorum veya utanmıyorum.
  Toefl den en az 60 ouan almak gerekir.
  Aşırı bir istekle ve çalışmayla ( gündüzleri çalıyorum akşam olur ancak ) 2.5 ayda 60 puan alırmıyım?

  1. Ali Bey merhaba, başlangıç seviyenize bağlı olarak mümkün olabilir. Yani orta halli metinleri anlıyorsanız, temel cümleler kurabiliyorsanız geceli gündüzlü bir çalışmayla mümkün ama altyapı zayıfsa zor bir hedef.

 2. Merhabalar Hüseyin Bey öncelikle böyle yararlı iç açıcı bilgiler öneriler paylaştığınız için teşekkürler… ingilizce düzeyim yok denecek kadar az hiçbir iş yapmıyorum şuan toefl sınavından 60 almam ne kadar süre alır istekli bir şekilde günde gerektiği kadar çalışabilirim çünkü boşum.

 3. Merhabalar Hüseyin Hocam,
  Ben geçtiğimiz haftalarda Toefl sınavına girdim ve 60 puan aldım. (reading:15, listening:13, speaking: 18, writing: 14) Hedefim 80 üstü almak. Bu puanı almak için kaç aya ihtiyacım vardır ve tavsiye ettiğiniz bir çalışma yöntemi var mıdır hocam? Şimdiden çok teşekkür ederim, iyi günler.

  1. 60’tan 80 puana çalışma hızınıza göre 5-9 aylık yoğun bir programla ulaşılabilir. İlk etapta Hedef TOEFL kanalına TOEFL için yüklediğim ders ve çalışma programını bitirmenizi öneririm.

 4. Merhaba hocam b2 Intermediate seviye İngilizcem var günde 2-3 saat çalışmayla yaklaşık olarak ne kadar sürede TOEFL’dan 60 alacak seviyeye ulaşabilirim? Teşekkürler.

  1. Önce bir TOEFL denemesi çözüp puan alın ona göre tahminde bulunmak daha sağlıklı olur Kemal Bey.

 5. Hocam selamlar, 2 hafta sonra TOEFL sınavına gireceğim ve yaklaşık 2 aydır TOEFL özelinde çalışıyorum. Denemelerin ortalamaları reading 25 listening 24 civarı. Writing için gerekli süre içerisinde istenilen kelime sayısına, mantıklı cümlelerle, ulaşabiliyorum. Beni en çok zorlayan bölüm speaking bölümü. Bu bilgiler ışığında bir tahmin yapmanız gerekirse 80 üstü bir puan alabilir miyim sizce?

  1. Reading ve Listeningde 80 almak için gerekli altyapı var. Ancak writinginizi görmeden puanınızla ilgili net bir şey demek zor. Ama kötümser davransak bile reading ve listening 25 civarı gelse zaten 50 puan geliyor. Writing ve speaking de en düşük 15 gelse 80 puanı görürsünüz. Öte yandan reading ve listening 25 bandında geliyorsa writing ve speaking 18-20 bandında beklenebilir. Bu durumda da puanınız kabaca 85-90 arası gelebilir.

 6. Hocam iyi günler TOEFL ve İelts girmeyi düşünüyorum b2 seviye ingilizcem var ancak ben tekrardan oturup genel bir gramer calısmayı dusunuyorum öncelıkle toefl ielts gibi sınavları unutup önce gramer calısmam ne kadar mantıklı olur step step gitmek istiyorum ama elim kolum bağlı nereden baslamalıyım ne yapmalıyım kilitlenip kaldım yardımcı olabilir misiniz cok sevinirim ?

  1. Yani aslında B2 iseniz gramer hallolmuştur diye umuyorum ama eksik hissediyorsanız sevdiğiniz bir gramer kitabını seri bir şekilde baştan sona bitirin. 3-5 aydan fazla vaktinizi almasın eğer vaktiniz çoksa daha erken bile bitebilir. Sonrasında bol bol akademik İngilizce okuma, dinleme ile kelime dağarcığınızı geliştirin. Bunun için YouTube kanalımdaki Reading Nasıl Gelişir ve Listening Nasıl Gelişir derslerini yine 3-5 ay uygularsanız büyük mesafe kat edersiniz. Sonrasında da writing ve speaking geliyor. Bunların gelişimi daha çok vakit ve geribildirim gerektirir. Yine bu ikili için de Hüseyin Demirtaş ile İngilizce YouTube kanalında Essay Dersleri oynatma listesi ve 41 Gün Speaking serisi var. O ikisini öneririm. Profesyonel destek ve eğitimle süreci hızlandırmak isterseniz de Reading Akademi, Writing Akademi gibi video eğitim programları ve kitaplar var Hüseyin Demirtaş Akademi‘de.

   1. Hocam bu gramer’i bitirdiğim noktayı evet bunu bitirdim artık toefl ielts yada artık reading listening kısımlarına geçmeliyim bu noktayı neye göre belirlemeliyim test mi yapmalıyım siz videolarinizi gördüm gramer için sizin sıfırdan ingilizce listenizden devam etsem uygun olur mu ?

 7. Hüseyin bey bende b2 seviyesindeyim benim sorum şu şekil de gramer kitabı almak yerıne illaki alınır ama sizin youtube kanalınızda ki sıfırdan ingilizce oynatma listesinden grammer çalıssak yeterli olurmu tüm konuları işlediniz mi eksik varmı ?

  1. Grameri illa bir kitaptan çalışmak zorunda değilsiniz. Online olarak da çalışılabilir. Şu anda kanalda tüm gramer konuları yüklü değil. Fırsat buldukça yenilerini çekip ekliyorum.

 8. hocam, merhaba toefl sınavı ve denemesi hiç yapmadım Ve seviyem b1 bir hafta sonra sınava girecem sizce 80 alırmıyım

  1. Açıkçası epey zor. Akademik kelime dağarcığı kuvvetli olmadan, bolca yazma konuşma pratiği olmadan Türkiye şartlarında B1 ile TOEFL’dan 80 çok zor.

 9. merhaba hocam toefdan 100civarında bir puan almak hedefim peki reading ve writing bölümleri için nasıl çalışmalıyım kitap okuyorum şiirler okuyorum sizce daha başka nasıl çalışmalıyım açıkçası writing bölümünde kendime hiç güvenmiyorum da

  1. Kitap ve şiirler yetersiz. Hedefe yönelik okuma gerekir. TOEFL’da dinleme ve okuma bölümünde akademik metin ve konular gelir. Yani yüksek puan almak için bu tarz metinler okumak gerekir. Psikoloji, sosyal bilimler, makaleler gibi daha akademik türde ve ağır metinler/konuşmalar okumanız/dinlemeniz ve analiz etmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir