TOEFL’dan çalışmadan yüksek puan almak

TOEFL'dan çok çalışmadan sadece bir iki deneme çözerek yüksek puan almak mümkün. Peki onca insanın büyük emek harcadığı bu sınavda böyle bir sonuca ulaşmak nasıl mümkün oluyor?

Öncelikle TOEFL sınavının amacına bakmak lazım. TOEFL akademik İngilizce'yi ve kampüs hayatındaki dili yönetme becerinizi ölçen bir sınav. Hal böyle olunca eğer İngilizce eğitim yapan bir kurumdan mezun olduysanız (bol bol İngilizce ders kitabı okuyup, ödev yazıp ders dinlediyseniz), ders aralarında sohbet ettiğiniz yabancı arkadaşlarınız olduysa TOEFL sınavı size kampüste geçen bir günü hatırlatacaktır. Eğer orta ve üzeri bir öğrenciyseniz ve bu şartlarda eğitim almışsanız, birkaç deneme sınavı çözüp 90-100 almanız mümkün. Bu durumun örneklerini birkaç arkadaşımdan biliyorum.

Böyle bir durumda TOEFL'a pek çalışmanız gerekmemesinin nedeni üniversite yıllarınızda kitap defter başında harcadığınız o saatlerin yardımınıza gelmesi.

İngilizcenizi geliştirecek kaynaklar


10 thoughts on “TOEFL’dan çalışmadan yüksek puan almak”

 1. Hocam Merhaba,
  Almancam süper ingilzcem tarzanca var diyelim. En azından konuşmaktan kormuyorum veya utanmıyorum.
  Toefl den en az 60 ouan almak gerekir.
  Aşırı bir istekle ve çalışmayla ( gündüzleri çalıyorum akşam olur ancak ) 2.5 ayda 60 puan alırmıyım?

  1. Ali Bey merhaba, başlangıç seviyenize bağlı olarak mümkün olabilir. Yani orta halli metinleri anlıyorsanız, temel cümleler kurabiliyorsanız geceli gündüzlü bir çalışmayla mümkün ama altyapı zayıfsa zor bir hedef.

 2. Merhabalar Hüseyin Bey öncelikle böyle yararlı iç açıcı bilgiler öneriler paylaştığınız için teşekkürler… ingilizce düzeyim yok denecek kadar az hiçbir iş yapmıyorum şuan toefl sınavından 60 almam ne kadar süre alır istekli bir şekilde günde gerektiği kadar çalışabilirim çünkü boşum.

 3. Merhabalar Hüseyin Hocam,
  Ben geçtiğimiz haftalarda Toefl sınavına girdim ve 60 puan aldım. (reading:15, listening:13, speaking: 18, writing: 14) Hedefim 80 üstü almak. Bu puanı almak için kaç aya ihtiyacım vardır ve tavsiye ettiğiniz bir çalışma yöntemi var mıdır hocam? Şimdiden çok teşekkür ederim, iyi günler.

  1. 60’tan 80 puana çalışma hızınıza göre 5-9 aylık yoğun bir programla ulaşılabilir. İlk etapta Hedef TOEFL kanalına TOEFL için yüklediğim ders ve çalışma programını bitirmenizi öneririm.

 4. Merhaba hocam b2 Intermediate seviye İngilizcem var günde 2-3 saat çalışmayla yaklaşık olarak ne kadar sürede TOEFL’dan 60 alacak seviyeye ulaşabilirim? Teşekkürler.

 5. Hocam selamlar, 2 hafta sonra TOEFL sınavına gireceğim ve yaklaşık 2 aydır TOEFL özelinde çalışıyorum. Denemelerin ortalamaları reading 25 listening 24 civarı. Writing için gerekli süre içerisinde istenilen kelime sayısına, mantıklı cümlelerle, ulaşabiliyorum. Beni en çok zorlayan bölüm speaking bölümü. Bu bilgiler ışığında bir tahmin yapmanız gerekirse 80 üstü bir puan alabilir miyim sizce?

  1. Reading ve Listeningde 80 almak için gerekli altyapı var. Ancak writinginizi görmeden puanınızla ilgili net bir şey demek zor. Ama kötümser davransak bile reading ve listening 25 civarı gelse zaten 50 puan geliyor. Writing ve speaking de en düşük 15 gelse 80 puanı görürsünüz. Öte yandan reading ve listening 25 bandında geliyorsa writing ve speaking 18-20 bandında beklenebilir. Bu durumda da puanınız kabaca 85-90 arası gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir