İçeriğe geç

İngiltere’ye gidip de İngilizce öğrenememek

ingiltere

Pek çok insana garip gelebilir ama dil öğrenmek için yurtdışına çıkıp, ciddi zaman ve kaynak ayırıp pek yol almadan gelmek mümkün. Nereden mi biliyorum? Bu durumu yaşayan, İngiltere ve Amerika’ya dil öğrenimi için gidip de öğrenemeyen insanlar biliyorum.

Havası, suyu fayda etmiyor

Peki bunun sebebi ne ya da bu sorun nasıl çözülür? Öncelikle sırf İngiltere ya da Amerika’ya gitmekle, havasını tenefüs edip suyunu içmekle şakır şakır İngilizce konuşulur sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

Yol Haritası

Dil eğitimi için yurt dışına çıktığınızda bir yol haritanızın olması ve nelerden kaçınacağınızı bilmeniz gerekir (Bu arada Türkiye’de İngilizce öğrenip, İngiltere’ye dil hizmeti vermeye gidenler de var).

Öncelikle dil eğitimi için İngiltere’ye giden bir genç düşünelim. Bu genç tek başına gitmiş olsun. Büyük ihtimalle gittiği kurs ya da okulda hemencecik Türk ya da Orta Doğulu arkadaşlar edinip bütün bir yazını Londra sokaklarında Türkçe konuşarak, İngiliz kültürü içinde kendi kültürünü yaşayarak geçirebilir. Bir Türk kahvesi, bir de kebapçı da varsa yakında değmeyin keyfine. Takdir edersiniz ki bu şekilde geçen bir eğitim döneminin ardından kişi İngilizceden çok Türkçe pratiği yapmış oluyor.

Hedefler

Bir diğer konu ise, dil öğrenmeye giderken olan amacınız. Mesela İngiltere’de genel İngilizce öğrenip, konuşma dilinizi ilerlettikten sonra TOEFL’da istediğiniz puanı alamayabilirsiniz. Bunun temel sebebi şu: İngilizce’de sözlü dil ve yazılı dil ve bunun bir uzantısı olan akademik dil bambaşka dünyalar olabiliyor. Yani günlük hayatta konuştuğunuz İngilizce’yi geliştirmeniz, akademik metin okuma ve yazma becerinizi çok da geliştirmiyor. O açıdan eğer özel bir sınav için çalışıyorsanız, günlük İngilizce pratiğine ek olarak, o sınava yönelik materyaller de çözün.

Bir de pratik bir ipucu: Dil amaçlı yurt dışına çıkmadan önce en azından başlangıç-orta arası İngilizceniz olsa işiniz çok kolaylaşır. Tamamen sıfır gitmek riskli görünüyor.

Sözün özü,

Sizin nelerin beklediğini bilin ki İngiltere’ye gidip de İngilizce öğrenemeyenlerden olmayın.

 

Son Kez İngilizce

İster TOEFL, IELTS, YDS veya Proficiency için isterseniz de reading, writing, listening ve speaking için çalışın. Hüseyin Demirtaş ile İngilizce e-posta bülteni size İngilizce öğrenmede bilinç ve başarı getirecek kaynaklar sunuyor.

 

“İngiltere’ye gidip de İngilizce öğrenememek” hakkında 4 yorum

 1. Merhabalar ben 1 hafta önce İngiltere/Manchester’a 8 haftalık dil eğitimi için geldim.Seviyem tespit edildi ve Elementary çıktı.Buraya büyük bir masrafla geldim.Öğrenememekten korkuyorum ,bana yapabilceğiniz öneriler var mıdır acaba ?

  1. Hüseyin Demirtaş

   8 haftada eğer başlangıç seviyesinde iseniz çok büyük bir ilerleme gerçekleştirmek zor. Pre-intermediate gibi bir seviye yakalanabilir. Derslerinizi dikkatle takip edin, dışarıda çarşıda pazarda markette her şeyi okuyup inceleyin. Yani sosyal dokuyu ve gerçek hayatı iyi gözlemleyip analiz edin.

 2. Merhaba, ben 6 aylık bir İngilizce kursuna gideceğim seviyemin intermediate olduğu buradaki kursta çıkmıştı genel indiğimizde kursuna gideceğim fakat toefl almak istiyorum genel İngilizce kursuyla bu mümkün mü ?

  1. Hüseyin Demirtaş

   TOEFL ve genel İngilizce içeriği çok farklı. TOEFL ciddi bir akademik kelime dağarcığı ve konu bilgisi gerektirir. Eğer orta seviye üstü bir İngilizceniz varsa doğrudan TOEFL temelli bir çalışma yapmanız daha sağlıklı olur .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir