İçeriğe geç

Pdfyi Worde çevirmek

Pdf dosyalarınızı worde çevirmek için yani .pdf uzantılı bir dosyayı .doc ya da .docx uzantılı bir dosya haline getirmek için kullanabileceğiniz çeşitli seçenekler var.  Öncelikle bu sürecin altında yatan OCR denilen yöntemden bahsetmekte fayda var. OCR, İngilizce optical character recognition ifadesinin kısaltması yani optik karakter tanıma demek. Bir program pdf dosyasını word dosyasına çevirirken pdf dosyası içindeki sayfaları birer resim olarak değerlendirip çeşitli algoritmalar vasıtasıyla her bir karakteri tanır. Bu sürecin başarılı olması için pdf dosyasının eğer taranmış ise yüksek çözünürlükte taranmış olması ve renklerin açık seçik olması gerekir. Pdf dosyası ne kadar temiz ve okunaklıysa optik karakter tanıma da o kadar başarılı olur. Optik karakter tanıma yazılımları her zaman yüzde yüz sonuç vermezler ancak genelde metnin büyük bir bölümünü tanıdıkları için işinizi epey kolaylaştırırlar. Yanlış çıkmış harfleri de siz pdf ile karşılaştırıp sonradan düzeltebilirsiniz.

Optik karakter tanıma (OCR) ile pdfyi worde  çevirmek için hizmet veren pek çok site var. Bunun yanı sıra bilgisayarınıza kurup internet olmadan da kullanabileceğiniz yazılar mevcut.  Aşağıda pdf dosyalarınızı yükleyip worde çevirebileceğiniz 6 farklı sitenin bağlantıları var. Her birinin işleyişi neredeyse aynı. Önce pdf dosyasınızı siteye yüklüyorsunuz. Sonra optik karakter tanıma süreci başlıyor. Sonra word dosyasını ya size e-posta atıyorlar ya da doğrudan site üzerinden indirebiliyorsunuz.

Aşağıda i2ocr.com sitesi üzerinden bir worde çevrilmiş bir pdf dosyasının resmi yer alıyor

pdfyi worde çevirmek

pdfyi worde çevirmek

 

 

“Pdfyi Worde çevirmek” hakkında 2 yorum

    1. Hüseyin Demirtaş

      Bu araçlar pdf içerisinden metni çıkarıp size sunar ancak orjinal metnin biçimlendirmesini birebir koruyamaz. Onu kendiniz sonradan tekrar düzenlemeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.