İçeriğe geç

Bilişsel Bilim Nedir? Türkiye’de Bilişsel Bilim (Cognitive Science)

Bilişsel Bilim insan zihninin işleyişini (düşünme, öğrenme ve zihinsel yapı) dilbilim, bilgisayar mühendisliği (yapay zeka), psikoloji ve felsefe gibi alanların ortaklaşa çalışmasıyla çözümlemeyi hedefleyen disiplinler arası bir bölüm. Türkiye’de Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans ODTÜ’de ise yüksek lisans ve doktora seviyelerinde mevcut. Son olarak da Yeditepe Üniversitesinde Bilişsel Bilim bölümü kuruldu.

Bilgisayar Mühendisliği, Dilbilim, Felsefe ve Psikoloji Bölüm/disiplinlerinin katkıları ile oluşturulmuş olan Bilişsel Bilim Yüksek Lisans Programı, öğrencileri bilişsel süreçlerin çeşitli yönleri ile tanıştırmayı amaçlamaktadır. — Boğaziçi Üniversitesi

Bilişsel Bilim yapay zeka, dikkat, bilgi ve dil işleme, öğrenme ve gelişim, hafıza, algı ve eylem gibi alanları inceler. Bu araştırmalarda davranışsal deneyler, beyin tarama teknikleri, bilgisayarlı modelleme ve nörobiyolojik metotlardan faydalanır.

Boğaziçi Üniversitesinde Bilişsel Bilim okuyan bir öğrencinin notları yazısı

Türkiye’deki Bilişsel Bilim Programları

İngilizce kaynaklar

“Bilişsel Bilim Nedir? Türkiye’de Bilişsel Bilim (Cognitive Science)” hakkında 2 yorum

  1. Hocam işletme mezunuyum bende yüksek lisans ve sonrası doktora düşünüyorum uzmanlıkta farklı bir alana geçmek istiyorum ve çok sevdiğim için ingilizceyi ,öğrenmeyi ve bilimi, ingilizcenin de içinde olduğu bu alanda başvurmam bana uygun olur mu ? Yardımlarınızı rica ederim

    1. Hüseyin Demirtaş

      Tarık Bey merhaba, bilişsel bilim ciddi derecede öğrenci seçer yani çok iyi bir altyapı ve disiplinler arası bilgi bekler. İlk aşamada bunu sağlayacak şekilde çalışacaksanız başvurmak makul. Sonrasında ise programı çok dolu ve yoğun olduğu için iş hayatıyla birlikte sürdürmesi özellikle bilimsel hazırlık yılında epey zor. Bilimsel bir alanda lisansüstü eğitim almakla ve sevdiğiniz bir bilimsel alanda okuma yapıp öğrenmek farklı şeyler. O sebeple ilk etapta cevaplanması gereken soru lisansüstü eğitim sizden neler bekliyor ve siz bu zorlu yolculuğa çıkıp tüm talepleri karşılayacak kadar lisansüstü eğitime önem veriyor musunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.