İçeriğe geç

İnternet üzerinden üniversite eğitimi

internet-uzerinden-egitim

Eğitim e-öğrenme ile artık sadece dört duvar arasına ve örgün bağlamlara sıkışmış bir olgu olmaktan çıkmış durumda. Dünyanın önde gelen pek çok üniversitesi artık derslerini internet üzerinden  genelde bir ücret talep etmeden dünyanın dört bir yanındaki öğrencilere sunuyor. Böylece artık nerede olursanız olun, istediğiniz her zaman ilgilendiğiniz bir konudaki bir dersi internete üzerinden rahatlıkla takip etmeniz mümkün. Bu tür ders sunan pek çok başarılı site var. Bunların başlıcalarını sizin için listeledik.

Coursera

Coursera ders içeriği açısından en zengin konumdaki e-öğrenme sitesi. Sosyal bilimlerinden genetiğe kadar pek çok başlıkta ders bulmak mümkün.

Udacity

Udacity daha çok bilgisayar  ve mühendislik dersleri sunuyor.

edX

edX dünyanın en prestijli üniversitelerinden dersler sunuyor.

MIT OCW

MIT OCW, dünyada teknoloji ve fen bilimleri alanlarında en iyi üniversitelerden biri olan MIT’nin derslerini paylaşıyor.

Carnegie Melon OLI

CM OLİ de yine teknoloji alanında önde gelen üniversitelerden biri olan Carnegie Melon Üniversitesinin derslerini paylaşıyor.

Academic Earth

İnternette farklı üniversitelerin yayınladığı dersleri kataloglayıp kullanıcılara konu başlıkları altında sunan bir site.

Khan Academy

Khan Academy özellikle lise ve üniversite arası geçiş dönemine yönelik mini derslerin olduğu herkese ücretsiz eğitimi ilke edinmiş bir site.

TED

TED tam anlamıyla bir eğitim kuruluşu olmamakla beraber, dünyanın farklı köşelerinden kendi alanlarında önde gelen kişileri bir araya getirip çoğu zaman ilham verici ve öğretici konuşmalar yayınlayan bir vakıf.

adnanbasar
AĞU 05, 2013 @ 19:04:00

Aslinda deginilmesi gereken bir nokta daha var. Bu kaynaklar oldukca yararli oldugu asikar tabi ki. Fakat Coursera ve edX artik daha interaktif dersler sunuyorlar ve bu derslerden alinan sertfikalar gun gectikce daha cok onemseniyor. Ama bizim perspektifimizden bakacak olursak, daha ne kadar eksik oldugumuz goruluyor. Acaba bir yazinizda Open Education’da biz neredeyiz bunu degerlendirebilir misiniz?

 

“İnternet üzerinden üniversite eğitimi” hakkında 2 yorum

  1. Çok yararlı buldum bunu. Geçen ben de interneti arşınlıyordum bu türden site bulabilmek için. İsabet oldu bu . Emeğine sağlık

    Candan selamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir