İçeriğe geç

Avrupa gezi rehberi

avrupa gezi rehberi

Gezi planları yaparken hele de bu seyahat yurt dışına ise enine boyuna bir araştırma yapmakta büyük fayda var. Mesela gidilecek şehir/ülke hakkında bilgi, ulaşım, havayolları, bilet fiyatları, kalacak yer ve iletişim… bunlar ilk akla gelen konulardan.

Şehir Rehberleri

Öncelikle gideceğiniz yer ile ilgili bilgi sahibi olmakla başlıyor süreç. Londra’ya mı gideceksiniz? Şanslısınız dünyanın gezilip görülesi binlerce şehrinin detaylıca anlatan seyahat rehberleri var. Bunlar genelde İngilizce olmakla beraber Türkçe olanları da mevcut.

Pegasus ve THY’nin şehir rehberlerine göz atabilirsiniz. Çok daha detaylı bilgi isterseniz

paha biçilmez kaynaklar. WikiTravel ve WikiVoyage, WikiPedia mantığıyla işleyen siteler. Lonely Plane ve Trip Advisor sitelerinde diğer seyyahlarla iletişim kurup forumlarda soru sormanız mümkün. Benim favorilerimden birisi WikiTravel. WikiTravel ile şehre nasıl ulaşılır, şehir içi ulaşım araçları, pratik tüyolar ve yapılması gerekenler listeleri bulmak kolay.

Biletler

Genelde yurt dışı seyahatler uçakla oluyor. Bu açıdan bütçenize en uygun uçak biletini bulmak büyük önem arz ediyor. Teker teker havayollarının sitelerine bakıp bilet fiyatı karşılaştırmak zahmetli olabilir. Bunun yerine tavsiyemiz pek çok havayolu sitesini aynı anda araştırıp fiyatları karşılaştıran ve size en uygun önerileri sunan ara siteler kullanmanız. Bunların başlıcaları:

Konaklama

Şimdi bir başka önemli adım, kalacak yer konusu. Bütçeniz dahilinde pek çok seçenek mevcut. Beş yıldızlı otellerden mütevazi gençlik pansiyonlarına uzanan bir yelpaze var önünüzde.

Otel aramak için Booking.com, hesaplı gençlik hosteli (pansiyonu) bulmak için ise HostelWorld ve HostelBookers iki başarılı site.

İletişim

Türkiyedeki hattınızı yurt dışında kullanmak çok pahalı. Kesinlikle operatörünüzün yurtdışı fiyatlandırması bakın. Ayrıca yurtdışında hattınızı kullanacaksanız müşteri hizmetlerinden ya da operatörünüzün internet sitesi üzerinden hattınızı yurt dışında kullanıma açtırmanız gerekir. (Ben bir keresine bunu tam yapmayıp Berlin Tegel’de bir süre mahsur kalmıştım) Bu adımdan sonra varsa operatörünüzden belli bir ücret karşılığı indirimli bir yurt dışı paketi satın alabilirsiniz.

Ya da bir başka seçenek olarak gittiğiniz ülkeden biraz araştırma yapıp yerel bir simkart alabilirsiniz. Mesela İngilterede 10 sterlinlik Lyca Mobil hattımla bir ay sınırsız internet 250dk konuşma ve 250 sms almıştım. Bunu eğer Avea, Turkcell veya Vodafone ile yapsaydım muhtemelen bin lirayı gözden çıkarmam gerekirdi! Hesap sizin.

Kaldığınız yerde internet varsa işiniz rahat ancak dışarıda çok ihtiyaç duyarsanız bir kafeye gidip iki çay/kahve içerken kablosuz internet kullanmak da mümkün. Bazen beklemediğiniz yerlerde ücretsiz kablosuz internetle de karşılaşabilirsiniz.

Telefonunuzla internet üzerinden yazışmak için Whatsapp ve Facebook Messenger iyi uygulamalar. Aynı şekilde arama yapacaksanız Skype ve Viber ücretsiz ve başarılı iki uygulama. Bir de eğer daha önce duymadıysanız internet üzerinden belli bir ücret karşılığı sabit ve mobil hatları çok uygun fiyatlara aramanızı sağlayan VOIP hizmetleri var. Skype bunu sunuyor ancak 12Voip isimli çok daha hesaplı bir alternatif var.

Haritalar

Google Maps olmazsa olmazımız. Hem masaüstü, hem tablet, hem de akıllı telefonlar için oldukça kullanışlı. Buna ek olarak eğer internet seyahat ederken internet bağlantınız olmayacaksa City Maps 2Go (iPhone uygulaması) istediğiniz şehirlerin haritalarını telefonunuza indirip internet yokken navigasyon kullanmanıza imkan veriyor.

İyi gezmeler!

Siz de tecrübe, öneri ve ipuçlarınızı yorumlarda paylaşıp bu yazının gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.