İçeriğe geç

Off Topic olmak ne demek?

off topic ne demek

Off topic olmak ne demek? IELTS writing bölümünde off topic olmanız mümkün, aynı şey TOEFL writing ve hazırlık sınıfındaki essayleriniz için de geçerli. Her essayde, her bir yazıda off topic olma tehlikesi vardır. Peki writing veya essay derslerinde sık sık duyulan off topic olmak ifadesinin anlamı ne?

off topic olmak

Off Topic olmak ne demek?

İlk önce kelimeye sözlük anlamı itibariyle bakalım. Off kelimesi, bir kelimenin yanına geldiğinde “uzağında, açığında” anlamı katabilir. Mesela “off the shore” demek, kıyının açığında, uzağında demek. Aynı şekilde off topic demek kelime anlamı itibariyle konunun açığında, konudan uzakta demek. Bu açıklama bize off topic olmanın anlamı ile ilgili önemli ipuçları veriyor.

Off topic olmak ne demek bir de writing açısından ele alalım. Writing açısından off topic olmak size verilen konunun dışına çıkmak, konu ile doğrudan alakalı olmayan şeylerden bahsetmek demektir. Sınavlar essay yazarken sizden belli bir konu dahilinde ya da belli bir soruya cevap olarak essay yazmanız istenir. Göreviniz size verilen konu dahilinde kendi içinde tutarlı ve ilgili konuyu işleyen bir yazı yazmaktır. Ancak eğer yazınız, size verilen konudan sapıp başka alanlara uzanırsa ve ana konuyu gerektiği gibi ele almazsa o zaman off topic olur yani ana konudan sapmış olur. Bu durumda da puanınız ciddi şekilde düşer.

Off topic örnekleri

İsterseniz şimdi birkaç off topic olma örneğine bakalım. Mesela size futbolun fayda ve zararlarını anlatan bir yazı yazın dendiğinde, siz yazının yarısını futbolun tarihini anlatmaya ayırırsanız off topic olursunuz. Elbette yazınızda futbolun tarihinden bahsedebilirsiniz. Ancak bu kısım yazının ana amacından daha çok yer kaplamamalıdır.

Bir başka off topic örneği ise şöyle bir durumda gerçekleşir. Diyelim ki sizden ülke politikalarını değiştirmede bireylerin rolünün internet ile birlikte ne şekilde değiştiğini anlatmanız istenmiş. Böyle bir yazıda siz internetin politikaya olan etkisine değinmezseniz ya da internetin bireylerin organize olmasını kolaylaştırdığını ifade etmezseniz off topic olursunuz çünkü böyle bir konu bu tür temel argümanlara ihtiyaç duyar.

Neden off topic olunur?

Off topic olmaya sebep olan iki temel sebep var. Bunlardan ilki okuduğunu tam anlamamak. Essay konusunu anlamayan öğrenci haliyle o essayin istediği şekilde bir yazı yazamıyor. İkinci sebep ise yetersiz dünya bilgisi. Bu durumda öğrenci konuyu anlıyor ama o konuda diyecek bir şey bulamıyor. Böyle olunca da aklına ne gelirse yazıp kağıdı dolduruyor ve nihayetinde konuyla çok alakalı olmayan bir yazı oluşuyor.

Off Topic olma ile ilgili bir öğrencime geribildirim

Aşağıda online essay kontrol hizmeti çerçevesinde yazılarını kontrol ettiğim bir öğrencime yazdığım genel yorumlardan bir kesit yer alıyor.

Merhabalar,

İlk olarak turizimin etkileri üzerine olan yazınıza bakarsak, giriş paragrafı çok kısa, bunu uzatmanız gerekir. Gelişme paraflarında içerik olarak bir paragrafta bireye etkiden, diğer bir paragrafta topluma etkiden bahsettiğiniz için içerik olarak konuyla uyumlu yazmışsınız yani offtopic olmamışsınız.

Toplumsal değişim konulu yazınıza bakarsak burada gelişme paragraflarından ilki anlam olarak eksik olmuş ama offtopic olmamış. Bu sizin konuya aşina olmamanızdan kaynaklanabilir. Bireylerin değişim gücü genelde bireylerin sivil toplum örgütleri vasıtasıyla ülkede ve politikalarda değişime sebep olmasını anlatmak için kullanılır. Yani bu insanların örgütlenip, politikayı değiştirmesini ifade eder. Siz sadece bireylerin kendilerini değişmelerinden bahsettiğiniz için eksik kalmış.

Bu tür içerik hatalarından kaçınmak için konuyu iyice anlamadan yazmaya başlamayın. Fikriniz yoksa internetten ön araştırma yapın. Daha sonra da yazınızda kullanacağınız argümanları belirleyin. Son olarak yazmaya başlayın. Pointleriniz belli olmadan yazmaya başlamayın.

Özetle

Konuyu anlamadan yazmaya başlamayın. Ne söyleyecekseniz en başta planını yapın ki yazıya başladıktan sonra farklı yönlere kaymayın.

Off topic olmak ile ilgili söyleceklerim şimdilik bunlar.  Off topic olmaktan kurtulmayı öğrendiniz şimdi essay türleri nelerdir ve nasıl essay yazılır konularını inceleyebilirsiniz

“Off Topic olmak ne demek?” hakkında 11 yorum

 1. Bir sorum olacaktı. Eğer benden öğrencilerin derslerde telefon kullanmasına izin verilmeli mi verilmemeli mi konu başlığında essay istenirse ve sadece kullanıp kullanılmamasından bahsedersem off topic olur muyum

  1. Merhaba ben demin sınavda “vizesiz yurtdışına çıkmanın avantajları” konu başlığında vize ile yurtdışına çıkmanın avantajları yazdım off topic mı ??

   1. Hüseyin Demirtaş

    Açıkçası hangisine ne kadar paragraf ayırdığınıza bağlı. 3 gelişme paragrafı var siz birinde doğrudan konuyla alakalı olmayan bir şey yazarsanız puanınız gider ama yine de geçebilirsiniz.

  2. Merhaba ben kendi hazirlik sinavimda konumu yanlis cevirdim konu it is unethical to buy cheap products from developing countries ben gelişmiş ülkeler diye çevirdim ve fakir ülkeleri sömürdügünü o ulkelerde cocuk isci kullanildigini ve işçi sağlık güvenliğinin olmadığından bahsettim sizce off topic
   olur muyum

   1. Hüseyin Demirtaş

    Temel konudan sapmışsınız ama argümanlar temel konuya uygun. Eğer iyi niyetli biri okursa yazınızı ve diğer şartları sağlıyorsa geçer ama sert davranırlarsa puan kırılır.

   1. Hüseyin Demirtaş

    Ne kadar off topic olunduğuna bağlı mesela tamamen alakasız, konudan çok uzak bir yazı olursa kalmaya sebep olabilir. Ancak eğer yazı düzgünse ve konudan çok alakasız değilse o zaman puan kırılsa bile geçer not alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.