İçeriğe geç

Kısa Notlar

Zaman zaman akla gelenler.

 

Çalışmadan başarılı olmak

Bazen kendimizde, bazen kardeşlerimiz ve çevremizde gördüğümüz bir durum. Peki çalışmadan başarılı olunuyorsa neden çalışmak lazım?

Çalışmadan başarılı olmak bir yere kadar. Özellikle zeki çocuklar ilkokul yıllarını ve lisenin büyük bir kısmını çok fazla çalışmadan, düzenli bir program olmadan başarılı bir şekilde tamamlayabiliyorlar. Böyle olunca da hep bu süreç böyle gider diye düşünüyorlar. Ancak bir noktada özellikle de üniversiteye geçiş süreci ve sonrasında praitk zekanın çeviremeyeceği kadar bilgi yüküyle karşı karşıya kalınca çalışmadan başarılı olmak hayal oluyor. Gerçi bazen yoğun çalışma dönemlerinde başarısız olup sonra birkaç hafta çalışmayınca daha başarılı olan insanlar da var ancak bu da geçici. Kanımca o süreçte aslında daha önce sıkı çalışılan zamanların meyvesi toplanmış oluyor. Yani aslında iyi günde kötü gün için birikim yapmak gibi bir şey.

Dünya çok akıllı olup da iş disiplini tutturamadığı için potansiyelini gerçekleştiremeyen insanlarla dolu. Özellikle büyük projeler için ciddi bir iş disiplini ve süreklilik gerekiyor o açıdan uzun vadede başarı için zeka kadar azim de gerekli hatta bazen daha da gerekli.

 

Öğrenci kendisiyle yarışsın

Bir öğrenci için sağlıklı rekabet yöntemlerinden birisi kendisiyle yarışmak çünkü her bireyin yetenekleri ve kapasitesi farklı. O açıdan etrafında rastgele biriyle yarışmaktansa hep kendisini daha iyi hale getirmeye çalışması, her gün bir adım daha ileri gitmesi daha sağlıklı bir yaklaşım. Bazen maalesef anne babalar çocuklarını sürekli başkalarıyla kıyaslayarak çocuğu agresif bir hale getiriyorlar. Çocuk, kıyaslandığı kişiye de uyuz olmaya başlıyor. Halbuki kendi yetenekleri çerçevesinde kendisiyle yarışsa, her gün bir adım ileri gitse ileride istediği ben’e kavuşmuş olacak.

Hayat bir film değil dizi

Yani sözün özü her şey bir perdede bitmiyor, zaman içerisinde gelişiyor. İnsan doğasında acelecik var. Bazılarımız ise daha aceleci. Şunu hemen yapayım, bu hemen olsun, şu hemen bitsin, sabahlara kadar çalışayım moduna girebiliyoruz. Ancak bu ufak tefek işler için ve birkaç kez işe yarasa da bu, büyük hedefler ve uzun dönem için işler bir yöntem değil çünkü mesela hayat boyu mutlu olmak peşindeyseniz tüm maddi manevi sermayenizi hayatınızın ilk yarısında tüketmek akıllıca olmaz. O açıdan hızlanmak iyi ancak zararlı aceleciliğe ve aşırılığa karşı frene basabilmek lazım.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.