İçeriğe geç

İngilizce Zamanlar Bataklığı ve Çıkış Yolu

Size de oluyor mu bilmiyorum ama ben ne zaman İngilizce zamanlar (tenses) muhabbeti duysam midem bulanıyor. Yahu millet uzaya gidiyor biz daha İngilizce zamanları anlayamamışız, anlatamamışız. İşte bugün bu sorunu çözeceğiz.

Bitmeyen İngilizce Zamanlar

Öğrencilere ilkokuldan üniversiteye kadar her sene tenses anlatılıyor sanki dünyada başka konu yokmuş gibi. Bu çok ama çok büyük bir zaman israfı. Neden mi? Ben kendi öğrencilerime zamanları 3-4 derste anlatıyorum. 3-4 derste anlatılabilecek bir şey için insanları yıllarca süründürmenin ne anlamı var? Benim yaklaşımım zamanlar konusunu en sade ve anlaşılır haliyle basit örnekler ve karşılaştırmalar üzerinden öğrencilere anlatmak. Daha sonra zaten öğrenci kendisi okuma yaparken daha karmaşık cümleleri görecek ve öğrendiklerini pratik imkanı bulacak.

Araba Sürmek ve İngilizce Zamanlar

Bu biraz araba sürmeyi öğretmek gibi. Öğrenciye gazı, freni, aynaları, vitesleri anlatıp göstereceğiz ama öğrencinin bu konularda uzmanlaşması trafiğe çıkmakla olacak. 10 yıl gaz fren anlatarak usta şoför yetiştiremeyiz.

İşte bu inançla bu İngilizce zamanlar bataklığından nasıl çıkarız derken geçtim bilgisayarın başına. Son 3-4 gündür tüm İngilizce zamanları pratik örnek ve karşılaştırmalarla, mantığını kavratacak şekilde bir ders yazmaya başladım. Ve nihayet bitti.

İngilizce Tüm Zamanları Anlatan Ders

İngilizce Tüm Zamanlar yazısında, İngilizce zamanların neden öğrenilemediğini, yapılan yanlışları, etkili öğrenme için gerekenleri anlatıp tüm zamanları pratik örnekler üzerinden karşılaştırmalı olarak anlattım. Dahası sık sık karıştırılan zamanları karşılaştırıp farklarını gösterdim. İngilizce Tüm Zamanlar yazısının İngilizce zamanlar bataklığından çıkmamıza yardımcı olacağına inanıyorum.

Bu konuda bir ihtiyacınız varsa yazıyı okumanızı öneririm. Ya da bu konuda sıkıntı yaşayan bir yakınınız varsa bu dersi onunla da paylaşabilirsiniz. ​​​​​​
​​​

“İngilizce Zamanlar Bataklığı ve Çıkış Yolu” hakkında 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.