İçeriğe geç

Üretmenin ve Dertleri Çözmenin Eşsiz Mutluluğu

Yine bir sınav sonrası dönemdeyim. Bana şu an bu yazıyı özel olarak yazdıran Boğaziçinden öğrencilerimin sonuçları olsa da genel itibariyle tüm okullarla ve öğrenci gruplarıyla yaşadıklarımı özetleyecek bir yazı olacak. Ben bir öğretmen olarak eğitimin, kaynak ve kitapların öğrencilerin pratik ihtiyaçlarını çözmesi gerektiğine inanıyorum. Eğitimin amacı zaman doldurmak değil sorunları çözmek, ilham vermek, rehberlik etmek ve ilerletmek olmalı. Ancak en temelde ortada bir öğrencinin yaşadığı bariz bir acı, kanayan bir yara varsa ilk önce onu çözmek, onu dindirmek daha sonra da o öğrenciye daha önce hayal etmediği ufukları kazandırmak lazım.

Nasıl Bir Eğitim

Bence bir eğitimci, bir öğretmen, bir akademisyen üretmeli ama üretmiş olmak için değil. Faydalı olmak için, ilham vermek için, hayatı mikro ve makro düzeyde daha iyi hale getirmek için üretmeli. Bir kez faydalı bir eser ürettiğinizde ve onun insanların hayatlarını değiştirdiğini gördüğünüzde, o etkiyi ve duyguyu hissettiğinizde yine üretmek, yine insanların hayatına dokunmak istiyorsunuz. Çünkü bu tarifi zor, derin bir mutluluk aynı zamanda kişisel ve mesleki olarak işinizi iyi yapmanın verdiği o tatmin eşsiz bir duygu.

Boğaziçinde Temelini Attığımız Bir Sistem

Bugün özel olarak BuProf OPK üzerinden ilerleyeceğim. BuProf OPK, bizim Boğaziçi öğrencileri için geliştirdiğimiz daha önceki yıllarda özel ders öğrencilerimizin hazırlık sınıflarını geçmesini sağlayan ders, teknik, yöntem, alıştırma ve tecrübeleri birleştiren dijital bir video eğitim seti ve öğrenme platformu. İçinde reading, listening ve writing modüllerinde video dersler ve interaktif alıştırmalar yer alıyor. BuProf OPK’yı geliştirmemizin temel sebebi öğrenci taleplerine yetişememekti. Bireysel ders talebi kabul edebileceğimiz sayının çok ama çok üstündeydi. Öte yandan bir öğrenciyi kabul edemediğinizde ve o öğrenciyle çalıştığınızda başarabileceğinizi bildiğinizde bir öğretmen olarak üzülüyorsunuz. Hele de işinizi çok seviyor ve başkasına güvenerek teslim edemiyorsanız bu duygu daha da kuvvetleniyor.

Bu eğitim sorunu nasıl çözeriz, özel ders kalitesinde bir eğitimi, öğrencilerimize yıllardır başarı getiren teknik ve sistemleri daha çok öğrenciye nasıl ulaştırabiliriz derken BuProf OPK’nın temellerini attık. Birkaç yıllık bir kaynak derleme, sistem geliştirme ve test sürecinin ardından BuProf OPK’yı yaklaşık 2 yıl kadar önce yayına aldık ve o zamandan bu zamana her bir Boğaziçi hazırlık sınavı sonrasında ilham veren sonuçlara ve hikayelere tanık olduk. Daha dün akşam BuProf OPK Reading öğrencilerimizden Seher Hanım’a geçtiniz mi güzel haberler bekliyorum diye sorunca şu mesaj geldi:

Evet hocam güzel haberler var?geçtim. 2. Dönem başlayacağım bölüme inşallah. Readin paketinizden o kadar çok yararlandım ki size nasıl teşekkür edebilirim bilmiyorum. O readingleri çözmeseydim geçmem pek de mümkün değildi. Emeğinize sağlık. İyi akşamlar. İstanbul da yüz yüze görüşmek dileğiyle

Ya da geçen dönemlerden aklımda kalan Cerrahpaşa’dan Boğaziçi’ne geçen Feyzanur Hanım’ın yorumaları:

“Merhaba,ben Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 1.sınıf öğrencisiydim ? anlık bir kararla BUEPT sınavına 2 ay kala Boğaziçi’ne geçme kararı aldım. Ne yapacağım ne edeceğim derken BuProf ile karşılaştım ve içeriği ve öğrenci yorumlarını görür görmez hiç tereddüt etmeden OPK ya kaydımı yaptırdım. Benim için çok zorlu bir süreçti, altyapım geçmiş senelerden bulunmaktaydı ama neredeyse bir senedir İngilizce görmemiştim.

İçimde ara sıra ya geçemezsem tereddütü vardı,ama adam gibi,elimden geldiğince çalışmaya gayret gösterdim,OPK ve eProficiency içeriklerinin hepsini bitirdim,essaylerim için feedbackler aldım ve sonuç: 1,5 ay süren serüvenimden sonra sınavı “B” ile geçmeyi başardım. Kurstaki müthiş faydalı dersler için ve tüm sorularımızı, sorunlarımızı her zaman çözdüğü için Hüseyin hocaya da ayrıca teşekkür ediyorum. Hazırlık okumuş ya da benim gibi arkadaşların hiç tereddüt etmeden BuProf a başvurmalarını şiddetle tavsiye ediyorum :)”

Daha Büyük Adımlar

Üretmek, sorunları çözmek, ilham vermek ve öğrencilere başarabileceklerini göstermek müthiş duygular. Daha da güzeli nihayet sınavlarını geçtikleri zaman öğrencilerinizdeki ve ailelerindeki o mutluluğa tanık olmak. İşte o gerçekten eşsiz bir duygu.

İnsanların hayatlarını değiştirebilecek işler yaptığınızı görünce daha da büyük projelere adım atma isteği ve sorumluluğu duyuyorsunuz. BuProf OPK yıllar içinde böylesi güzel sonuçlar verince Türkiyenin dört bir yanından farklı yaş, meslek ve seviyedeki öğrencilerin İngilizce sorunlarını çözmek için İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi, Reading Akademi, İleri Seviye İngilizce Okuma Kampı, Writing Akademi ve Pratik Çeviri Eğitimi gibi kapsamlı video eğitim paketleri geliştirdik ve yine hayatları değiştirdik.

Ufuktan Kareler

Her büyük iş aslında bir başka büyük işe vesile oluyor. Şimdi sırada dev birer proje olan Hedef TOEFL ve Hedef IELTS var. Bu iki proje öğrencilerin hem ülkemizde hem de dünyada İngilizce dil becerilerini belgelendirmelerini ve dil sorunundan kurtulmalarını hedefliyoruz. İkisi de birkaç yıldır ciddi emek ve özveriyle hazırlanan çalışmalar. Zor mu evet zor, yavaş mı ilerliyor, evet yavaş ilerliyor. Ama buna değer mi? Kesinlikle değer çünkü bir öğrenci TOEFL veya IELTS sınavlarından istediği puanları aldığında ona küresel iş dünyasının kapıları açılıyor. Biz de o kapıları açmaya kararlıyız.

İlk anda belki her şey mükemmel olmayacak ama bir ekip olarak adım adım en iyisini ortaya koymaya kararlıyız. Umarım en yakın zamanda TOEFL ve IELTS ile kariyer yolculuğunu başlattığımız ve yaşam hedeflerini gerçekleştirmelerine yardım etttiğimiz öğrencilerimizin hikayelerini sizinle paylaşabiliriz. Belki de o hikayelerden birisi sizinki olur.

“Üretmenin ve Dertleri Çözmenin Eşsiz Mutluluğu” hakkında 3 yorum

  1. Hocam sizin yazılarınızı okuduğumda her seferindeki çalışma isteğim artıyor. Mayıs sonu prof sınavım var.tavsiye ettiğiniz kaynaklar , ica ve essay rehberi kitabınızla çalışıyorum. Mayıs sonu güzel haberleri sizinle paylaşmak dileğiyle…

  2. Hocam sizin yazılarınızı okuduğumda her seferindeki çalışma isteğim artıyor. Mayıs sonu prof sınavım var.tavsiye ettiğiniz kaynaklar , ica ve essay rehberi kitabınızla çalışıyorum. Mayıs sonu güzel haberleri sizinle paylaşmak dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.