İçeriğe geç

Yurtdışında Su İstemekle ilgili İlginç 1 Fark

su

Yurtdışında su istemekle Türkiye’de su istemek arasında çok bariz bir fark var. Tabi bu fark benim özellikle Avrupada gözlemlediğim bir fark, diğer kıtalarda işler nasıl bilmiyorum.

Diyelim biz Türkiyede bir restorana, lokantaya, kafeye gittik. “Bir su alabilir miyim?” diye sorduğumuzda karşımızdaki kişi bize genelde ne sorar? “Soğuk mu olsun, ılık mı ya da dışardan mı?”

Ama bir Avrupa ülkesine gittiğinizde ve su istedğinizde size bakıp muhtemelen şu soruyu soracaklar: “Still water or sparking water?”. Allah Allah soğuk mu ya da sıcak mı diye sormadılar. Bu still ya da sparkling olayı ne acaba diye merak ettiyseniz açıklayayım.

Still water normal su demek yani şişeden ya da musluktan su. Sparkling water ise bizim bildiğimiz maden suyu. İlginç değil mi? Bana bu fark çok ilginç gelmişti çünkü biz biri su istediğinde normal su mu yoksa maden suyu mu diye sormuyoruz.

Kültürler çok temel konularda çok farklı yaklaşımlara sahip olabiliyor. Bu farkları biz ya tecrübe ederek ya da bu tür anekdotlarla öğrenebiliyoruz. Açıkçası ben kültürler arası bu tarz farklı yaklaşımları gözlemlemeyi çok seviyorum çünkü bu insanın dünya bilgisini ve bakış açısını zenginleştiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.