İçeriğe geç

Readingin Kilidini Çözmek. Bu Fikre Ne Dersiniz?

Hüseyin Demirtaş ile Reading Analiz Video Eğitimi

Merhaba,

Eskiler der ki dervişin fikri neyse zikri odur. Benim de aklıma sabah akşam İngilizce eğitimi değiştirmek, dönüştürmek, iyileştirmek için fikirler geliyor.

Var olanı analiz edip bunu daha iyi hale nasıl getiririm diye düşünüyorum sürekli. Şimdi bu tartışmayı bir miktar akademiye ve öğrenme teorilerine bağlayıp aklımdaki fikri sizinle paylaşmak ve görüşlerinizi almak isterim.

Eğitimin verimli ve başarılı bir şekilde devam etmesindeki en temel parçalardan birisi konuların adım adım, birbirini üstüne inşa edilerek ilerlemesi yani belli bir sıra olması. Öğrencilerin sistemin parçalarını öğrenmesi. Mesela ilkokulda öğrenciye ilk olarak toplama çıkarma gibi daha temel işlemler öğretilir daha sonra ise onlara göre nispeten daha zor olan çarpma ve bölmenin öğretilmesi gelir.

İngilizcede de benzer şekilde mesela zamanları bilmeyen birine edilgen yapıları yani passive structures anlatmak zor çünkü edilgen yapıları oluşturabilmek için önce normal cümle kurabilmek gerekiyor.

Sohbet biraz uzuyor farkındayım ama böylesi önemli bir konuyu geçiştirmek istemiyorum.

Ben en düşükten en yükseğe en akademikten en ticariye kadar pek çok seviye ve sektörde çalıştığım ve de üzerine bu alanda yıllardır lisans ve lisansüstü eğitim aldığım için dile pek çok insanın baktığından farklı bir yerden ve farklı bir açıdan bakabiliyorum. Benim baktığım yerden bakınca İngilizce eğitiminde çok ama çok önemli bir parça ortaya çıkıyor.

Nedir o parça? Kelime & Cümle

Ben bu yaklaşımı yıllardır öğrencilerime writing anlatırken kullanıyorum. İlk önce onlara İngilizce kelime öğrenmeyi öğretiyorum, daha sonra İngilizce cümle kurmayı, kurdukları cümlelerdeki yanlışları düzeltmeyi öğretiyorum. Neden mi çünkü iyi bir İngilizce cümle yazan, iyi bir İngilizce paragraf yazabilir, iyi bir İngilizce paragraf yazan iyi bir İngilizce kompozisyon (essay) yazabilir. İyi bir essay yazabilen iyi bir İngilizce kitap yazabilir. Yani çok kaliteli İngilizce metinler yazmanın temelinde kelime öğrenmeyi bilmek ve öğrenciye hatasız cümleler yazmayı öğretmek var.

Bu söylediklerimi yıllardır test ediyorum ve inanılmaz sonuçlar aldım diyebilirim. Hazırlıkta bir yıl, bir buçuk yıl, iki yıl kalmış öğrencilerle 3-4 ayda writing sınavlarını verdik çoğu kez. Dahası bu yaklaşımı alıp Essay Rehberi kitabıma ve writing alanında Türkiyedeki en kapsamlı online eğitim diyebileceğim Writing Akademi‘ye aktardım. İkisinde de cümleden paragrafa, paragraftan kompozisyona geçiş var. Yani temeli sağlam atıyoruz. Ve Essay Rehberi hem de Writing Akademi müthiş başarılara imza attı. 3 ay Writing Akademi çalışıp beni hiç görmeyen bir öğrencim derse müthiş bir essayle geldi mesela. (Ağlamak istiyorum sayın seyirciler)

Writingde bu çözümlemeyi yapıp böylesi güzel sonuçlar almak gerçekten büyük bir mutluluk kaynağı oldu. Öte yandan uzunca bir süredir İngilizce okuma anlama becerisini geliştirmek için adımlar da atıyorum. İlk önce Reading Analiz ile başladık. Daha sonra Reading Akademi ve İleri Seviye İngilizce Okuma Kampı ile zirve yaptık. Ama bu akşam şunu fark ettim. Reading alanında paragraf ve metin temelli pek çok çalışma yapmama rağmen writingde olduğu gibi sadece cümle temelli çok çalışmadım çünkü zaten o kadarı da biliyordur öğrenciler diye düşünüyordum. Ama maalesef durum hiç de böyle değil, öğrencilerden gelen mesajlardan bunu görüyorum.

Sonra şunu düşündüm.

Bir insanın İngilizce okuma anlama becerisinin çok iyi olması için en temel parçalar neler? İki şey var yine: İngilizce kelime öğrenmeyi bilmek ve dildeki olası tüm kompleks yapılarla ilgili örnek cümleler görüp analiz etmek. Böylece öğrenci daha sonra farklı bir cümle gördüğünde önceki tecrübeleriyle onu çözebilir. Peki dildeki kompleks yapılarla kasıt ne?

Bir kere öğrencinin var olan tüm gramer yapıları ile ilgili kolaydan zora onlarca örnek cümle görüp analiz etmesi lazım. Tenses, Conjunctions, Inversion … aklınıza ne geliyorsa. Her yapıda hem basit hem kompleks cümleler var. Bir kere öğrenci tüm bu yapıları ve kuralları gerçek hayat cümleleri üzerinden tek tek analiz edince ilerde benzer bir cümle gördüğünde o cümleyle başa çıkabilecek.

Bir diğer nokta da tüm bu farklı gramer yapılarıyla ilgili onlarca örnek cümle analizinden sonra ekonomiden sanata 10-15 farklı daldan basitten komplekse onlarca cümle analizi de yapıldığında bir öğrenci bence tam anlamıyla kendi başına özgürce İngilizce metinleri analiz edecek seviyeye ulaşır. Elbet takıldığı yerler olacak, destek gerekecek ama amiyane tabiriyle kendi işini görecek kendi göbeğini kesecek seviyeye gelir.

İşte İngilizce okuma anlama ile ilgili aklıma gelen fikir bu. Tüm gramer konularını ve kompleks yapıları cümle seviyesinde derinlemesine analiz eden benzersiz bir eğitim geliştirmek. Sanıyorum böyle başka bir eğitim yok varsa da ben görmedim.

Bu eğitime İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi adını vereceğim. Bir öğrenci İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi ve sonrasında Reading Akademi‘yi bitirdiğinde ben İngilizce okuma anlama konusunda görevimi tamamlamış hissedeceğim. Reading eğitimindeki eksik noktayı tamamlamış olacağım. Açıkçası beni bu fikir epey heyecanlandırdı.

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi eğitimini öğrencilerin online olarak eriştiği haftada 2 ya da 3 video ders ve ödev yayınlayacağım bir eğitim olarak öngörüyorum. Açıkçası daha tüm müfredatı çıkarmış değilim ama o kadar çok cümle yapısı var ki muhtemelen 8-10 haftalık bir döneme ihtiyaç olacak. Ama o süre zarfı bitince muhtemelen ben de öğrenciler de büyük bir huzur hissedeceğiz 🙂

Şu an aklımdakiler ve düşünce akışım bu şekilde. Doktora derslerinden fırsat bulduğumda detayları netleştirip İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi eğitimine katılmak isteyen okurlarımla paylaşacağım.

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi eğitimi açıldığında haberdar olmak ve öncelikli kayıt hakkı kazanmak için buraya tıklayın

Anlattıklarımı takip edebildiniz mi? Açık ve anlaşılır bir anlatım olmuş mı? Bu bahsettiğim konularla sizin görüşleriniz neler?​

Buraya kadar okuduğunuz için de teşekkür ederim 🙂

Okurlardan Yorumlar

siz bir metedoloji öneriyorsunuz mantığı da çok güzel tebrik ederim

Öğrenmeyi çok istiyorum tabiri caizse birisi dürtmesi lazım. İnanıyorum bu birisi siz olacaksınız.

İngilizce dil öğrenimine, klasik metodlar yerine farklı yaklaşımlar getirmenizin, öğrenenler açısından çok daha faydalı olacağını düşünüyorum. Emekleriniz için teşekkürler. Öğrenmeyi kolaylaştırıcı yeni yöntemler geliştirmeye devam etmeniz umuduyla, kolaylıklar diliyorum

Hocam eskiden yani sizinle tanışmadan önce okuduğumu anlama konusunda inanılmaz zorluk çekerdim. Sizi tanıyıp youtube kanalınızı takip etmeye başladıktan sonra oradaki reading analiz videolarinizi kelime kelime yazarak çalıştım ve tekniğinizi anlamaya ve öğrenmeye çalıştım. Kesinlikle işe yaradı ve sayenizde kompleks cümleleri nasıl analiz etmem gerektiğini daha iyi biliyorum artık. Sonra da essay ve speaking rehberinizi alıp çalışmaya başladımve oradaki yazdıklarınızı anlamaya ve benzer şekilde cümle kurmaya çalışıyorum. Ben kendimce bu dediğinize benzer bir çalışma yapmaya çalıştım, çalışıyorum ve bu sorunu olan arkadaşlarıma bu çalışma şeklinden bahsedip naçizane tavsiyelerde bulunup sizi anlatıp kanalınızdan çalışmaya yönlendiriyorum. O yüzden bence bu çalışmayı da çok iyi düşünmüşsünüz. Kesinlikle işe yarayacağına eminim. Bu çalışmayı yaptığınızda haberdar ve dahil olmak isterim. Emeğiniz için teşekkürler.

Hocam çok teşekkür ederim. Gayet başarılı, fark ve farkındalık yaratıyorsunuz.

gerçekten inanılmaz sonuçları doğuracağına inanıyorum.Bir an önce başlasın istiyorum 🙂

Gayet açık ve net anlatmissiniz hocam. Gerçekten tam ihtiyacima yönelik bir calisma olacak.. Böylesine güzel niyetlerle beyin fırtınası yapıyor olmanız gerçekten muazzam ve ne kadar teşekkür etsek azdır.. Dersleriniz başladığında muhakkak katılacağım ins.

 

“Readingin Kilidini Çözmek. Bu Fikre Ne Dersiniz?” hakkında 5 yorum

 1. Hüseyin hocam, daha ne olsun… Cümleleri Anlama Rehberi eğitimi, benim gibi okuma engelini bir türlü aşamayan arkadaşlara büyük bir fırsattır diye düşündüm. Harikasınız…

  1. Hüseyin Demirtaş

   Gönül Hanım merhaba, yorumunuz için teşekkür ederim.İnşallah adım adım İngilizce okuma anlama problemini kökten çözeceğiz.

 2. Merhaba hocam, yazınızı sonuna kadar okudum ve ben İngilizce öğrenmek istiyorum. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

 3. Gülçin ŞANLI

  Merabalar.. Harika düşünceler içindesiniz. Bende yazınızın tamamını okuyan ve 2 minik yawrum ile vakit bulabildikçe çalışan, halen ingilizceyi tam anlamıyla çözmeye çalışan takipçinizim. Sizden değerli vaktinizden minik bir parça bana ayirmanizi ve bana ingilizce kelime defterimi tam olarak nasıl yapacağımı 3-4 kelimeyi baz alarak mail atmamızı rica ediyorum.Sevgiler.

 4. Sabırsızlıkla bekliyorum. İngilizce makale okumak, ingilizce haberler okumak ve dinlemek istiyorum… İnşallah bu isteğim gerçekleşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.