İçeriğe geç

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi nedir, ne işe yarar? ilk önce en temel soruyla başlayalım.

İngilizce Okuma Anlamanın Temeli: Cümle

Yıllardır pek çok farklı seviye ve yaştan öğrenciyle çalışıyorum. Öğrencilerin çoğunda İngilizce olarak okuduğunu anlama sorunu görüyorum. Ali ata bak tarzı cümleler anlaşılıyor ama cümle biraz uzayınca ya da farklı kalıp ya da yapılar kullanılınca işler karışıyor. Dahası cümle bir metnin, bir paragrafın yapı taşıdır. Cümleleri anlamadan bir metni, bir kitabı, bir eseri anlamak çok zor.

Bu sebeple temel ve orta seviye öğrencilerin İngilizce okuma anlama becerilerini geliştirmek, cümleleri adım adım analiz edip, tüm gramer yapılarıyla ilgili örnekler incelemek için İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi eğitimini geliştirmeye başladım.

Bu eğitimde İngilizce dilbilgisinde yer alan onlarca konu ile ilgili yüzlerce farklı seviyede cümleyi tek tek analiz ediyoruz. Böylece hem tüm İngilizce gramerinin cümle içinde kullanımını pratik bir şekilde görüyorsunuz hem de yüzlerce yeni kelime ve ifadeyi adım adım bağlam içerisinde öğreniyorsunuz. Dahası İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi eğitiminde cümleleri bölmeyi ve anlamadığınız cümleleri analiz ederken kullanmanız gereken yöntemleri pratik bir şekilde öğreniyorsunuz.

Bu Eğitim Kimin için?

 • İngilizce cümleleri nasıl böleceğini, kelimeleri nasıl birleştireceğini öğrenmek isteyenler için
 • İngilizce cümle yapılarını ve cümle analiz yöntemlerini öğrenmek isteyenler için
 • İş hayatında ve okul hayatında İngilizce okuma becerisini ilerletmek isteyenler için

Hangi Seviyede Olmalıyım?

Bu eğitimi takip edebilmek için temel İngilizce seviyesi yeterli. Her bir cümleyi detaylıca analiz edeceğim için temel seviyede olsanız bile dersleri takip edebilirsiniz. Eğer orta üstü ya da ileri seviye bir İngilizce okuma eğitimi arıyorsanız önce Reading Akademi sonra da İleri Seviye İngilizce Okuma Kampını inceleyin.

Gramere Hakim Değilim. Bana Uygun mu?

İngilizce Cümle Anlama Rehberi eğitiminde tüm cümleleri tek tek analiz edip bu cümlelerdeki gramer yapılarının kullanımı anlatacağım için gramer konularına hakim olmanız gerekmiyor.

Öğrenciler Ne Diyor?

İngilizce Cümle Anlama Rehberi eğitiminin hikayesini ve beni bu noktaya getiren düşünce sürecini Readingin Kilidini Çözmek. Bu Fikre Ne Dersiniz? yazısında paylaştım. Eğitimle ilgili gelen yorumlardan örnekleri burada paylaşıyorum.

Hüseyin hocam, daha ne olsun… Cümleleri Anlama Rehberi eğitimi, benim gibi okuma engelini bir türlü aşamayan arkadaşlara büyük bir fırsattır diye düşündüm. Harikasınız… — Gönül

“Yabancı dil öğrenimi ile ilgili bence çığır açan yöntemlerinizi bizlerle paylaştığınız için şahsım adına çok teşekkür ederim. Birçok insana ışık, umut oldunuz. İnsanların hayatlarına değer katmakla ilgili çabalarınız takdire şayan. Teşekkürler. İyi ki varsınız.” — Teoman

siz bir metedoloji öneriyorsunuz mantığı da çok güzel tebrik ederim

Öğrenmeyi çok istiyorum tabiri caizse birisi dürtmesi lazım. İnanıyorum bu birisi siz olacaksınız.

İngilizce dil öğrenimine, klasik metodlar yerine farklı yaklaşımlar getirmenizin, öğrenenler açısından çok daha faydalı olacağını düşünüyorum. Emekleriniz için teşekkürler. Öğrenmeyi kolaylaştırıcı yeni yöntemler geliştirmeye devam etmeniz umuduyla, kolaylıklar diliyorum

Hocam eskiden yani sizinle tanışmadan önce okuduğumu anlama konusunda inanılmaz zorluk çekerdim. Sizi tanıyıp youtube kanalınızı takip etmeye başladıktan sonra oradaki reading analiz videolarinizi kelime kelime yazarak çalıştım ve tekniğinizi anlamaya ve öğrenmeye çalıştım. Kesinlikle işe yaradı ve sayenizde kompleks cümleleri nasıl analiz etmem gerektiğini daha iyi biliyorum artık. Sonra da essay ve speaking rehberinizi alıp çalışmaya başladımve oradaki yazdıklarınızı anlamaya ve benzer şekilde cümle kurmaya çalışıyorum. Ben kendimce bu dediğinize benzer bir çalışma yapmaya çalıştım, çalışıyorum ve bu sorunu olan arkadaşlarıma bu çalışma şeklinden bahsedip naçizane tavsiyelerde bulunup sizi anlatıp kanalınızdan çalışmaya yönlendiriyorum. O yüzden bence bu çalışmayı da çok iyi düşünmüşsünüz. Kesinlikle işe yarayacağına eminim. Bu çalışmayı yaptığınızda haberdar ve dahil olmak isterim. Emeğiniz için teşekkürler.

Hocam çok teşekkür ederim. Gayet başarılı, fark ve farkındalık yaratıyorsunuz.

gerçekten inanılmaz sonuçları doğuracağına inanıyorum.Bir an önce başlasın istiyorum 🙂

Gayet açık ve net anlatmissiniz hocam. Gerçekten tam ihtiyacima yönelik bir calisma olacak.. Böylesine güzel niyetlerle beyin fırtınası yapıyor olmanız gerçekten muazzam ve ne kadar teşekkür etsek azdır.. Dersleriniz başladığında muhakkak katılacağım ins.

Eğitim nerede?

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi online bir eğitim. Tüm ders videolarına Hüseyin Demirtaş Akademi üzerinden e-posta adresiniz ve sistem şifrenizle ulaşacaksınız. Şifreniz kayıt esnasında otomatik olarak oluşturuluyor. İnternet üzerinden istediğiniz yerden derslere erişebileceksiniz.

Eğitim ne zaman başlıyor? Eğitim programı nasıl?

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi kendi hızınızda istediğiniz zaman internet üzerinden 7/24 takip edebileceğiniz özel bir video eğitim sistemi. Eğitime kayıt olduktan sonra hemen Eğitimlerim sayfası üzerinden derslere erişebiliyorsunuz. Dersleri tekrar edebilmeniz ve içeriği sindirmeniz için tüm eğitime 1 yıl erişim hakkınız var.

İnceleyeceğimiz Cümlelerden Örnekler

 • No sooner had the married couple left the party than people started gossiping about them.
 • They had been staying at a hotel by the sea for a week when I ran into them in Antalya.
 • By the next elections, this government will have been running the state for eight years.
 • The police chief asked the kid whether he could remember the plate number.
 • The system will not have to be shut down provided that the antivirus has been activated.
 • If only we’d noticed you in time, we might have stopped the car.
 • I object to having more homework than the rest of the class.
 • Not every individual has the capacity to memorize poems. Some people lack it completely.
 • The witness doesn’t remember every detail, but she is sure that she saw a scar on his forearm.
 • We stumbled upon old photographs lying around in a drawer.
 • The longer you leave it untreated, the worse the infection will get.
 • Despite being somewhat an inexperienced player, he showed a talent unmatched.
 • I was delighted to see him, for we hadn’t seen each other since we were mere children.

Derslerden Bir Örnek

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi eğitimine kayıt olacak öğrencilere fikir vermesi için müfredatı ve örnek bir dersi aşağıda paylaşıyorum. Bu eğitime kayıt olan olmayan herkese fayda sağlayacak kendi içinde bütünlüğü olan bir İngilizce cümle yapıları ve zaman cümleleri analiz dersi.

Eğitime Kayıt

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi ile ilgili güncel içerik, kayıt ve fiyat bilgileri için Hüseyin Demirtaş Akademi üzerindeki İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi tanıtım sayfasını buraya tıklayarak ziyaret edin. 

Güvenli Ödeme Altyapısı

Hüseyin Demirtaş Akademi üzerinde ödeme güvenliğini en üst düzeyde tutmak için Zara, Samsung, Atlas Global ve Çiçek Sepeti gibi önde gelen şirketlere ödeme altyapısı sağlayan İyzico ile çalışıyorum. Tüm kredi kartı ödemeleri cep telefonunuza gelen güvenlik koduyla doğrulanıyor. Ayrıca dilerseniz ödeme ekranında BKM Express, havale ya da EFT seçeneklerini de seçebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Bu eğitime katılmak için hangi seviyede olmalıyım?

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi temel ve orta seviyede İngilizce bilgisine sahip öğrenciler içindir.

Derslere internet üzerinden erişebilir miyim? İnternet zorunlu mu?

Evet, derslere Hüseyin Demirtaş Akademi hesabınız üzerinden size özel kullanıcı adı ve şifrenizle derslere online olarak erişebilirsiniz.

Dijital eğitimlere ne kadar süre erişebileceğiz?

İngilizce Cümleleri Anlama Rehberi çerçevesinde sizin için eğitim sistemimize yükleyeceğim ders kayıtlarına tam 1 yıl boyunca erişim hakkınız olacak. Böylece eğitimdeki dersleri tekrar tekrar izleme imkanınız olacak. Ders kayıtlarını indirme seçeneği bulunmuyor ancak internet üzerinden üyelik süreniz boyunca dilediğiniz kadar tekrar etme şansınız var.

Eğitimi yurt dışından alacağım, Türkiye adresim yok. Ne yapmalıyım?

İleri Seviye İngilizce Okuma Kampına kayıt olurken sistem sizden Türkiye’de bir adres talep eder. Eğer Türkiyede bir adresiniz yoksa aşağıda yer alan benim ofis adresimi kullanıp, siparişinizin notlar kısmına da kendi yurt dışı adresinizi girin.

Dap Vadisi, A Blok, Ofis: 9, no:11/4(9), Merkez mah, Kağıthane cd, 34406,
Kağıthane, İstanbul