İçeriğe geç

Podcast Dinleyicileri Hangi Uygulama & Platformları Tercih Ediyor?

Podcast dünyası her geçen gün gelişiyor. Eskiden belki de çok küçük bir kitleye hitap eden podcast dünyası artık Spotify ve Apple Podcasts gibi uygulamalarla geniş kitlelere erişebiliyor. Ben de dinleyicilerimizin uygulama tercihlerini anlamak için birkaç hafta önce bir anket yayına alıp Hüseyin Demirtaş ile İngilizce YouTube kanalı üzerinden dinleyicilerimizden tercih ettikleri podcast uygulamalarını paylaşmalarını istedim.

Hangi Podcast Uygulaması Tercih Ediliyor?

podcast istatistikleri

1100+ kişi bu ankete katıldı. Cevaplar şu şekilde:

  • Spotify %69
  • Apple Podcasts %14
  • Castbox %2
  • Stitcher %2
  • Diğerleri %12

Diğerleri Hangileri?

İlginç bir sonuç ortaya çıktı. Podcast dinliyorum diyen dinleyicilerimizin büyük bir kısmı podcast tüketimi için YouTube tercih ediyor yani video platformu ses temelli içerik için de tercih edilmiş. YouTube’un yanı sıra Google Podcast uygulaması da diğer başlığı altındaki en popüler cevap yani Google Podcasts ve YouTube payını da birleşik olarak %10 civarında sayabiliriz.

Rakamlar Neler Söylüyor?

Rakamlar bize bu alanda Spotify’ın lider olduğunu gösteriyor. Zaten geniş bir müzik kataloğu ve kullanıcı kitlesine sahip olan Spotify, içerik listesine podcastleri de ekleyince en büyük podcast platformuna dönüşmüş durumda. Kullanıcılar açısından ise aynı uygulama üzerinden hem müziğe hem de eğitsel podcastlere ulaşmak büyük kolaylık. Yani eğer podcast yayıncısı iseniz Spotify üzerinde yer almanız farz değilse bile vacip olmuş.

Nasıl Bir Öncelik Sırası?

Bu verilere bakınca yeniden bir podcast hazırlıyor olsaydım sırasıyla YouTube, Spotify, Apple Podcast ve Google Podcasts şeklinde ilerlerdim. YouTube kendi başına bir platform zaten. Sadece ses dosyası değil video yayın da mümkün. Saf podcast olarak düşündüğümüzde hizmet sağlayıcınızı seçip bir RSS feed oluşturduktan sonra bunu Spotify, Apple Podcast ve Google Podcast platformlarına ekleyerek rahatça yayın yapmanız mümkün.

Bir de olayın şöyle bir boyutu var: Zaman zaman farklı ve yeni uygulamalar yayına giriyor. Eğer siz bu yukarıda saydığım platformlarda aktifseniz bu yeni uygulamalar genellikle var olan platformların içeriklerini kopyaladığı için sizin podcast programınızı da kendi içerik kataloglarına dahil ediyor. Yani oradan da yeni dinleyicilere ulaşmak mümkün.

Spotify, son dönemde podcast alanına milyonlarca dolar yatırım yaptı. Ciddi bir oyuncu olma konusunda kararlı görünüyor. Bu rakamlara da yansımış. Bakalım önümüzdeki 10 yılda bu dağılım nasıl değişir.

Bizim Yayınlarımız

Biz de İngilizce Saati ve İngilizce Sohbeti programlarımız ile podcast dünyasında çoktan yerimizi aldık. Spotify, YouTube, Apple Podcast ve Google Podcast üzerinden bizim podcast yayınlarımıza da erişmek mümkün.

İngilizce Saati (English Hour)

İngilizce Sohbeti

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.