İçeriğe geç

Bir IELTS ve KUEPE Başarı Hikayesi

Bu hafta öğrencilerimizden beni çok sevindiren haberler alıyorum. Bugün o haberlerden birini hem bu sınavlara çalışan öğrencilere fikir vermesi hem de bu güzel hatırayı kaydetmek adına sizinle paylaşmaya karar verdim. Öğrencilerimizden sevgili S. KUEPE yani Koç Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavını 100 üzerinden 93 puanla geçmiş. Yüzlerce öğrencinin bir yıl hazırlık eğitimi aldıktan sonra zar zor geçtiği bir sınavı hazırlık okumadan direk geçmek hem de böyle yüksek bir puanla geçmek büyük bir başarı.

IELTS

Aslında bu hikaye geçmişe uzanıyor. Biz S. ile ailesinin yönlendirmesiyle Lise 1. sınıfta çalışmaya başladık. O zaman hedefimiz IELTS’e çalışıp iyi bir bir puan alarak yurt dışı bir üniversite tercihi yapmaktı. Bu çerçevede Lise 1 ve 2’de İngilizce konusunu halledip ilerleyen yılları üniversite sınavlarına ayırma planı vardı.

S. ile ilk yıl bir dönem hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri 2 ders yaptık. Temel konuları hallettikten sonra derslerimizi tek güne düşürdük. İlk yılın sonunda S. IELTS 6 bandını yakaladı.

Daha sonra ikinci yılda da S. puanını hedeflediğimiz 6.5-7 bandına taşıyana kadar çalışmaya devam ettik. Denemelerde istediğimiz skora ulaşınca da derslerimizi ilk dönemin sonunda bitirdik.

Birkaç ay sonra da S. bana o soğuk kış günü içimi ısıtan IELTS puanını gönderdi.

KUEPE Hazırlık Süreci

S. ile bir buçuk yıl kadar daha görüşmedik. Daha sonra bu yaz üniversite sınavları açıklanmadan önce S.’nin ailesi ile hazırlık atlama için plan yapmaya başladık. S’nin güzel bir IELTS puanı vardı ama Koç, IELTS kabul etmediği için işe yaramıyordu. Alternatif olarak önümüzde KUEPE ve TOEFL sınavları vardı. Aslında ikisi de birbirine benzeyen sınavlar. Vakit çok az olduğu için hızlı bir program yaptık. TOEFL kaynakları üzerinden KUEPE çalışmaya başladık. İlk önce S’ye birkaç deneme çözdürüp durum analizi yaptım. Reading ve Listening puanları geçer seviyenin üstündeydi. Yani pratikle tek başına ilerletebileceği iki alandı. Ancak Writing ve Speaking bölümlerinde pratik ve geribildirime ihtiyaç vardı çünkü düzeltilmesi gereken hatalar vardı.

Elimizdeki zamanı en iyi kullanmak adına reading ve listening sorumluluğunu tamamen S’ye verip anlamadığı ya da çözemediği bir şey olursa bana danışmasını istedim. Düzenli olarak da her bir reading ve listening denemesinden sonra puanlarının nasıl değiştiğini takip ettim. Her adımda puanlar ilerliyordu.

Writing cephesi derslerimizde en çok vakit ayırdığımız alan oldu çünkü writing üzerindeki cümle düzeltmeleri, kelime ve gramer düzeltmeleri konuşmadaki performansı da artıracak bir altyapı sağlıyordu. 1 gün ders 1 gün evde ödev şeklinde yoğun bir ders programı yaptık. Her bir derste ortalama 4 essay inceleyip düzelttik. Geribildirimlerle S’e yanlışlarını, bu yanlışların nasıl düzeltileceğini, başarılı olduğu noktaları, eksiklerini ve tavsiyelerimi tek tek gösterdim. Bu düzenli ve disiplinli çalışma ile essayler her ders daha da iyi olmaya başladı.

Writing konusunda gerekli ilerlemeyi sağladıktan sonra da son derslerimizi speaking pratiğine ayırdım. Writinde harcadığımız emek ve daha öncesinde IELTS speaking için harcadığımız mesai bu alanda hızla ilerlememizi sağladı.

Ancak sınav öncesi son 1 derse ihtiyacımız vardı ve ben tam o gün İstanbul yerine Trabzon’da bir dağ başında olacaktım. İşini bilene çözüm çok. Son dersimizi 1 saatlik bir telefon görüşmesi olarak gerçekleştirdik. Bu son derste sınavda gelebilecek pek çok farklı konuda sorular sorup geribildirim verdim. Ders biterken aslında S’nin başarısının kesinleşmiş olduğunu hissediyordum. Elbette dünyanın bin bir türlü hali var, ne olacak belli olmaz ama normal şartlar altında S. sınava tam anlamıyla hazırdı.

Güzel Haber! 93/100 KUEPE

Sonrasını biliyorsunuz. En başta dediğim gibi S. 93 puanla hazırlığı geçti. Ve açıkçası hem çok gurur duydum hem çok mutlu oldum. Bir öğretmen olarak öğrencilerinizin bu tür başarılara imza attığını görmek, emeklerinizin meyve verdiğini görmek gerçekten çok güzel bir duygu. Bunlar insanın mesleki tatminini artıran hatıralar.

Bazı Dersler

Başarı aslında bir takım işi. Bir kere her şeyden önce S. onu destekleyen, ona çok olumlu rehberlik eden bir aileye sahip. Ailesinin rehberliği, özverisi ve yatırımı ile bu süreç başladı. Aile faktörü kadar önemli olan bir diğer faktör de öğrenci faktörü. S. sorumluluğunu bilen, disiplinle çalışan bir öğrenci. Disiplin, saygı, azim ve emek sonuç veriyor. Nihayet bu takımı bir de işini bilen, konusuna hakim bir öğretmenle tamamladığınızda kazanan bir takım elde ediyorsunuz.

Hepimize ilham verecek yeni başarı hikayelerinde görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.