İçeriğe geç

İspanya’da hırsızlık: Turistler aman dikkat

ispanyada hırsızlık

Belki şaşıracaksınız ama İspanya’da yüksek bir hırsızlık ve kapkaç oranı var. En azından turistler için durum böyle. Bu sebeple İspanya’ya seyahatlerinizde ekstra dikkatli olmakta fayda var. Gerçi bu sadece İspanya ile sınırlı değil Fransa ve diğer pek çok ülkede de turist izlenimi veriyorsanız hırsızların hedefi olabiliyorsunuz. Örnek olması adına seyahat ettiğimiz grupta gerçekleşen birkaç olayı aktaracağım.

Hırsızlık 1

Sanıyorum Cordoba’da mola verdik herkes keyfince dolaşsın dinlensin diye. Sonra süre bitip toplandığımızda öğrendik ki dükkanın birinde gruptaki kişilerden birinin cüzdanı ve cüzdanıyla beraber pasaportu çalınmış. Dakika bir, gol bir.

Hırsızlık 2

Sonra akşam otele vardık. Lobide bavullar indi, oda kartını alan bavulunu alıp odasına çıkıyor. Sabah bir de öğrendik ki akşam check-in’ler yapılırken lobiden birinin koca bavulu çalınmış.

Hırsızlık 3

Sonra aynı kişinin bir sonraki gün el çantası, biz kahvaltı salonundayken bir başka otelin lobisinden çalındı. Anlayacağınız otel lobileri pek güvenli alanlar değil. Kimin girip çıktığı belli olmuyor.

Biz de İspanya’daki hırsızlık gerçeğini birinci elden tecrübe etmiş olduk.

Dahası da var

Aslında olay vahim boyutlara ulaşıyor. Bir arkadaşım İtalya’da tarihi bir binada otururken arka sıradan bir adam arkadaşımın yanındaki çantaya uzanmış.

Yine İspanya’da bir tanıdığımız parkta yürürken üzerine ağacın birinden yapışkan maddeler dökülmüş. O üstünü temizlemeye çalışırken hırsızlar paralarını çalmış.

Seyahat Uyarıları

Pasaportunuzu kesinlikle cüzdandan daha güvenli bir yerde saklayın. Pasaport kaybolunca çok büyük sıkıntı. O sebeple aman aman dikkat.

İkinci olarak, paranızı tek parça tutmayın. Bölün farklı yerlerde taşıyın, saklayın. Böylece bir kısmı gitse de diğer kısmıyla idare edersiniz. Benzer şekilde kredi kartı ve banka kartlarınızı da farklı yerlerde saklayabilirsiniz.

2 kişi dolaşmakta, birbirinizden haberdar olmakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.