İngilizce Sesler ve Telaffuzları – IPA – Uluslararası Fonetik Alfabe

Merhaba, bugün sizinle pek çok öğrencinin kafasını karıştıran İngilizce sesler ve telaffuzları konusunu ele almak istiyorum. İngilizce yazıldığı gibi okunmadığı için öğrenciler için telaffuz zorlu bir hal alıyor. Dahası İngilizce seslerin bazıları Türkçedekinden çok farklı. Sesleri doğru ifade edebilmek için sözlükler IPA dediğimiz uluslararası fonetik alfabe ile kelimelerin okunuşlarını gösterir. Mesela house kelimesinin okunuşu  /haʊs/ diye yazılır. Ya da education kelimesi /ˌedʒ.əˈkeɪ.ʃən/ diye yazılır. Bu sembolleri bilmiyorsanız İngilizce telaffuzları doğru yapmak çok bir hal alır.

Birkaç gündür 360 Derece İngilizce Konuşma Kursu öğrencilerim için bu alanda kaynaklar derliyorum. İngilizce sesler ve telaffuzları konusunda çok beğendiğim bazı videolar oldu. Bu videoları sizinle de paylaşmak istedim. Aşağıda yer alan videoları bitirdiğiniz İngilizce sesler ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.

 

44 Phonemes

The sounds of English

English Pronunciation Training

The Sounds of English – 26 Letters, 44 Phonemes

How to Pronounce ALL ENGLISH Sounds: American English Lesson

International Phonetic Alphabet (IPA) | English Pronunciation

Learn Phonetics – International Phonetic Alphabet (IPA)

İngilizce Konuşma Becerinizi Geliştirecek Kaynaklar

İngilizce konuşma yani speaking becerisine yönelik ders, tavsiye ve kaynakları Speaking sayfasında bulabilirsiniz.

2 thoughts on “İngilizce Sesler ve Telaffuzları – IPA – Uluslararası Fonetik Alfabe”

  1. Merhaba hocam,
    Ben A1-A2 seviyesinde İngilizce biliyorum. ‘Sıfırdan İngilizce Öğrenmek’ öğrenme şeklinizle İngilizce öğrenmeye karar verdim. Gramerin bir kısmını tam anlamıyla bilmeme rağmen baştan başlayacaktım. Kaynakları, okuma kitaplarını aldım. Ancak YouTube’daki oynatma listesinde telaffuz ve fonetik alfabe videonuzu gördüm. Videoda ‘Çalışmaya başlamadan önce buna bakmanız iyi bir yatırım olur.’ demiştiniz. Ancak aynısını telaffuz etmekte zorlanıyorum, biraz takıntı ettim sanırım. Tam anlamıyla telaffuz-fonetik alfabeyi öğrenemesem de geçsem olur mu?
    İleride gelişir mi?

    1. Eğer İngilizce sesleri çıkarabiliyorsanız, yani kelimeleri doğru şekilde telaffuz edebiliyorsanız tek tek sembolleri ve detayları öğrenmek zorunda değilsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir