27 Comments

  1. Aynen öyle güncelledim. Olumsuz soru da mümkün ama benim aklımdaki olumlu soru olduğu için o şekilde güncelledim.

 1. Hocam toplamda 3 yıl kurs aldım ve bıraktım. Şimdi yeniden başladım. Keşke sizin gibi anlatan birisi olsaydı. Videolarınızda numara göremedim. Nasıl ders çalışma sıralaması yapabilirim?

  1. Merhaba Volkan Bey. Videolarda ders sırası şu an karışık. Bir ara düzenlemeye çalışacağım.

 2. Merhaba Hocam,emeğinize sağlık takip ettiğim tüm dersleriniz benim için çok faydalı oldu çok teşekkür ederim. Daha fazla cümle örneğine nereden ulaşabilirim

 3. Onlar gelmeden önce ben evi temizlemiş miydin?
  Had you cleaned the house before they came

  hocam Türkçesine “ben evi temizlemiş miydim?” diye sormuşsunuz ama çeviri “had you” ile başlıyor. soru sorar iken “ben” zarfı için “you” mu kullanmak gerekiyor?

 4. Merhaba bu zaman oldukça kolay fakat özellikle have had ve had had kısmı sürekli olarak kafa karıştırmaya devam ediyor. Bu iki yardımcı fiilin ( birisi burada ana fiil oluyor yanılmıyorsam) kullanımı hakkında bilgi aktarabilir misiniz?

  1. Merhaba evet bu çok kafa karıştıran bir konu. Bununla ilgili bir video ders çekmeyi planlıyorum.

 5. Hocam merhaba, ödev kısmındaki cümlelerden 2. sini ‘I hadn’t talked anyone before I left home’ ve 3. cümleyi ‘ when the police came ….’ şeklinde yazmamız mümkün mü? Anlam değişir mi ozaman?

  1. When ile olursa iki taraf da past tense yazılır, by the time ile olursa past perfect kullanılabilir. when ve by the time farklı

 6. By the time the police arrived, the thieves had already escaped.
  bu cümleyi anlayamadım. neden önce polisten önce kaçan hırsızları yazarak başlamadık, when kullanılabilirmiydi?

  1. When ile yazılırsa iki taraf da past tense olur, by the time ile yazılırsa past perfect kullanmak mümkün olur. When ve by the time aynı şey değil.

  2. the thieves had already escaped before the police arrived olarakta kullanabiliriz sanırsam ama böyle diyince polisler gelmeden önce hırsızlar çoktan kaçmıştı gibi bir anlam çıkıyo by the time kullanarak tam anlamı verebiliyoruz

   1. Yazdığınız cümle olur. By the time ile de aynı şekilde yazılması mümkün. Hırsızlar çoktan kaçmıştı anlamı var.

 7. Hocam 2.örnekte cümleyi bu şekilde kurabilir miyiz? ‘I hadn’t talked nobody before ı left home.’

  1. nobody olan cümlede yardımcı fiil olumsuz yapılmaz. Mesela I had talked to nobody denir çünkü nobody, no one gibi kelimeler cümleyi olumsuz yapar.

 8. Hüseyin Hocam, “I had talked to nobody before I left home” cümlesini “I had not talked to anybody before I left home” şeklinde yazarsak da doğru olur mu? Teşekkürler.

  1. Olur. Nobody olursa not olmaz çünkü o zaten cümleyi olumsuz yapar ama anybody olunca olumsuz yapmak için not kullanılır.

  1. Past Perfect yazarken düzensiz fiilde fiilin 3. hali gelir yani come-came-come dizisinde üçüncü hal yine come olur.

 9. Aylardır aradığım anlatımı buldum.. Çok teşekkürler.. emeğinize sağlık, devamını keyifle bekleyeceğğim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir