İçeriğe geç

İngilizce Past Continuous Tense Nedir, Nasıl Kullanılır & Konu Anlatımı

İngilizce past continuous tense nedir, nasıl kullanılır, konu anlatımı & alıştırmalar

İngilizce Past Continuous Tense dersinde ilk önce past continuous nedir ve nasıl kullanılır sorularını cevaplayıp daha sonra sizinle pratik İngilizce Past Continuous Tense konu anlatımı ve alıştırmalarını paylaşacağım.

Bu dersin alıştırma ve ödevlerinin cevaplarını sayfanın sonunda bulabilirsiniz. Bu derste amacımız sizi gereksiz detaylara boğmadan konuyu öğrenmenizi sağlamak. Bu sebeple basit örnekler ve pratik bir anlatımla ilerleyeceğiz.

Past Continuous Tense Nedir & Nasıl Kullanılır?

İngilizcede past continuous tense nedir anlamak için Türkçe üzerinden ilerleyelim. Mesela Türkçede “Ben dün elma yiyordum” ya da “Geçen hafta yağmur yağmıyordu” gibi cümleleri İngilizcede yazarken past continuous tense kullanırız. Yani Türkçede geçmiş zamanda olup -iyor eki içeren, geliyordum, gidiyordum, uyuyordu gibi ifadeler İngilizcede past continuous ile anlatılır. Şimdi past continuous nedir sorumuza cevap verdiğimize göre, past continuous nasıl kullanılır sorusuna geçebiliriz. Bunun için bu yapı ile ilgili İngilizce gramer kurallarını öğrenmemiz gerekiyor.

Aşağıda, Past Continuous Tense Konu Anlatımı bölümünde, İngilizce past continuous tense kullanmak için bilmeniz gereken kurallar ve örnekleri paylaşıyorum.

Past Continuous – Video Ders

Past Continuous Tense Konu Anlatımı

Past continuous tense ile olumlu cümle, olumsuz cümle ve soru cümlesi oluşturmanın kurallarını tek tek inceleyip daha sonra her bir cümle türüyle ilgili örnek cümleler yazacağım. Dersin sonunda sizi past continuous tense alıştırmaları bekliyor. O alıştırmaları bu derste öğrendiğiniz bilgileri kullanarak yapın.

Past Continuous ile Olumlu Cümle Kuralı

İngilizce past continuous tense ile olumlu cümle kurma kuralları aşağıdaki şekilde.

 • I/He/She/It + was + Verb+ing
 • You/We/They + were + Verb+ing

Yani cümlenin öznesi eğer I, he, she, it veya tekil bir isimse o zaman özneden sonra was gelecek sonra da cümlenin ana fiiline -ing eki eklenecek.

Eğer cümlenin öznesi you, we, they veya çoğul bir isimse o zaman özneden sonra were gelecek sonra da cümlenin ana fiiline -ing eki eklenecek.

Örneğin:

 • “Ben elma yiyordum” cümlesini İngilizceye çevirirsek. Ben = I, elma = apple, yemek = eat
 • I was eating an apple.

Ama özne çoğul olsaydı, mesela we olsaydı o zaman:

 • We were eating an apple.

Past Continuous ile Olumsuz Cümle Kuralı

İngilizce past continuous tense ile olumsuz cümle kurma kuralları aşağıdaki şekilde.

 • I/He/She/It + was + not +  Verb+ing
 • You/We/They + were + not + Verb+ing

Yukarıdaki örnekleri olumsuz cümleye çevirirsek:

 • I was not eating an apple (Ben elma yemiyordum)
 • We were not eating an apple (Biz elma yemiyorduk)

Past Continuous ile Soru Cümlesi Kuralı

İngilizce past continuous tense ile soru cümlesi kurma kuralları aşağıdaki şekilde.

 • Was + I/He/She/It +  Verb+ing
 • Were + You/We/They + Verb+ing

Yukarıdaki örnekleri olumsuz cümleye çevirirsek:

 • Was I eating an apple (Ben elma mı yiyordum)
 • Were we eating an apple (Biz elma mı yiyorduk)

Past Continuous Alıştırmalar & Ödevler

Aşağıdaki past continuous alıştırmalarını yaparak öğrendiklerinizi uygulayın ve pekiştirin. Size verilen Türkçe cümleleri İngilizce olarak yazın.

 • Geçen hafta kuzenlerim futbol oynuyorlardı.
 • Öğretmeniz dün kitap okuyordu.
 • Öğrenciler elmalarını yemiyorlardı.
 • Şarkıcılar şarkı söylemiyorlardı.
 • Misafirlerimiz geliyorlar mıydı?
 • Çocuklar gülüyorlar mıydı?

Bu alıştırmaları yapabilmek için ne gerekiyor? Öncelikle bu derste öğrendiğiniz past continuous kurallarını uygulamanız gerekiyor.

Sonrasında bu cümlelerde sahiplik sıfatları var mesela kuzenlerim derken benim kuzenlerim diyoruz ya da öğretmenimiz derken aslında bizim öğretmenimiz diyoruz. Bu tür sahiplik sıfatlarının İngilizcede kullanımını bilmeniz gerekiyor.

İkincisi de en temel bilgi olan İngilizce cümle yapısına hakim olmanız gerekiyor. Bu da aslında çok zor değil. Türkçe ve İngilizcenin en temel farkı İngilizcede yüklemin özneden sonra gelmesi Türkçede ise yüklemin genelde cümle sonunda olması. Mesela I was not eating an apple (Ben elma yemiyordum) örneğine bakarsak Türkçe cümlede yüklem (yemiyordum) sonda, İngilizce cümlede ise özneden (ve yardımcı fiilden) sonra.

Ödevlerin Cevapları

 • My cousins were playing football last week.
 • Our teacher was reading a book yesterday.
 • The students were not eating their apples.
 • The singers were not singing.
 • Were our guests coming?
 • Were the children laughing?

Etiketler: ingilizce past continuous tense, ingilizcede past continuous zaman, past continuous nedir, past continuous nasıl kullanılır, past continuous konu anlatımı

“İngilizce Past Continuous Tense Nedir, Nasıl Kullanılır & Konu Anlatımı” hakkında 16 yorum

 1. Hocam ismim Parahat. Samsunda, 19 Mayisda, ingilizce hazirlik okuyorum. Hocam aslinda past continounsyn formuny biliyorum. Nasil yapilir, onu da biliyorum. Hocam size zahmet ‘Conditinioal (Zero, first, second) bunlari anladim ama, siz anlatsaniz daha iyi aklimda kalacak.

  Saygilarla

 2. Merhaba, kaç yıldır Amerika da yaşıyorum. Bir türlü İngilizcesi konuşamiyorum. Sizi takip ederek, problemlerimi tespit edip çözmeye çalışıyorum. Harikasınız, iyiki varsınız. Sizin gibi bu işin uzmanı birisinden ders almak çok güzel.

  1. uzun süre olmanıza rağmen konuşamıyor iseniz,acaba amerika da türk marketlerine gidiyor,türkler ile takılıyor olabilirmisiniz.

 3. Salı günü ingilizce sınavımız var bu konu da sınavda var ve ben nasıl was, were kullanılıyor anlamıyordum ama sizin sayenizde anladım cidden çok güzel bir anlatımdı teşekkürler

 4. Şu karantina günlerinde dil öğrenmeye vakit bulmuşken sizi keşfetmek benim için çok harika oldu. Yıllardır çözemediğim ne varsa sayenizde tek tek aşıyorum. Teşekkür ederim emeğinize sağlık Hüseyin Bey.

 5. Merhaba ben 6. sınıfa gidiyorum ve okulda gramer dersleri alıyoruz ve öğretmenimin çok yetersiz olduğunu düşünüyorum ama sizin sayenizde daha iyi anlıyorum teşekkür ederim öğretmenim.

  1. Hüseyin Demirtaş

   Merhaba Eda. Rica ederim. Ayrıca okulda anlamadığın konuları insiyatif alarak kendin araştırıp öğrenmen, azim göstermen bence çok değerli. Başarılar diliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.