İçeriğe geç

İngilizce kelimelerin okunuşlarını unutmamak için yapmanız gerekenler

ingilizce kelimelerin okunuşları

İngilizce kelimelerin okunuşlarını unutmak öğrencilerin sık yaşadığı bir sorun. Diyelim kelimeyi öğreniyorsunuz ama 3-5 gün sonra metni sesli okumanız gerektiğinde “Ya bu nasıl okunuyordu?” diye kendinize soruyorsunuz belki. Eğer bu sorunu yaşamıyorsanız ne mutlu ama siz de bu sorunu yaşayan biriyseniz bu yazıda size İngilizce kelimelerin okunuşlarını öğrenmek ve unutmamak için atmanız gereken adımları anlatacağım.

1 — İngilizce kelimenin okunuşunu doğru öğrenmek

İngilizce kelimelerin okunuşlarını ya da telaffuzlarını unutmamanın ilk adımı ta en başta o kelimeyi öğrenirken doğru düzgün öğrenmek. Öyle sadece anlamına bakıp sözlüğü kapamak yok. Bir kelimenin anlamına bakarken muhakkak o kelimenin nasıl okunduğunu yani nasıl telaffuz edildiğini de öğrenmeniz gerekiyor. Peki bu ne demek. Bu şu demek: o kelimenin okunuşunu sözlükten dinleyin. Neredeyse tüm akıllı telefon uygulamalarında ve online sözlüklerde şu anda kelimenin okunuşunu dinleme özelliği yer alıyor. Bu sebeple öğrendiğiniz kelimeyi en az 3-5 defa dinleyin. Nasıl söyleniyor, vurgusu nasıl öğrenin.

2 — İngilizce kelimeyi siz de söyleyin

Diyelim ki kelimenin okunuşunu 3-5 defa dinlediniz. Bu başlangıç için güzel bir adım. İkinci adım o kelimeyi kendi kendinize yüksek sesle 10-15 defa tekrar etmek. Sesli sesli söyleyin, ara vererek ya da gözünüzü kapatıp hayal ederek söyleyin. Diliniz dönsün, o kelimeye alışsın.

3 — Haftada bir tekrar edin

Kelimenin okunuşunu öğrendiniz, sonra kendi kendinize tekrar ettiniz. Aferin size. Bir sonraki aşama, öğrendiklerinizi unutmamak için kelimelerin telaffuzlarını belli aralıklarla tekrar etmek. Mesela 4 hafta boyunca her hafta bir kez tüm kelimeleri 10 kere tekrar edebilirsiniz. Böylece ay sonuna kadar tüm kelimeler yerleşir. Bunu tüm kelimeler için yapmanız gerekmiyor. Sadece unuttuğunuz ya da karıştırdığınız kelimelere odaklanabilirisiniz.

Bunu da okuyun

İngiilizce kelimelerin okunuşları ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için İngilizce kelimelerin okunuşları — İngilizce kelimeler nasıl doğru telaffuz edilir? yazısını da okuyun.

 

Son Kez İngilizce

İster TOEFL, IELTS, YDS veya Proficiency için isterseniz de reading, writing, listening ve speaking için çalışın. Hüseyin Demirtaş ile İngilizce e-posta bülteni size İngilizce öğrenmede bilinç ve başarı getirecek kaynaklar sunuyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.