İçeriğe geç

Hazırlığı geçtim ama dersleri anlamıyorum

hazırlığı geçtim ama dersleri anlamıyorum

 

Yüzde yüz İngilizce eğitim yapılan pek çok üniversitedeki öğrencilerin karşılaştığı temel sorunlardan birisi hazırlığı geçtikten sonra İngilizce olarak işlenen dersleri takip etme ve ödevleri yapmada yaşanan zorluklar.

Hazırlık İngilizcesinin bağlamının darlığı

Bu durumun birkaç sebebi var. İlk olarak hazırlık döneminde öğrenilen İngilizce her ne kadar akademik İngilizce olsa da öğrencileri bölümlerinde karşılaşacakları dile tam olarak hazırlamıyor. Mesela hazırlık sınıfında görülen İngilizce, öğrenciyi tam olarak siyaset bilimi ya da endüstri mühendisliği diline hazırlamıyor. Şayet öğrenci kendi alan dili için özel bir çalışma yapıp o konularda okumalar yapmıyorsa, bölüme geçtiğinde zorluk çekmesi doğal. Bu sorunu pek çok öğrencimde görüyorum. Mesela TOEFL ya da IELTS’ten hazırlığı geçecek puanı alan öğrencim, işletme ya da mimarlık dersinde konuyu takip etmekte zorluk yaşıyor ve bu alanlarla ilgili ek okuma ve dinleme çalışmaları yapmamız gerekiyor.

Hazırlık sınavı sonrası rehavet

İkinci olarak, pek çok öğrenci hazırlık sınavını geçtikten sonraki aylarda bir rehavete kapılıp İngilizceyi salıveriyor. Kimisi için zorlaya zorlaya ya da ezberle öğrenilen İngilizce bu dönemde körelmeye başlıyor ve öğrenci bölüme başladığında bir şokla karşılaşıyor.

Dil işlendikçe gelişen, işlenmedikçe körelen bir beceridir. O sebeple uzun süre boş bırakmaya gelmez.

Üniversitelerin talep ettiği puanların yetersiz oluşu

Son olarak da çoğu üniversitenin hazırlığı geçmek için istediği TOEFL ya da IELTS notları çok yüksek değil. Pekç çok okul TOEFL IBT 80, IELTS için ise 6-6.5 istiyor. Akademik eğitimi düzgün şekilde takip edebilimek için bir öğrencinin en az IELTS 7, TOEFL IBT ise 90 alması gerektiğini düşünüyorum. Bu öğrencilere olur mu öyle şey dedirtebilir ancak eğer bu puanları alacak kadar İngilizcenizi geliştirirseniz, lisans ve lisansüstü hayatınız çok daha verimli ve kolay geçer.

Etiket: hazırlığı geçtim ama dersleri anlamıyorum, hazırlığı geçtim ama ingilizcem yetersiz, hazırlığı geçtim ama konuşamıyorum

 

“Hazırlığı geçtim ama dersleri anlamıyorum” hakkında 2 yorum

  1. Hocam peki ne yapmalıyım? İngilizce çalışmak istesem bölüm derslerinden vaktim yok,bölüm derslerine çalışmak istesem ingilizcem yok.Reading rehberi kitabınızı sipariş ettim,inşallah gelişirim

    1. Hüseyin Demirtaş

      Yusuf Bey bu durumda İngilizcenizi bölüm dersleri üzerinden geliştirmeye çalışın. Reading Rehberi + bölüm ders kitapları, ders notları iyi bir ikili olur. İlk dönem zorlar. Ben bile dilci olarak Boğaziçindeki ilk dönemimde bir tık zorlanmıştım. Her yıl her dönem siz gayret ettikçe işler yoluna girer. İlk bir yıl zorlanmanız normal olur yani.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.