İçeriğe geç

Dünya büyük, fatura küçük: Yurt dışından hesaplı iletişim

Sık sık seyahat etmeniz gerekiyorsa ya da dünyanın farklı bölgelerinde dostlarınız, arkadaşlarınız, iş ortaklarınız varsa telefon maliyetleri rahatsız edici olmaya başlayabilir. Elbet internet üzerinden görüşmek, Skype, Messenger, Facebook, Google Hangouts ya da eposta kullanmak mümkün ancak iki tarafın da yeterli altyapıya sahip olmadığı durumlarda telefon kullanımı kaçınılmaz hale geliyor.

Farklı senaryolar hayal etmek mümkün, 10 günlüğüne Türkiye’den Almanya’ya geldiniz diyelim, Türkiye’de kullandığınız operatörünüz sizden fahiş fiyatlar talep etmeye başlayacak, aranmak şu kadar TL, aramak şu kadar TL diyecek. Korkunç rakamlar hani. Biraz şanslıysanız operatörünüzün uygun bir yurt dışı paketi varsa onu satın alabilirsiniz ancak yoksa ve gittiğiniz yerde bir müddet kalacaksanız kesinlikle gittiğiniz ülkeden uygun fiyatlı yerel bir simkart almak durumundasınız. Mesela İngiltereye gelirseniz Lebara, Lyca gibi ucuz yerel simkartlar alıp masraflarınızı düşürmeniz mümkün.

Öte yandan, tüm bu seçeneklerden daha da güzeli VOIP kullanmak. Voip kısaca internet üzerinden ev ve cep telefonlarını aramayı sağlayan bir sistem. Voip altyapısıyla neredeyse tüm dünyayı çok uygun fiyatlarda arayıp mesaj göndermek mümkün. Piyasada pek çok voip şirketi var, siz ihtiyaçlarınıza en uygununu seçip kullanmaya başlayabilirsiniz. Mesela Amerikadan Türkiye’deki ev telefonumuzla bir saat konuşup1 TL cep telefonuyla 30dk konuşmaya yine 1 TL gibi cüzi miktarlar ödemişliğim var aynı görüşmeleri Turkcell, Avea ya da Vodafone ile o fiyata yaptığımı hayal bile edemiyorum. Şu an Google’dan Skype’a pek çok şirket voip hizmeti veriyor. Benim bir süredir sıkıntısız kullandığım 12voip şirketi var. Siz de ararsanız elbet ihtiyaçlarınızı karşılayan bir şirket bulursunuz. İnternetiniz olduğu sürece voip klasik telefon çözümlerine göre çok üstün bir hizmet.

İnternetinizin olmadığı ama ülke ülke dolaşmanız gereken durumlar için ise özel olarak tasarlanmış simkartlar var. Bu tür kartlarla ilgili de aşağıdaki linklerden bilgi alabilirsiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir