İçeriğe geç

Boynuz Kulağı Geçmiş, Ne Güzel!

Birkaç gün önce Reading Analiz grubunda sorulara bakarken aşağıdaki soru dikkatimi çekti.

‘Such propositions appear only as premises, never as conclusions.’

bunun tam anlamı ile çok boğuştum .Net bilgi pls

Sorunun sahibi Tarık Bey, Reading Akademi eğitimimize devam eden gayretli bir öğrencimizdi. Normalde ben cevap vermeden önce diğer üyeler cevap versin, tartışma fırsatı oluşsun diye bekliyorum ancak baktım cevap gelmemiş derine inmeden şu cevabı verdim.

Bu tür ifadeler sadece bir varsayımdır, sonuç değildir
preposition ve proposition farklı kelimeler

Sonrasında Tarık Bey şu yorumu paylaşmış

Merhaba hocam, proposition biliyorum farklı ,teşekkür ek bilgi için , farkındayım 🙂 , ben de şöyle kendimi zorlayarak çevirmiştim ,” reading akademideki videoda global brain 4” – premise kelimesini bilmiyordum ve anlamak için örnek cümlede araştırdım, yukarıdaki de lexicodaki örnek cümlesiydi, kelime defterime işledim ve şöyle bir anlam çıkardım ; ?️‍♀️Bu tür önermeler asla sonuç olarak değil yanlızca öngörü olarak gözükürler.
Sizin yorumu da ayrıca not aldım ,çok sağolun ,çalışmalara devam ,artık daha hızlı okuyorum ,akademinin çok faydasını görüyorum.

Ben de cevaben dedim ki

bence çok iyi bir çeviri olmuş Tarık Bey. Tebrik ederim. Ben hızlıca çevirmiştim anlaşılsın diye sizin çeviri daha detaylı ve nokta atışı olmuş. Boynuz kulağı geçmiş, gurur duydum

Son olarak Tarık Bey şu yorumu paylaşmış.

hocam estağfurullah , şuan ders başındayım ,tüylerim diken diken oldu yorumunuzla ve daha da güçlendim mental olarak, yanlız değilim bu süreçte beni bilen destek veren bir gölge olması çok önemli ! onore oldum bir üstaddan bunları duyarak, şuan kelime defterine gömüldüm, derin derin gidiyorum ,çok yavaş oluyor ama anlıyorum ,mesela bir global 4 videosu 17 dk ders anlatımı, en az 1-1,5 saatte bitirebiliyorum ,çünkü deftere geçiyorum ,güzel kelimelere ve bilmediklerime bakıyorum yazıyorum onları , yeni örnek cümle not alırken – o örnek cümlede başka bilmediğim kelime çıkarsa ona da örnek cümle kuruyorum zincirleme gidiyor zor çok bunaltıcı ama öğrendikçe sanki hızım artıyor buda beni hep bu yöntemde bırakıyor , böyle suyunu çıkartarak devam ediyorum ,TOEFL yolunda ,saygılarımla

Bana Çarpıcı Gelen Kısımlar

Ben Tarık Bey’in ilk sorusuna detay girmeden sade bir cevap vermiştim ama onun daha sonra zorlandığı cümleyi  “Bu tür önermeler asla sonuç olarak değil yalnızca öngörü olarak gözükürler.” şeklinde ustaca çevirdiğini görmekten gurur duydum. Bir öğretmen olarak bir öğrencinizin adım adım ilerlediğini, bir zamanlar yapamadıkları, gözlerini korkutan şeyleri yaptıklarını görmek gurur verici.

İkinci kilit kısım ise şu

şuan kelime defterine gömüldüm, derin derin gidiyorum ,çok yavaş oluyor ama anlıyorum ,mesela bir global 4 videosu 17 dk ders anlatımı, en az 1-1,5 saatte bitirebiliyorum ,çünkü deftere geçiyorum ,güzel kelimelere ve bilmediklerime bakıyorum yazıyorum onları , yeni örnek cümle not alırken – o örnek cümlede başka bilmediğim kelime çıkarsa ona da örnek cümle kuruyorum zincirleme gidiyor zor çok bunaltıcı ama öğrendikçe sanki hızım artıyor

Öğrenmek hele de zor gelen bir konuyu derinlemesine öğrenmek çok vakit ve emek ister. Ama gayret ettikçe, o emeği ortaya koydukça, ilerledikçe süreç kolaylaşır. Başlamanın zorluğunu atlattıktan sonrası daha kolay ilerler.

Kıssadan Hisse

Zaman zaman öğrencilerimize söylediğim bir şey var. Doğru yöntem + azim = başarı.

Yanlış yoldan hedefe gitmek zor. Doğru yolda ilerleyip yata yata hedefe ulaşmak da zor. Yani iki temel faktörü bir araya getirip kullandığımızda başarı geliyor. Doğru yöntemler ve kaynakları bir araya getirdiğinizde ve azimle çalıştığınızda er ya da geç hedeflerinize ulaşıyorsunuz ama çoğu insan karşılaştığı ilk zorlukta havlu atıyor, ben yapamıyorum diyor. Hayat havlu atmayanları ödüllendiriyor.

Havlu atmayın, adım atın!

“Boynuz Kulağı Geçmiş, Ne Güzel!” hakkında 4 yorum

  1. Sayın hocam;
    Benimle ilgili paylaşımınız için teşekkür ederim. Daha güzel haberler ve sorularla geleceğim.İyiki tanıdım sizi .Siz öğretmenlik için öğretmenlik yapan bir öğretmen değilsiniz gözümde .. Kim ne derse desin Öğretmen’den öte -TOPLUMA FAYDALI,İŞİNİ SEVEN VE BU BİLGİYİ İŞLEYİP İYİ AKTARAN ,DÜZGÜN BİR İNSANSINIZ.. You are my role model like Micheal Jordan
    Best regards…

    1. Hüseyin Demirtaş

      Teşekkür ederim Tarık Bey. İnşallah çok daha güzel dönüm noktalarını da görme imkanımız olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.